Poliisi on tehnyt tutkimustoimenpiteitä löytyneeseen autoon.
Kadonneen Karfin perheen isän omistama auto on löytynyt Pohjanmaalla sijaitsevasta Pedersörestä. Auto löytyi viime viikolla, mutta se oli viety säilytykseen perheen tuttavan luokse jo viime vuoden toukokuussa.
Asiasta kertoi ensimmäisenä Svenska Yle.
– Autoon on tehty tutkimustoimenpiteitä osana esitutkintaa, kommentoi rikoskomisario Tony Rauma.
Poliisi ei kommentoi sen enempää tutkimusten tuloksia.
Mysteerikatoaminen
Poliisi epäilee Tommy ja Karoliina Karfia seitsemän lapsensa omavaltaisesta huostaanotosta.
Karfit katosivat viime vuoden toukokuussa sen jälkeen, kun vanhemmat olivat hakeneet lapsensa pois luvatta heidän sijoituspaikastaan Uudessakaarlepyyssä.
Poliisi saa edelleen useita vihjeitä tapauksesta päivän aikana. Samalla esitutkinta jatkuu aktiivisena.
Tällä hetkellä poliisi tarkastelee muutamaa tutkinnan kannalta merkittäviä vihjeitä.
Poliisi kiittää yleisöä saamistaan vihjeistä ja havainnoista. Samalla se muistuttaa, että kaikki havainnot voivat olla tärkeitä.
Vihjeitä voi edelleen toimittaa poliisille sähköpostitse vihjeet.pohjanmaa@poliisi.fi tai vihjepuhelimeen 0295 415 501.