SAK:n puheenjohtaja Jarkko Eloranta kuvaa hallituksen kaavailemaa paikallisen sopimisen vapauttamista ”työelämän taksiuudistukseksi” ja tunnustaa, että henkilökohtaisesti jättilakkoihin ryhtyminen hirvittää.
Ammattiyhdistysliike ottaa kovat keinot käyttöön protestina hallituksen kaavailemille työelämälainsäädännön muutoksille.
Palkansaajakeskusjärjestö SAK aloittaa ensi maanantaina kahden viikon mittaiset poliittiset työtaistelut.
SAK:n puheenjohtajan Jarkko Elorannan mukaan toimet vaikuttavat muun muassa vientiin, tuontiin, logistiikkaan ja tuotantolaitoksiin.
Työtaistelu todennäköisesti vaikuttaa myös tavallisen kansalaisen elämään. Teollisuusliitto ennakoi, että jossain vaiheessa kaksi viikkoa kestävän lakon aikana polttoaine voi loppua huoltoasemilta ja lentokentiltä.
Jarkko Elorannan mukaan lakkojen taustalla on Petteri Orpon (kok.) ”poikkeuksellisen vino” hallitusohjelma.
– Hallitus toteuttaa työnantajan villeimmät unelmat. Suomalaisesta työelämästä tulee kovin toisenlaista, jos kaikki uudistukset läpi viedään, Eloranta kommentoi MTV:n Asian ytimessä -ohjelmassa.
– Me haemme pikkuisen tasapainoa näihin erittäin koviin esityksiin – että olisi edes pieni häivähdys siitä, että palkansaajilla olisi arvo työelämässä ja meidän äänellämme vaikutus yhteiskunnassa.
Eloranta kiistää, että kyse olisi ärtymyksestä siihen, että hallitus toimii ikään kuin työnantajien käsikassarana.
– Kysymys on siitä, miten Suomessa palkansaajat tulevaisuudessa tulevat toimeen, miten he pystyvät omista työehdoistaan neuvottelemaan, miten he pystyvät työolojaan kehittämään ja kun työttömäksi joutuvat, tulevatko työttömyyskorvauksella toimeen.
– Vai käykö niin, niin kuin nyt näyttää, että ihmisiä putoaa köyhyysrajan alapuolelle.
Osa uudistuksista näkyy työelämässä heti, osa viiveellä.
– Vaikkapa tämä sairaussakko, joka joskus tulee voimaa, näkyy heti. Pidemmällä aikavälillä näkyy taas esimerkiksi paikallisen sopimisen hyvin suuri vapauttaminen, jota me olemme kutsuneet työelämän taksiuudistukseksi.
– Se ehkä kuvaa sitä, mitä sieltä on odotettavissa.
Liitot ovat ottaneet työtaisteluidensa kohteeksi nyt suuryritykset, joiden ay-liike katsoo olevan hallituksen lakihankkeiden taustalla.
Miten pitkälle SAK sitten on valmis menemään, jos hallitus ei peräänny?
– Totta kai poliittiset lakot loppuvat jossain vaiheessa. Sitten ryhdymme katsomaan sitä, miten toimimme syksyllä tulevalla työehtosopimuskierroksella, Eloranta muotoilee.
– Toivomme myös, että vielä ennen maanantaita löydämme sellaisia yhteisiä asioita, että lakot voitaisiin perua. Me olemme siihen valmiita. Voimme myös keskeyttää lakot kahden viikon aikana, jos pystyään löytämään yhteinen polku eteenpäin.
Hirvittääkö lakkoon lähtö henkilökohtaisesti?
– Totta kai hirvittää. Tämä ei ole mikään leikin asia. Me erittäin vahvasti ja vakavasti punnitsimme tilanteen, ennen kuin toimiin lähdimme.
Katso Jarkko Elorannan koko haastattelu jutun alussa olevalta videolta.
Kati Hyttinen työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Hän tekee töitä MTV Uutisten verkkodeskissä ja Lifestyle-toimituksessa, joissa hän seuraa uutisia ja ilmiöitä. Hän on erikoistunut muun muassa ympäristö-, luonto- ja eläinaiheisiin.
Voit lähettää juttuvinkkejä Katille osoitteessa kati.hyttinen@mtv.fi.