SAK ja sen ammattiliitot ovat kertoneet jatkavansa työtaistelutoimia. Ensi viikolla on luvassa jo astetta järeämpiä keinoja, kun puhutaan päivän mittaisista työseisauksista.
Journalistin päätoimittaja Maria Pettersonin mukaan SAK:n toiminta on ymmärrettävää.
– Se mitä hallitus aikoo nyt tehdä on aivan poikkeuksellisia huononnuksia työntekijöiden oikeuksiin. Tästä on yritetty neuvotella aika puolivillaisesti hallituksen puolelta monta kuukautta ja minkäänlaisia parannuksia tilanteeseen hallitus ei ole suostunut tekemään. Se johtaa tähän, että työntekijät käyttävät niitä keinoja, mitä heille on suotu. Toistaiseksi ainakin.
Politiikan toimittaja Jari Korkin mukaan tilanteessa ei ole mitään yllättävää.
Lue myös: Tiedot ammattiliittojen uusista työtaistelutoimista tarkentuivat
– Ei kai kukaan ole odottanut sitä, että hallitus ensimmäisen vastalauseen kiiriessä sanoisi, että "ei vaineskaan, että ei me nyt ihan tosissaan näitä suunniteltu". Toisaalta taas kai ammattiyhdistysliikekin menettäisi jollain tavalla uskottavuutta, jos se yhtäkkiä sanoisi, että vähän heilutettiin lippua, mutta antaa olla.
"Törinää pönttöön"
MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki ei usko, että nyt olisi kyseessä ammattiliittojen viimeinen varoitus, vaan pikemminkin toiseksi viimeinen varoitus.
