Suomen hoitajapulaa ei ratkaista hakemalla työvoimaa muualta Euroopasta, uskoo professori.
Suomalaisen terveydenhuollon ammattilaispula on ollut jo pitkään tiedossa. Pulaa on esimerkiksi erikoissairaanhoidon hoitajista, hoitajista julkisen terveydenhuollon sektorilla ja erikoislääkäreistä.
Ongelma ei ole ainoastaan terveydenhuollon. Ikäluokat pienenevät, jolloin jokaiseen ammattiryhmään valmistuu vähemmän ja vähemmän ammattilaisia.
Lue myös: Tehyn Rytköseltä täyslaidallinen Husin työoloista: "Työnantaja on poistanut kahvit ja kahvimaidotkin"
Myös muualla Euroopassa ongelmia
Pulan lääkkeeksi on moneen kertaan ehdotettu työperäistä maahanmuuttoa. Helsingin yliopiston professori Kristiina Patja ei usko, että ratkaisua Suomen pulaan terveydenhuollon ammattilaisista löytyy ainakaan Euroopasta.
Suomen vetovoima varteenotettavana vaihtoehtona on hänestä kyseenalainen terveydenhuollon ammattilaisten näkökulmasta.
– Tämä ongelma on myös Euroopassa, koko Euroopan väestö on ikääntymässä. Mitään helpotusta meille ei tule Euroopan sisäisestä ammattilaisten muuttoliikkeestä. Jos taas katsotaan Suomen houkuttelevuutta: täällä on aika kylmää ja pimeää ja palkat on aika pieniä, Patja sanoo.
Patja nostaa myös esille, että Suomen sisäinen puhe alasta kauheassa kriisissä ei auta asiaa. Hänen mukaansa ongelma ratkeaisi korjaamalla terveydenhuollon rakenteita ja tuottamistapoja uudistamalla.
