Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Putin ja Trump pudottivat ydinpommit keskusteluun – Putin lähetti Trumpille "mukavan kirjeen"

EBU
Julkaistu 23.12.2016 20:36
Toimittajan kuva

Pertti Nyberg

pertti.nyberg@mtv.fi

Venäjän presidentin Vladimir Putinin ja Yhdysvaltain tulevan presidentin Donald Trumpin ydinasepuheet ovat kuin kaikuja menneiltä vuosikymmeniltä. Putin ja Trump ovat nyt kaksi päivää puhuneet ydinaseista ikään kuin maailma olisi uuden asevarustelun kynnyksellä.

Trump sanoi eilen twitter-viestissä, että Yhdysvaltojen on vahvistettava ja laajennettava ydinaseistustaan kunnes maailma tulee järkiinsä ydinaseiden suhteen. 

Tänään Trump tarkensi lausuntoaan sanomalla uutiskanava MSNBC:n toimittajalle Mika Brzezinski, että "tulkoon sitten vaikka asevarustelu" maiden välille. Uutiskanava ei kuitenkaan lähettänyt haastattelua.

Trump oli uutistoimistotietojen mukaan lisäksi uhonnut, että Yhdysvallat pystyy lisäämään asevarusteluaan niin, että muut jäävät varmasti jälkeen.

"Nämä ovat vain vahvoja viestejä"

Trumpin lehdistöavustaja Sean Spicer kiirehti selittämään, että Trumpin viestit on tarkoitettu viestiksi Venäjälle, Kiinalle ja muille maille siitä, että Yhdysvallat on vahva toimija.

Viestit eivät hänen mukaansa tarkoita, että Yhdysvallat suunnittelisi juuri tällä hetkellä ydinvarustelun lisäämistä.

– Hän aikoo tehdä voitavansa suojellakseen tätä maata. Jos joku toinen maa tai maat haluavat uhata turvallisuuttamme ja suvereenisuuttamme, Trump tekee kaiken tarpeellisen asian suhteen, Spicer sanoi uutiskanava CNN:n haastattelussa.

– Jos joku muu maa laajentaa ydinkapasiteettiaan, Yhdysvallat toimii vastaavasti. Mutta uskon, että näin ei tule tapahtumaan, sillä muut valtiot näkevät, että tässä on toiminnan mies.

Putin: Ydinpuolustusta vahvistetaan

Trumpin viestit ja vihjailut alkoivat sen jälkeen, kun Venäjän presidentti oli puhunut ydinpuolustuksen vahvistamisesta Venäjällä.

Putin sanoi eilen maan sotilasneuvostolle, että Venäjän on vahvistettava ydinohjusaseistustaan niin, että se pystyy luotettavasti läpäisemään kaikki olemassa olevat ja tulevat ohjustentorjuntajärjestelmät.

Putin korosti, että Venäjän asevoimien uudistusten on jatkuttava, koska sotilaallinen tasapaino maan rajojen lähellä voi muuttua nopeasti.

2:17Putin lämmitteli suhteitaan Yhdysvaltoihin

Putin toivoi vierailukutsua

Tänään Putin piti vuosittaisen maratontiedotustilaisuutensa, jossa hän jatkoi teeman käsittelyä.

Putin pyrki lähentämään suhteitaan Yhdysvaltoihin, haukkui hävinneen demokraattipuolueen ja toivoi Trumpin pyytävän hänet vierailulle Yhdysvaltoihin. Samalla hän vähätteli Trumpin ydinasekommentteja sanomalla, että niissä ei ole mitään uutta.

– Tulevan presidentin Trumpin sanomisissa ei ole mitään uutta, Putin sanoi tuhatpäiselle yleisölle.

– Trump sanoi jo kampanjansa aikana, kuinka tärkeää on Yhdysvaltain ydinmahdin lisääminen ja sotilasvoiman kasvattaminen. Tässä ei ole mitään uutta.

Joutui selittelemään lausuntoaan

Lisäksi Putin joutui selittelemään, mitä hän tarkoitti torstaisella lausunnollaan, kun hän sanoi Venäjän olevan sotilaallisesti vahvempi kuin mikään hyökkääjä. Tänään hän tarkensi, että kukaan ei epäile Yhdysvaltain sotilasmahtia.

Putin antoi ymmärtää, että hän ei pidä Yhdysvaltoja mahdollisena hyökkääjänä.

– Olisitte kuunnelleet tarkasti, mitä sanoin eilen. Puhuin ydinasekapasiteettimme vahvistamisesta ja sanoin, että Venäjä on vahvempi kuin mikään mahdollinen hyökkääjä. En puhunut näin sattumalta, Putin sanoi.

– Hyökkääjä on sellainen, joka voi mahdollisesti hyökätä Venäjälle. Niinpä olemme siis vahvempia kuin mikään mahdollinen hyökkääjä. Pysyn sanojeni takana, Putin selitti.

Trump kertoi Putinin mukavasta kirjeestä

Myös Trump yritti tänään perjantaina lieventää sotaisia puheitaan. Trump nimittäin kertoi saaneensa "oikein mukavan kirjeen" Putinilta aiemmin tässä kuussa. Putin oli vedonnut maiden välisten vahvempien suhteiden puolesta.

Viestittely antaa Trumpia seuraavien tarkkailijoiden mukaan sekavan kuvan tulevan presidentin aikeista.

– Maailmalla on varmaankin useita johtajia, jotka yrittävät keksiä, mitä hänen viestinsä tarkoittavat, ArmsControl Associationin johtaja Daryl Kimball kertoi uutistoimisto Reutersille.

Mielenkiintoisena yksityiskohtana Reuters mainitsee, että uraania tuottavien sekä ydinteknologiaa kehittävien yritysten osakekurssit ovat nousseet Trumpin puheiden myötä.

5:11Mitä tulkintoja Putinin uhoamisesta voi tehdä?

Lisää aiheesta:

Trump tyrmäsi Putinin sotamahdin: "Ukraina voi saada kaikki alueensa takaisin ja mennä pidemmälle" – Zelenskyi innoissaanProfessori: Trumpin vallankäyttö muistuttaa VenäjääTrumpilta outo Putin-vihjePutin: Hyökkäys Ukrainaan olisi pitänyt aloittaa jo aiemminYhdysvaltojen ex-presidentti Donald Trump kommentoi Ukrainan sotaa – "Loukkaus ihmisyyttä vastaan"USA:n Blinken: Venäjä saattaa hyökätä Ukrainaan jo olympialaisten aikana – sotatoimet voivat alkaa hetkenä minä hyvänsä ja ilman varoitusta
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 00:02
    Norja

    Oslon keskustassa räjähdys

  • Eilen23:27
    Donald Trump

    Tämä mies tuomittiin Trumpin murhayrityksestä – vaani golfkentällä

  • Eilen23:18
    Ukrainan sota

    Trump tyrmäsi Putinin sotamahdin: "Ukraina voi saada kaikki alueensa takaisin ja mennä pidemmälle" – Zelenskyi innoissaan

  • Eilen21:54
    Donald Trump

    Trump: Nato-maiden tulisi ampua alas ilmatilaa loukkaavat venäläiskoneet

  • Eilen20:35
    Ukrainan sota

    Von der Leyen: EU lopettaa öljyn oston Venäjältä vuoden loppuun mennessä – "Trump on aivan oikeassa"