Puolustusministerin mukaan ilmatilaloukkaus osoittaa, että Euroopan pitää tehdä kahta asiaa yhtä aikaa.
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok.) tuomitsee kovin sanoin Venäjän hävittäjien ilmatilaloukkauksen Virossa perjantaina.
Häkkänen kuvailee MTV Uutisille, että kyseessä on vakava tapaus ja provokatiivista toimintaa Venäjältä.
– Holtitonta sotilaallista käyttäytymistä Viron ilmatilassa, Häkkänen sanoo.
Lue myös: Jarmo Lindberg: Selvä ero edellisiin – tästä syystä Viron ilmatilaloukkaus oli poikkeuksellinen
Suomen hävittäjät paikalle näkemään, mitä tapahtuu
Hän kiittää, että Nato-maat, Suomi mukaan lukien, osoittivat tilanteessa kykynsä valvoa aluetta ja tulla nopeasti mukaan tilanteeseen.
– Sitä kautta se tilanne myös loppui.
Hän kertoo, että Ilmavoimat valvoo tehokkaasti ja nopeasti ilmatilaa. Myös Viron ilmatilaloukkauksessa Suomen Ilmavoimat tuli nopeasti paikalle, vaikka muut maat vastaavat sen aluevalvonnasta. Häkkänen kertoo, että tämä liittyy tarpeeseen saada tilannekuva alueen tapahtumista.

