Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolustusvoimien suojausjoukko on aloittanut tehtävänsä Kabulissa – evakuointeja tehdään ympäri vuorokauden

1:02Suomalaissotilaat laskeutuivat Kabuliin, Suomi evakuoinut yli 50 ihmistä – tässä operaation uusimmat tiedotTämä kaikki operaatiosta tiedetään nyt
Julkaistu 21.08.2021 18:31

MTV UUTISET – STT

Puolustusvoimien suojausjoukko on saapunut Kabulin lentokentälle, kertoo puolustusministeriö Twitterissä.

Sotilaat ovat ministeriön mukaan aloittaneet tehtävässään.

Joukon tehtävänä on turvata Suomen evakuointeja Afganistanista, jonka ääriliike Taleban on ottanut hallintaansa. Ministeriön mukaan operaatiosta kerrotaan lisää sen edetessä.

Suomeen evakuoitavia on yhteensä 240. Ulkoministeri Pekka Haavisto (vihr.) kertoi vain hetkeä aiemmin, että Suomi on saanut evakuoitua nyt yli 50 ihmistä.

Ulkoministerin mukaan Suomella on Kabulin lentokentällä nyt myös viisi suomalaista siviilihenkilöä organisoimassa ihmisten evakuointeja. Haaviston mukaan evakuointeja tehdään ympäri vuorokauden.

–  Pyrimme jatkuvasti saamaan lisää evakuoitavia Kabulin sotilaslentokentän porttien sisäpuolelle ja lennoille turvaan erittäin hankalissa olosuhteissa. Suomalaiset paikalle lähetetyt siviilit ja sotilaat ovat meille erittäin suureksi avuksi tässä työssä, Haavisto sanoi.

Sotilaista koostuva suojausjoukko lähti matkaan kohti Afganistania tiettävästi eilen pian sen jälkeen, kun presidentti Sauli Niinistö oli hyväksynyt joukkojen lähettämistä koskeneen esityksen. Esitys sai myös eduskunnan käsittelyssä laaja-alaisen tuen.

Evakuointeja kireässä aikaikkunassa

Kaikki runsaat 50 henkilöä on evakuoitu Afganistanista tämän viikon aikana. Tähän mennessä evakuoidut ovat Suomen kansalaisia, pysyvästi Suomessa asuvia ulkomaalaisia sekä Suomen valtiolle töitä tehneitä ja heidän perheenjäseniään.

Yhdysvallat on ilmaissut, että sen turvaamisoperaatio kentällä olisi päättymässä kuun lopussa, mahdollisesti jo sitä ennen.

Haavisto kertoi aiemmin tällä viikolla pitävänsä realistisena mahdollisuutta, että Suomi saisi haluamansa 240 ihmistä maasta kuun loppuun mennessä. Uudestaan asiasta kysyttäessä hän asettaa sanansa taiten.

Ministeri korostaa, että evakuointitöiden pullonkaula on lentokentän ympäristön ja porttien turvallisuus.

– Jos Kabulin kentälle saadaan lisää järjestystä, jota olemme tietysti toivoneet myös USA:lta, sinänsä evakuointityö on mahdollista ja konekapasiteettia henkilöiden lennättämiseen Suomeen eri reittejä on olemassa.

Haaviston mukaan esimerkiksi Naton piirissä on esitetty vetoomuksia Yhdysvaltain suuntaan, jotta aikaa evakuointeihin olisi enemmän käytettävissä.

– Toisaalta tämä on sellainen kysymys, joka on varmasti Talebanin ja USA:n välinen, millä tavalla tämä aikaikkuna tulee sulkeutumaan. Siihen voivat muut kovin vähän vaikuttaa, Haavisto sanoi.

MTV Uutiset seuraa Afganistanin tilannetta: Lue tuoreimmat tiedot tästä

Lisää aiheesta:

Haavisto kertoo Kabulista evakuoitujen piinasta: Suurlähetystön turvahenkilöstö oli 58 tuntia jumissa bussissa Talebanin tiesulullaEvakuoituja yli 140, Haavisto huolissaan ajan riittämisestä: "Operaatio voi päättyä minä hetkenä hyvänsä, jos turvallisuustilanne käy mahdottomaksi"Ulkoministeri Haavisto: Afganistanista evakuoitu liki 140 – näin tiedotustilaisuus eteniSuomi saanut lähes puolet Afganistanista evakuoitavista turvaan – Haavisto: "Tulos ei olisi ollut mahdollinen ilman suojausjoukkoja"Puolustusvoimien koneet ovat pysähtyneet Georgiaan Harvat evakuointikoneet Afganistanista täyttyvät vauhdilla – kaupallisilla lennoilla ei ole asiaa Kabulin ilmatilaan
AfganistanPuolustusvoimatUlkomaatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Afganistan
  • 1.10.17:52
    Taleban

    Talebanin katkomat verkkoyhteydet palautumassa Afganistanissa

  • 30.9.16:02
    Taleban

    Afganistanilaiset ovat olleet jo yli vuorokauden ilman verkkoyhteyksiä – vaikuttaa koko yhteiskuntaan

  • 29.9.20:20
    Taleban

    Talebanit pimensivät Afganistanin verkkoyhteydet täysin

  • 21.9.15:42
    Donald Trump

    Trumpilta uhkavaatimus Afganistanille

  • 20.9.05:01
    Hyvän mielen jutut

    Taleban vapautti yli puoli vuotta sitten vangitun brittipariskunnan – katso perheen jälleennäkeminen