Nyrkkeilijä Mira Potkonen on lajissaan hyvää vauhtia toistamassa tennispelaaja Henri Kontisen maineteon.
Kontinen voitti kauden kymmenen viimeistä nelinpeliään ja huipennukseksi Lontoossa ATP-finaaliturnauksen arvostetun tittelin.
Potkonen otti tiistaina olympia-Rion jälkeen yhdeksännen peräkkäisen voittonsa, kun hän kukisti Bulgariassa naisten EM-välierässä kaikin tuomariäänin 3-0 englantilaisen Sandy Ryanin.
Jos Potkonen venyttää voittoputkeaan keskiviikkona Sofiassa yhdellä, hänestä tulee amatöörien alle 60-kiloisten Euroopan mestari. Finaalissa on vastassa Venäjän Darja Abramova, jonka Potkonen pehmitti lokakuussa Tampereen Tammer-turnauksessa.
Potkonen oli kukistanut välierävastustaja Ryanin kahdessa aiemmassa kohtaamisessa ja aloitti energisesti. Neljäs erä oli vaikein, mutta tuomarit palkitsivat koko ajan päälle käynyttä Potkosta aloitteellisuudesta.
- Jätin kehään kaiken, niin kuin valmentaja käski, iloinen Potkonen sanoi.
Hänen nyrkkeilemiensä arvokisamitalien väri kirkastuu EM-Sofiassa. Potkonen on ottanut tänä vuonna 60-kiloisissa MM-pronssia Kazakstanissa ja olympiapronssia Rio de Janeirossa.
Valmentaja kirittää
Potkonen sai kolmanteen EM-kisaotteluunsa puhtia siitä, että kehän laidalla oli neuvonantajana oma valmentaja Maarit Teuronen. Kahdeksan vuotta Potkosen kanssa yhteistyötä tehnyt Teuronen saapui Sofiaan maanantaina.
