Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Puolan presidentti allekirjoitti laajaa kritiikkiä herättäneen lakimuutoksen – uskotaan iskevän Venäjän sijaan oppositioon

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 02.08.2023 22:30(Päivitetty 02.08.2023 22:59)

MTV UUTISET – STT

Alkuperäinen laki oli herättänyt arvostelua sekä EU:ssa että Yhdysvalloissa.

Puolassa presidentti Andrzej Duda allekirjoitti keskiviikkona muutetun lain, joka koskee Venäjän vaikutusvaltaa maassa. Muutoksiin ryhdyttiin, koska alkuperäinen laki oli herättänyt arvostelua sekä EU:ssa että Yhdysvalloissa.

Aiemmin Duda oli jo allekirjoittanut alkuperäisen lain, jonka mukaan Venäjän vaikutusvaltaa Puolassa alkaa tutkia komitea. Jos komitea sen mukaan olisi havainnut henkilön edistäneen Venäjän vaikutusvaltaa, häneltä olisi kielletty kymmeneksi vuodeksi pääsy tehtäviin, joissa käsitellään julkisia varoja ja salaisi tietoja.

Arvostelijat sanoivat, että lakia voitaisiin käyttää oppositiota vastaan. EU ilmoitti olevansa erityisen huolestunut komiteasta, ja Yhdysvallat sanoi, että lainsäädäntöä voitaisiin käyttää estämään oppositiopoliitikkojen ehdokkuudet ilman asianmukaista menettelyä.

Euroopan komissio ilmoitti kesäkuun alkupuolella aloittavansa rikkomusmenettelyn Puolaa vastaa siitä huolimatta, että Duda oli luvannut lain muuttamista.

Muutokset eivät tyydytä arvostelijoita

Keskiviikkona Dudan allekirjoittaman tarkistetun lainsäädännön mukaan henkilöltä, jonka komitea havaitsee olevan Venäjän vaikutuksen alainen, ei kielletä pääsyä julkisiin toimiin. Sen sijaan komitea julkaisee lausunnon, jonka mukaan henkilö on antautunut Venäjän vaikutukselle eikä voida taata, että hän työskentelee kunnolla yleisen edun mukaisesti.

Lisäksi komitean jäsenten kokoonpanoa on muutettu. Nyt he ovat asiantuntijoita, eivät enää lainsäätäjiä ja senaattoreita.

Komitean päätöksistä voi valittaa vetoomustuomioistuimeen.

Arvostelijoiden mielestä muutokset eivät mene tarpeeksi pitkälle.

Lue myös: Puolan ilmatilaa loukattiin – Wagnerin tekosia? Pekka Toveri: "Rupeaa haisemaan, että tämä on tahallinen provokaatio"

Puolan pääministeri: Jännitteet Wagnerin kanssa "muuttumassa vaarallisiksi"

Lisää aiheesta:

Zelenskyi taipui muokkaamaan Ukrainan ja EU:n kritisoimaa korruptiolakiesitystä – "Seisooko hän ihmisten puolella vai ei?"Georgian parlamentti hyväksyi kiistellyn ulkomaista vaikuttamista koskevan lainEU oikeustoimiin Puolaa vastaan – epäilee opposition toiminnan vaikeuttamistaPuolan konservatiivihallitus tyrmää EU:n ukaasit – "Emme hyväksy kiristämistä"Tänään selviää: Rankaiseeko EU Puolaa kyseenalaisen lain läpiviemisestä?EU:lta vakava varoitus Puolalle oikeuslaitoksen politisoimisesta – Varsovassa laajoja mielenosoituksia
PuolaVenäjäUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Puola
  • Eilen20:31
    Ilmatilaloukkaus

    Puolalaismediat: Pariskunnan talo saattoikin tuhoutua Puolan omasta ohjuksesta

  • Eilen14:29
    Ukrainan sota

    Varsovan hallintorakennusten yllä droonia lennättäneet olivat Valko-Venäjän ja Ukrainan kansalaisia

  • Eilen12:25
    Alexander Stubb

    Stubb drooneista: Tuskin vahinko Venäjältä

  • ma21:59
    Ulkomaat

    Puolan hallintorakennusten yllä lensi drooni – Pääministeri Tusk: Tuhottu

  • ma14:42
    Ruotsi

    Ruotsin pääministeri: Venäjä loukkasi drooneillaan tahallaan Puolan ilmatilaa – Ruotsi vahvistaa puolustusbudjettiaan tuntuvasti