Taloudella pitää olla reunaehdot ja markkinavirheitä on korjattava. Näin ollen esimerkiksi päästöille pitää laittaa riittävä hinta, jotta niitä vähennettäisiin, kirjoittaa MTV Uutisten kolumnissaan Vihreiden puheenjohtaja Maria Ohisalo.
Minulta kysytään usein, miksi Vihreät puhuvat niin paljon ilmastosta ja ympäristöstä kun pitäisi puhua taloudesta.
Siksi, että ne nivoutuvat niin vahvasti toisiinsa.
Metsällä on arvoa jo ennen kuin se kaadetaan tukeiksi ja puhdas vesi on arvokasta jo ennen sen pullotusta.
Ei voi olla hyvinvoivaa taloutta, jos ympäristön kantokyky pettää. Muuten taloutemme olisi kuin juoksuhiekan päälle rakennettu pilvenpiirtäjä.
Uusien kerrosten rakentaminen tai julkisivuremontit eivät auta, jos maa sen alla koko ajan vajoaa.
Vihreille markkinatalous on työkalu, jolla haluamme edistää siirtymää kohti maailmaa, jossa ilmastopäästöt on painettu nollaan ja luonnonvarojen käyttö on kestävällä tasolla.
Taloudella pitää olla reunaehdot ja markkinavirheitä on korjattava. Näin ollen esimerkiksi päästöille pitää laittaa riittävä hinta, jotta niitä vähennettäisiin.
Ilmastokriisin osalta olemme jo tunnistaneet toimivan päästökauppajärjestelmän ja päästövähennysten tarpeen.
