Putin väitti, että Ukrainassa olisi jo paikalla länsimaisia sotilaskouluttajia.
Venäjän presidentti Vladimir Putin on tavoilleen poikkeuksellisesti vastaillut ulkomaisten tiedotusvälineiden kysymyksiin televisioidussa tapaamisessa. Venäjän valtiollisen uutistoimisto Tassin mukaan Putinin tapaaminen venäläisten ja kansainvälisten uutistoimistojen johtajien kanssa järjestettiin Pietarissa.
Putin torjui myös puheet Venäjän aikeista hyökätä sotilasliitto Naton jäsenmaihin potaskana.
– Älkää muodostako mielikuvaa Venäjästä vihollisena. Te vain vahingoitatte itseänne, Putin sanoi.
– He ovat keksineet tämän ajatuksen, että Venäjä haluaa hyökätä Naton kimppuun. Oletteko menettäneet järkenne? -- Se on hölynpölyä, se on täyttä paskaa, Putin sanoi.
Uutistoimisto AFP:n toimittaja tiedusteli Putinilta, miksi pääkonttorin edustalla on salossa myös Neuvostoliittoa sekä Venäjän keisarikuntaa edustavat liput. Putin vastasi kysymykseen sanomalla, ettei Venäjällä ole minkäänlaisia keisarillisia kunnianhimoja.
Trumpin tuomio "poliittisesti motivoitunut"
Venäjä kiisti kuukausien ajan valmistelevansa sotilaallista hyökkäystä Ukrainaan ennen kuin aloitti täysimittaisen hyökkäyksensä toissa vuoden helmikuussa. Venäjä on myös liittänyt viisi Ukrainan aluetta laittomasti itseensä. Useat venäläisvirkamiehet ja Putin itse ovat sanoneet, että alueet ovat olleet aiemmin osa sekä Venäjän keisarikuntaa että Neuvostoliittoa.
