Partio luuli menevänsä ottamaan kiinni murtovarasta, kun yhtäkkiä heitä osoitettiin aseella.
Poliiseja ampuneiden ruotsalaisveljesten oikeudenkäynnissä kuullaan tänään miehet ensimmäisenä kohdannutta partiota ja muita poliiseja. Poliiseihin kohdistunut väkivalta alkoi varhain sunnuntaina 25. elokuuta viime vuonna Porvoossa Koneistajantiellä sijaitsevalla teollisuusalueella, jonne partio houkuteltiin keksityn murtoyrityksen varjolla. Ilmoittaja oli kertonut hätäkeskukseen, että hänellä on varas kiinni ja partio suhtautui tehtävään tällä vakavuudella.
– Tehtävä tuntui sen verran "normaalilta", että siihen ei tarvinnut erikoisemmin valmistautua vaan riitti, että mennään paikalle ja katsotaan paikan päällä, mikä tilanne on ja toimitaan sen mukaan, toinen poliiseista sanoi kuulustelussa.
Partio parkkeerasi poliisiauton teollisuusalueelle, ja poliisi kertoi nähneensä veljekset ja ihmetelleensä, missä murtovaras on. Poliisit poistuivat autosta ja samalla matkustajan paikalta noussut poliisi huomasi, että häntä osoitetaan aseella.
– Jouduin nostamaan kädet ylös rauhoittaakseni tilannetta, koska muuta mahdollisuutta minulla ei ollut.
Pakenevaa poliisia ammuttiin
Poliisin mukaan hänelle syntyi niin sanottu putkinäkö, stressin aiheuttama tila, jossa hän ei kyennyt havainnoimaan kunnolla muuta kuin häntä osoittavan aseen. Toinen miehistä piti poliisin mukaan häntä kilpenä partiotoverin suuntaan ja sanoi tappavansa hänet. Jossain vaiheessa mies ampui partiotoverin suuntaan laukauksen tai laukauksia.
Poliisi sanoi kuulleensa vain yhden, jonka jälkeen häneltä meni kuulo.
– Tilanne kiristyi koko ajan ja alkoi näyttää, että he oikeasti tappavat minut.