Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pyöreitä täyttävä Jari Sinkkonen kertoo, että 70 on jo vähän selkäpiitä karmiva – lastenpsykiatri korostaa yksilöllistä kohtelua: "Kaikki eivät ole samaa mössöä"

8:4570 vuotta täyttävä Jari Sinkkonen tunnetaan suorista puheistaan
Julkaistu 27.04.2021 19:37

Krista Rastamo

krista.rastamo@mtv.fi

Koko Suomen tuntema lasten puolestapuhuja, lastenpsykiatrian erikoislääkäri Jari Sinkkonen täyttää tänään 70 vuotta.

Mitä eroa tässä on siihen, että täyttäisi 68 tai 69 vuotta?

– Lapset voivat katsoa tätä ohjelmaa, joten on parempi, etten ihan hirveästi siitä puhu. Mutta kuten eräs ystäväni sanoi, se on käännekohta. 70 on jo vähän selkäpiitä karmiva, Sinkkonen kuvasi tunnelmia syntymäpäivänään MTV:n Uutisaamun haastattelussa.

Katso videolta, miten 70 vuotta täyttäminen eroaa Sinkkosen mielestä 50- ja 60-vuotissyntymäpäivistä.

Sinkkosen mukaan on mahdollista, että hänellä on jonkinlainen ikäkriisi, joka johtuu ainakin osaksi hänen uravalinnastaan.

– On alkanut pikku hiljaa kajastaa, että mistä tässä kaikessa on kysymys. Ja nyt onkin jo ikään kuin vanha, lastenpsykiatri muotoilee.

Miten koronakriisi vaikuttaa lapsiin?

Jo yli vuoden kestänyt koronakriisi on vaikuttanut lapsiin ja perheisiin monin tavoin. Sinkkosen mukaan tarvitaan kuitenkin ensin pitkäaikaistutkimusta, ennen kuin tiedetään varmasti miten.

– Sitä ei kukaan oikeastaan tiedä. Pandemia on aika tuore juttu.

Sinkkosen mukaan lapsiperheistä on tullut monenlaista viestiä.

– On lapsia, jotka nauttivat siitä, että vanhemmat ovat kotona. On tullut esille, että kun lapsi lähtee takaisin päiväkotiin, onkin uusi kriisi, lapsukainen on kiintynyt äitiin uudella tavalla.

Vanhempien merkitys on suuri

Lasten hyvinvoinnissa Sinkkonen korostaa vanhempien pärjäämisen merkitystä. 

– Taaperoikäisten kohdalla se riippuu valtavan paljon siitä, miten vanhemmat voivat. Jos he pystyvät etätyön tekemiseen ja voivat kohtuullisen hyvin, se voi olla mukava kokemus.

Mitä pienempi lapsi, sitä enemmän hyvinvointi on riippuvainen vanhempien voinnista ja vanhempien kyvystä selviytyä etäajan haasteista.

– Jos vanhemmilla on hirveä stressi ja hätä, tai jos 3-vuotias roikkuu koko ajan hameenhelmassa tai housunlahkeessa ja töiden tekemisestä ei tule mitään, se lisää stressiä ja sitä, että lapsen ja vanhemman yhteiselo kärsii.

Lapsi on kokonaisuus

Maailmalla ja Suomessa osa vanhemmista kannattaa lapsen biologisen sukupuolen häivyttämistä tai suoranaista kiistämistä. Lastenpsykologi Sinkkonen korostaa, että lapsi on bio-psyko-sosiaalinen olento, kokonaisuus, jossa kaikki vaikuttaa kaikkeen.

– Anatomiaan liittyy paljon mielen sisältöjä kehittyvällä lapsella eli pienellä tytöllä ja pojalla. Siitä seuraa vuosien ja vuosikymmenten ajan identiteetin muodostuminen, josta seksuaalisuus on tärkeä osa, Sinkkonen sanoo.

Sinkkonen tutkii parhaillaan itse psykopatiaa lapsilla. Myös tätä kautta hän on huomannut, että biologisella sukupuolella on merkitystä.

– Siinä näkyy ihan selvästi, että pojilla on tunnekylmyyden piirteitä lapsena enemmän kuin tytöillä. Mitä se auttaa tai hyödyttää, jos tämä kiistetään, Sinkkonen kysyy.

"Kaikki eivät ole samaa mössöä"

Keskusteluun nousee säännöllisin väliajoin myös poikien heikompi koulumenestys. Pitäisikö tyttöjä ja poikia sitten kohdella koulussa eri tavoin?

– Mielestäni pitäisi vaalia sukupuoliherkkyyttä, kaikki eivät ole samaa mössöä.

Tarvitsevatko pojat siis jotain ekstraa?

– Eivät. He tarvitsevat hyvää peruskouluopetusta. Se tarkoittaa sitä, että myös pojilta vaaditaan, eikä hyväksytä mitä tahansa lorvimista ja pelin näppäilyä oppitunnilla, Sinkkonen sanoo.

Juttua korjattu 28.4. klo 9.54. Korjattu Sinkkosen titteli, joka on lastenpsykiatrian erikoislääkäri, ei lastenpsykologian. 

Lisää aiheesta:

Vanhempi, tätä kaikkea 12-vuotias lapsesi näkee somessa – kasvatusgurun mielestä kännyköitä on kohta "pakko rajoittaa"Puhelin nakertaa lasten ja nuorten elämää – voiko keskittymiskykyä palauttaa? Lääkäri kertoo, mitä tekisi toisinMiten sujuu lasten ja nuorten paluu "normaaliin", jos elämästä ruudun takana on korona-aikana tullut tottumus? Asiantuntija: "Vuosi on lapsen kehityksessä pitkä aika"Viisi väitettä peruskoulusta – tutkija kyseenalaistaa yleisiä ajatusmalleja: "Tämä voi vähän opettajia loukatakin"Pirjo selvitti, mikä tekee lapsuudesta onnellisen – muistuttaa kiireisiä nykyvanhempia: "Jos ei oikeasti ole arjessa henkisesti läsnä, ei voi tuntea omaa lastaan"Koronakriisi mullisti lastenkin arjen: Isovanhempien tapaaminen kielletty ja vanhemmat koko ajan kotona
Jari SinkkonenSyntymäpäivätLapsetPerheKoronarajoituksetKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jari Sinkkonen
  • 14.04.202406:51
    Lapset

    Yhdellä prosentilla suomalaislapsista on tunnekylmyyden merkkejä – näistä piirteistä kannattaa huolestua

  • 20.12.201905:35
    Lastensuojelu

    Lastenpsykiatri Jari Sinkkonen muistuttaa, etteivät al-Holilta palaavat lapset ole täysin poikkeustilanne terveydenhuollolle: "Ihan koto-Suomessa lapset kokevat vakavaa traumatisoitumista"

  • 15.11.201812:14
    Lapset

    Vuoroasuminen tulossa lakiin, mitä sanovat asiantuntijat? Ruotsalaistutkijan mukaan lapset eivät stressaannu, lastenpsykiatri Jari Sinkkonen on kriittisempi