Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pörssiyhtiöt jatkoivat kasvua heinä-syyskuussa – joulumyynti tuskin pelastaa kaupan hankalaa vuotta 

Lehtikuva
Julkaistu 03.11.2017 16:57

MTV UUTISET - STT

Kaikki talouden merkit viittaavat siihen, että pörssiyhtiöiden kasvu jatkuu loppuvuodenkin aikana, sanoo S-Pankki-konserniin kuuluvan FIMin pääanalyytikko Kim Gorschelnik.

–  Ennakoivat talouden mittarit antavat ymmärtää, että vuoden viimeinen neljännes mennään hyvissä olosuhteissa. Hyviä talouslukuja on saatu viime viikkojenkin aikana, Gorschelnik sanoo.

Poikkeuksen tekee kaupan toimiala, joka myös oli ainoa toimiala, jolla kolmannen vuosineljänneksen tulokset jäivät muita vaisummiksi.

Heinä-syyskuussa Tokmannin tulos oikeni, mutta kokonaisuudessaan kuluva vuosi on ollut hankala. Stockmanniin kuuluva Lindex koki kovan tulospudotuksen ja Keskon erikoiskauppa oli myös heikkoa. Verkkokauppa.com antoi tulosvaroituksen, Gorschelnik listaa.

Joulumyynnit tuskin enää pelastavat tilannetta täysin, vaikka joulu onkin tärkeä sesonki kaupoille, Gorschelnik arvioi.

– Niin paljon vaisumpaa myynti kuitenkin alkuvuonna oli.

Yksi kaupan alan myyntituloja syönyt tekijä saattavat olla ulkomaiset verkkokaupat.

Tuotteet, joiden myynnissä on ollut tuloskaudella heikkoutta, ovat sellaisia, joita varmasti ostetaan paljon verkon kautta, Gorschelnik arvioi.

–  Jos tuote tilataan esimerkiksi Alibabasta, niin jostainhan se on pois.

Alibaba on kiinalainen, maailman suurin verkkokauppa.

Talouskasvu ruokki pörssiyhtiöiden virettä

S-Pankki kertoi perjantaina pörssiyhtiöiden liikevaihtojen ja tulosten jatkaneen kasvuaan heinä-syyskuussa. Kaksi kolmesta yhtiöstä paransi liiketulostaan edellisen vuoden vastaavaan jaksoon verrattuna, käy ilmi S-Pankin uudesta pörssimittarista. Siinä tarkasteltiin 79:ää yhtiötä.

Tämä oli neljäs peräkkäinen kasvuneljännes, jonka aikana yritysten liikevaihtojen kasvun myötä myös tulokset paranivat, sanoo Gorschelnik.

Kasvuilmiön taustalla on talouskasvun piristyminen erityisesti euroalueella ja Suomessa, Gorschelnik sanoo.

Yhtiöiden yhteenlaskettu liikevaihto kasvoi edellisvuodesta 2,1 prosenttia ja liikevaihtoaan kasvatti 72 prosenttia yhtiöistä. Yhteenlaskettua liiketulosta nostivat muun muassa Nesteen, Stora Enson, UPM:n, Finnairin ja SSAB:n suuret tulosparannukset. Kaikkien kolmen metsäyhtiön, UPM:n, Stora Enson ja Metsä-Boardin liikevaihto kehittyi tuloskaudella positiivisesti.

Kaikissa yhtiöissä ei kolmas vuosineljännes ollut ruusuilla tanssimista. Tuloksen voimakkaasta heikentymisestä kaudella raportoivat muun muassa Caverion, Metso, Oriola-KD, Orion, Outokumpu ja Stockmann.

–  Selkeää yhteistä syytä näihin tulosheikennyksiin ei löydy, vaan syyt ovat yhtiökohtaisia, Gorschelnik toteaa.

Nokian raportoitu tulos parani edellisvuodesta, mutta sisälsi merkittävän kertaluonteiseksi tulkittavan erän. Se huomioiden yhtiön tulos heikkeni. 

Lisää aiheesta:

Suomalaisten yritysten tulosten odotetaan laskevan tuntuvasti – vain yhdeltä alalta odotetaan jättituottojaHulppeita tuloksia konepaja- ja metsäyhtiöille kevään aikana – UPM ja Stora Enso tuplasivat liikevoittonsaMTV Uutiset seuraa vilkasta talouspäivää – UPM:n miettii miljardiluokan biojalostamoa ja paljon uusia työpaikkoja joko Kotkaan tai RotterdamiinSuuri tulospäivä päättyi pörssissä -0,4 prosentin laskuun – tässä kootusti päivän tulosjulkistajiaSuuryritysten näkymissä on koronakevään jäljiltä toiveita paremmasta mutta myös epävarmuutta: "Tässähän on vielä pandemia vielä hyvin voimissaan"Pörssiyhtiöiden liikevaihdot eivät nouse, mutta tulokset paranevat – suomalaisyhtiöillä menee alkuvuotta paremmin
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 18:08
    Politiikka

    Suomi nostaa miljardi euroa EU-lainaa – käytetään puolustusteollisuuden vahvistamiseen

  • 16:54
    Kunnat

    Asutko jossain näistä 38 kunnasta? Veroprosenttisi nousee

  • 15:01
    Riikka Purra

    Purra: Suomi joutumassa EU:n tarkkailuluokalle – "Näyttää täysin selvältä"

  • Eilen22:00
    Junat

    Turku ja Espoo hyväksyivät "tunnin junan"

  • Eilen20:41
    Vantaa

    Vantaalle tulee ratikka