Presidentti Sauli Niinistö on puhunut ilmastohuippukokouksessa Glasgow’ssa metsien puolesta ja esitellyt Suomen ilmastotoimia metsissä. Hän pitää vielä toisenkin puheen vielä myöhemmin tänään.
Niinistö totesi, että metsät ovat Suomelle lähellä sydäntä, sillä 75 prosenttia maasta on juurikin metsää.
– Metsät ovat monella tavalla elinehtomme. Niillä on ollut olennainen merkitys Suomen taloudellisen ja sosiaalisen kehityksen kannalta - ja ehkä ne ovat myös yksi syy siihen, että suomalaiset ovat maailman onnellisin kansa, Niinistö sanoi.
– Metsillä on myös merkittävä osa sen kannalta, että saavutamme ilmastoneutraaliustavoitteemme vuoteen 2035 mennessä.
Niinistön mukaan Suomen metsät ovat koko ajan kasvaneet ja vuotuinen kasvu on yli kaksinkertaistanut 1950-lukuun nähden.
– Oma esimerkkimme osoittaa, että voimme hyödyntää metsiämme taloudellisesti samalla kun lisäämme myös niiden positiivisia ilmastovaikutuksia. Metsät ovat monin tavoin hyvä sijoitus, presidentti sanoi.
Niinistö myös tarjoutui jakamaan Suomen asiantuntemusta asiassa.
– Olemme valmiina jakamaan omaa asiantuntemustamme. Tämä aihe on maailman johtajien huomion arvoinen. Ja metsiin kannattaa aina sijoittaa, hän päätti.
Lue myös: Ympäristötoimittajan kommentti: Jos selkeitä ilmastopäätöksiä ei pystytä tekemään, pitää edetä kiertoteitä
Lue puhe kokonaisuudessaan (puhuttu englanniksi):
Hyvät naiset ja herrat,
on kunnia saada olla seurassanne täällä tänään. Tämä konferenssi voi olla käännekohta taistelussamme ilmastonmuutosta vastaan. Ja sellainen siitä tulee, jos muutamme tavoitteemme toiminnaksi.

