Nepalilaiskoulun rehtori pelasti yli 1600 oppilasta nopealla toiminnallaan, kun tuhoisa äkkitulva iski vuoristomaahan keskiviikkona.
Tribhuvan Trishuli -koulun rehtori Rajendra Dawadi sai yhdeksän aikaan keskiviikkoaamuna epätodellisen puhelun ystävältään. Koululla oli tuolloin yhteensä 1 643 lasta ja useita opettajia sekä henkilökunnan jäseniä.
– Hän kertoi minulle, että joki oli vienyt koko kylän mukanaan. Sen jälkeen hän käski minun juosta, India Today -lehti kertoo Dawadin sanoneen.
Jään, kivien, mudan ja muun aineksen muodostama tulvamassa oli syöksymässä kovaa vauhtia kohti lapsia täynnä olevaa oppilaitosta.
Aluksi Dawadi uskoi koulun olevan turvassa, sillä kolmikerroksinen betonirakennus sijaitsi noin 60 metriä joenpinnan yläpuolella, samalla tasolla kuin kylään johtanut terässilta.
Käsitys muuttui kuitenkin nopeasti, kun koululle kiirehtinyt vanhempi kertoi vedenpinnan nousevan hurjaa tahtia.
Vesimassat veivät koko koulun
Dawadi soitti koulun kelloa ja määräsi välittömästi opettajia tyhjentämään luokkahuoneet. Koulubussien kuljettajille soitettiin ja heitä kehotettiin kääntymään takaisin.
Oppilaat ymmärsivät nopeasti vaaratilanteen. He pakenivat juosten, ja rehtori seurasi perässä.

