Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi epäilee alaikäisiäkin huumeostoksilla olleiden ryöstöistä – ”Vakavimmat leikkaushoitoa vaativia kallovammoja”

MTV Uutiset
Julkaistu 14.03.2018 11:07
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Poliisi tutkii Helsingissä useita alkuvuoden aikana tapahtuneita ryöstöjä, joissa uhri epäillään houkutellun paikalle olemattomalla huumekaupalla. Tapauksia on poliisin tiedossa kymmenkunta, joista suurin osa on tapahtunut Itä-Helsingissä.

MTV Uutiset on aiemminkin kertonut "hupitälleistä", joissa ryöstetyksi tulee huumekauppias.

– Uhrit ovat kertoneet sopineensa Tor-verkossa esimerkiksi ase-, auto- tai elektroniikkakaupat ja tulleensa ryöstetyksi sovitussa tapaamispaikassa. Poliisilla on kuitenkin syytä epäillä, että todellisuudessa myyjä ja ostaja ovat sopineet huumekaupoista. Osa uhreista on viimeistään kuulusteluissa myöntänyt kaupankäynnin kohteena olleen huumausaineet, rikoskomisario Mikko Halme kertoo Helsingin poliisilaitoksen tiedotteessa.

Huumepoliisi tutkii huumekauppaa myös tietoverkoissa.

1:43Poliisi teki huumeratsioita internetissä

Raakaa väkivaltaa

Ilmiöstä ollaan ilmeisesti tietoisia myös ostajien parissa, sillä salattuun Tor-verkkoon on perustettu vihjepalsta, jossa ostajat varoittelevat toisiaan epärehellisistä myyjistä.

Poliisi on tällä hetkellä pidätettynä yhteensä kahdeksan nuorta ulkomaalaistaustaista miestä epäiltynä neljään eri ryöstöön liittyen. Osa epäillyistä on poliisin mukaan alaikäisiä. Myös uhrien kuvausten perusteella tekijät ovat pääsääntöisesti noin parikymppisiä ulkomaalaistaustaisia miehiä.

– Osa rikoksista on erittäin vakavia sen takia, että tekijät ovat olleet valmiita käyttämään voimakasta väkivaltaa saadakseen uhreilta rahat haltuunsa. Vakavimmat vammat ovat olleet leikkaushoitoa vaativia kallovammoja, Halme kertoo.

Jutun alussa olevalla videolla rikosylikonstaapeli Kalevi Puonti kertoo, minkä takia monien käsitys nettihuumekaupan luotettavuudesta on virheellinen.

Lisää aiheesta:

Kymmenen nuorten tekemään katuryöstöä kolmessa viikossa Tampereella – näin poliisi selittää ilmiötäMTV Närpiössä: Vietnamilaispariskunta vangittu epäiltynä ihmiskaupasta – uhreina kymmeniä kasvihuoneilla työskennelleitä vietnamilaisiaVäkivaltaista velanperintää Uudellamaalla: Pahoinpitelyjä, vapauden riistoa ja ryöstöjä – poliisi: "Voimme puhua ilmiöstä"Helsingissä sadat jäivät kiinni huumekaupoista netissä – huumeiden ostajissa ihmisiä opiskelijoista eläkeläisiinMerkkivaatteita himoavat nuoret järjestävät ryöstöjä tekaistujen huumekauppojen varjolla – poliisi huolissaan väkivaltaisista jälkiseuraamuksistaUutta tietoa Vantaan puukotuksesta: Poliisi uskoo, että väkivallan taustalla oli Tor-verkossa sovittu huumekauppa – uhrille vakavat vammat
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 05:30
    Koirat

    Siiri-koira katosi tuntemattoman naisen matkaan – seurasi erikoinen jäljitysoperaatio

  • Eilen22:48
    Yhdysvallat

    Yhdysvallat lähettää lentotukialusryhmän torjumaan huumekauppaa Latinalaiseen Amerikkaan

  • Eilen17:03
    Seinäjoki

    Seinäjoella törkeä varkaus – poliisi pyytää havaintoja

  • Eilen16:20
    Henkirikokset

    Vauvamurha Lohjalla: 23-vuotiasta avomiestä ei vaadita vangittavaksi

  • Eilen14:20
    Henkirikokset

    Nainen ja mies vangittu epäiltynä Oulun taposta