Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pyörätuolilla ei pääse eduskunnan lehterille – juristi kanteli asiasta

Vammaisoikeuksiin erikoistuneen juristin mukaan pyörätuolin käyttäjiä on neuvottu seuraamaan täysistuntoa televisiosta kansalaisneuvonnan puolella.
Vammaisoikeuksiin erikoistuneen juristin mukaan pyörätuolin käyttäjiä on neuvottu seuraamaan täysistuntoa televisiosta kansalaisneuvonnan puolella.
Julkaistu 06.05.2017 15:47

MTV UUTISET – STT

Yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnalle on tehty ilmoitus siitä, etteivät pyörätuolin käyttäjät pääse seuraamaan eduskunnan täysistuntoja sen väistötiloissa.

Valituksen tehnyt, vammaisoikeuksiin erikoistunut juristi Jukka Kumpuvuori kertoo, että kyse on siitä, asettaako tilojen saavuttamattomuus kansalaiset eriarvoiseen asemaan heidän vammaisuutensa perusteella ja ovatko perusteet väistötilojen järjestelyille oikeudellisesti hyväksyttävät.

Suomen perustuslaki turvaa eduskuntakäsittelyiden julkisuuden, Kumpuvuori sanoo.

– On pöyristyttävää, että eduskunta, joka sääti hiljattain uuden yhdenvertaisuuslain ja jossa YK:n vammaisoikeussopimus tuli voimaan viime kesäkuussa ei ole kahteen vuoteen edes toiminut tiloissa, jotka olisivat kaikkien kansalaisten saavutettavissa, Kumpuvuori sanoo.

Hänen mukaansa tilannetta kuvaa hyvin se, että pyörätuolin käyttäjiä on neuvottu seuraamaan täysistuntoa televisiosta kansalaisneuvonnan puolella.

– Vammaisuus on edelleen Suomessa se peruste, jolla yritetään tehdä poikkeuksia. Jos esimerkiksi naisia, tummaihoisia tai ruotsinkielisiä ohjattaisiin katsomaan täysistunto televisiosta, siitähän vasta kohu syntyisi. Mutta myös vamman perusteella tapahtuvasta syrjinnästä pitäisi käydä keskustelua, Kumpuvuori toteaa.

Eduskunnan täysistunnot pidetään eduskuntarakennuksen peruskorjauksen aikana väistötiloissa Sibelius-Akatemian talossa Pohjoisella Rautatiekadulla. Peruskorjaus jatkuu tämän vuoden loppuun asti.  

Lisää aiheesta:

Lyhytkasvuinen Vilma-Lotta joutui äänestämään kaikkien edessä – vaalisalaisuus ei täyty kaikilla äänestyspaikoillaUusi translaki lähti lausuntokierrokselle – Iiris Suomela esittää korvauksia pakkosteriloiduilleOikeushistorian professorilta kovaa kritiikkiä hallituksen liikkumisrajoitusten suunnittelusta: "Näin laadutonta lainvalmistelua ei saisi olla"Eduskunnasta kieltäydytty luovuttamasta julkisia vierailijatietoja – mediat tekevät kantelunPoliitikkojen rikostuomiot huolestuttavat tulevaa oikeusministeriäAsianajajaliitto huolissaan perus- ja ihmisoikeuksien toteutumisesta – viime aikoina useita ongelmallisia lakihankkeita
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:01
    Nikotiinipussit

    Nikotiinipussien käyttö yleistynyt hälyttävästi Suomen nuorilla, sanoo asiantuntija

  • Eilen20:39
    Teemu Keskisarja

    Teemu Keskisarjan puheista ei aloiteta esitutkintaa – näin hän kommentoi nyt

  • Eilen19:23
    Luonto ja eläimet

    Matin linturetki sai yllättävän käänteen – otti kiinni äärimmäisen harvinaisen jättiläisen

  • Eilen18:25
    Eduskunnan takahuone

    Kansanedustajan yöllinen tiedote käynnisti keskustelun – "Siinä sohvalla istuessa sen naksuttelin"

  • Eilen18:11
    Kuolemantapaukset

    Autoilija kuoli törmättyään puuhun Savonlinnassa