Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Radio Novan Minna Kuukka: "Ilman kuulijoita tuossa hommassa ei olisi mitään järkeä"

11:18Radion suosikkiäänet Minna Kuukka ja Kimmo VehviläinenKatso video! Radio Novan aamujuontajat Minna Kuukka ja Kimmo Vehviläinen ovat tottuneita aamuherääjiä!
Julkaistu 03.06.2023 14:55
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Kaupallisen radion kuunnelluimman aamuohjelman juontajat iloitsevat ohjelman menestyksestä.

Radio Novan aamu on Suomen kuunnelluin kaupallisen radion aamuohjelma. Ohjelman juontajat Kimmo Vehviläinen, sekä Minna Kuukka vierailivat MTV:n Huomenta Suomessa. Kaksikko kertoo, että suositun ohjelman tekeminen on mairittelevaa, mutta eivät anna suosion kuulua tekemisessä.

– Ilman kuulijoita tuossa hommassa ei olisi mitään järkeä. Kun 06.03 uutisten jälkeen mikit menevät päälle ja toivotamme hyvät huomenet, niin tiedämme, että siellä on ihmisiä, Kuukka iloitsee ohjelman kuuntelijoista.

Kaksikko kertoo, että aamuisin herätyskellot soivat neljän hujakoilla, mutta siihen on jo tottunut.

– Pari ensimmäistä vuotta meni aivan sumussa ja alkuvuosina oli todella väsyneitä hetkiä, mutta nykyisin se on ihan sama kuin heräisi vaikka seitsemältä tai kahdeksalta, Vehviläinen muistelee.

Vuonna 2008 radion aamussa aloittanut Kuukka kertoo aamuheräämisten muuttuneen helpommaksi vuosien myötä.

– Kun aloitin aamujen tekemisen, niin minulla oli kotona 2-vuotiaat kaksoset. Kaikki, joilla on pieniä lapsia tietävät, että silloin öisinkin on kaikenlaista vemmellystä. Nyt kun he täyttävät 17, niin se on ihan erilaista, eikä sieltä tule enää lisäpaineita tai taakkaa, Kuukka toteaa.

Kaksikko iloitsee, että ovat palanneet juontamaan Novan aamua yhdessä 12 vuoden tauon jälkeen. Välissä molemmat ovat tehneet radiota tahoillaan muiden juontoparien kanssa.

– Sanoin Kimmolle viime joulukuussa, että emmehän me tiedä yhtään, miten tässä käy, Kuukka naurahtaa.

Mikä juontajia ärsyttää toisessa? Katso Kuukan ja Vehviläisen koko haastattelu yllä olevalta videolta!

Lue myös: Kimmo Vehviläinen tekee paluun Radio Novan aamuushow'hun: "Radioesiintyjänä kieltämättä hivelee"

Lisää aiheesta:

Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki avoimina Aamulypsy-ohjelman kulisseissa aikoinaan kyteneistä riidoista: "Kävelimme vuoron perään ulos studiosta"Huomenta Suomi -juontajat Niina ja Lorenz Backman jakavat saman työpaikan ensimmäistä kertaa vuosiin – listaavat asian valo- ja varjopuoletAamulypsyssä lopettaneet Jaajo Linnonmaa ja Anni Ihamäki MTV:n haastattelussa – paljastavat, miten ohjelman nimi syntyi: "Hän sai palkinnoksi tornin cd-levyjä"Aki Linnanahde hyppää aamuradiosta Huomenta Suomeen – muistelee oudoimpia suoria lähetyksiään: "Se ei ehkä ollut ihan normipäivä toimistolla"Kimmo Vehviläinen tekee paluun Radio Novan aamushow'hun: "Radioesiintyjänä kieltämättä hivelee"Radiojuontaja Niina Backmanilta haikea päivitys: "Aika mennä eteenpäin, kumpikin omaan suuntaan"
Minna KuukkaKimmo VehviläinenSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Minna Kuukka
  • 12.10.20:31
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Minna Kuukan laiha pistesaalis sai TTK-yleisön buuamaan – näin tähtitanssija puolustautui

  • 5.10.21:07
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Minna Kuukka herkistyi TTK-esityksensä jälkeen – tuomareilta jälleen tiukkaa tekstiä

  • 5.10.15:33
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Yksi inhottava vaiva seuraa Minna Kuukkaa tanssikerrasta toiseen: "Pieni mutta yllättävän rajoittava vamma"

  • 30.9.17:43
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Minna Kuukka tekee raskaita päiviä voidakseen treenata TTK:ssa

  • 29.9.16:35
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Muutamat TTK-tähtioppilaat ovat erityisesti yllättäneet Tanssiraadin: "On ollut tosi ihanaa katsoa"