Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Presidentti Niinistö kommentoi MTV:lle jalkapalloturistien valvontaa: "En huomannut, että kukaan olisi vastuuta ottanut"

0:44Varauduttiinko jalkapalloturistien paluuseen huonosti, tasavallan presidentti Sauli Niinistö?Varauduttiinko jalkapalloturistien paluuseen huonosti, tasavallan presidentti Sauli Niinistö?
Julkaistu 16.07.2021 23:18
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Tasavallan presidentin Sauli Niinistön mukaan Pietarissa vierailleiden jalkapalloturistien ainakin osin epäonnistuneelle vastaanotolle ei ole löytynyt vastuunkantajia.

Pietarissa miesten jalkapallomaajoukkueen EM-kisapelejä katsomassa olleet toivat Suomeen mukanaan runsaan määrän koronatartuntoja.

Kritiikkiä on kohdistettu sekä jalkapallofaneihin että viranomaisten toimintaan. Osa busseilla tulleista Pietarin-kävijöistä pääsi takaisin Suomeen ilman koronatestiä.

MTV Uutiset kysyi presidentti Niinistöltä SuomiAreena-haastattelussa, oliko Pietarissa vierailleiden EM-jalkapalloturistien paluuseen varauduttu huonosti?

– Joo, mahdollisesti. Ainakaan minun silmiini ei ole sattunut, että olisi ollut joku johdonmukainen suunnitelma, josta joku olisi ollut vastuussa, Niinistö toteaa.

– Se systeemi ei näyttänyt olevan mitenkään kattava, enkä huomannut, että kukaan siitä erityisemmin olisi vastuuta ottanut, Niinistö jatkaa.

Lue myös: Pietarissa öykkäröineet kisaturistit menivät myös Tarja Halosen tunteisiin – presidentti ei ole nähnyt tyttärentytärtä 2 vuoteen koronan takia

Lue myös: Nyt puhuu EM-kisojen jälkeen kritiikin kohteeksi joutunut bussiyhtiö: "Joku olisi ajanut ne joka tapauksessa" – tämä oli matkanteon "suurin pommi"

Katso alla presidentti Niinistön kyselytunti SuomiAreenassa kokonaisuudessaan!

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Pietarissa öykkäröineet kisaturistit menivät myös Tarja Halosen tunteisiin – presidentti ei ole nähnyt tyttärentytärtään 2 vuoteen koronan takiaNyt puhuu EM-kisojen jälkeen kritiikin kohteeksi joutunut bussiyhtiö: "Joku olisi ajanut ne joka tapauksessa" – tämä oli matkanteon "suurin pommi"Julkkispappi Kari Kanala oli yksi EM-kisaturisteista – peräänkuuluttaa vastuullisuutta: "Kaikkia ei tulisi syyllistää"EM-kisaturisteilta kerätyissä tiedoissa havaittu puutteita – vaikeuttaa koronatartuntojen jäljitystäEM-kisat oli suomalaisittain koronalinko – kannattiko niiden järjestäminen? "Ikävä sivumaku tästä turnauksesta jää"Pääministeri Marin kommentoi suojavarustekohua, joka sai presidentti Niinistönkin ärähtämään – miten Kiinasta tuotujen fiaskomaskien käy?
KoronavirusVenäjäSauli NiinistöSuomiareenaPietariKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronavirus
  • 14.10.14:32
    Tuomiot

    Huoltovarmuuskeskukselle jättilasku kohumaskikaupan tehneen johtajan potkuista

  • 3.10.17:00
    Talous

    EKP-pääjohtaja Lagarde MTV:n erikoishaastattelussa: Lopeta EU-sääntöjen rikkominen, Suomi

  • 22.9.18:58
    Ennätykset

    Ikävä koronaennätys: Miehen tauti kesti yli kaksi vuotta

  • 13.9.08:33
    Yskä

    Yskänlääkkeet tuskin auttavat, jos ikävä yskä vaivaa – kokeile sen sijaan tätä: "Oikeasti ihan tutkittua"

  • 9.9.13:03
    Flunssa

    Koronavirustartunta voikin olla ehkäistävissä apteekin nenäsuihkeella