Tyttö ehti olla raunioiden sisällä useita päiviä.
Nepalissa nähtiin uskomaton pelastusoperaatio, kun poliisit löysivät elossa olevan nuoren tytön sortuneen rakennuksen alta Rasuwan alueella.
Tapaus tallentui videolle useita päiviä sen jälkeen, kun jäätikön romahdus aiheutti tuhoisan mutavyöryn ja tulvan.
Videolla poliisit nostavat tytön raunioista ja kantavat hänet turvaan. Myöhemmin hänelle tarjotaan ruokaa ja lopuksi tyttö saa hoitoa sairaalassa.
Kuolonuhrien määrä nousee edelleen
Pelastusoperaatiot jatkuvat Nepalin ja Kiinan vuoristoalueilla, joissa kuolonuhrien määrä on noussut jo vähintään 750:een. Yli 3 000 ihmistä on edelleen kateissa, kun jäätikkö, kivet, muta ja roskat pyyhkäisivät laaksojen läpi keskiviikkona.
Nepalin viranomaisen mukaan 734 ihmistä on menehtynyt, 2 498 on kadoksissa ja 7 514 on saatu pelastettua. Kiinan puolella viranomaiset raportoivat 16 kuolleesta ja 546 kadonneesta Gyirongin alueella.
Katso artikkelin alussa olevalta videolta, kuinka pelastajat löysivät tytön.
