Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi alkoi jälleen tutkimaan 17 vuoden takaista poikkeuksellista rikosta, joka oli kuin elokuvissa – kaksi poliisia yritettiin murhata epäonnistuneen ryöstön jälkeen

Poliisi julkaisi kaksi kuvaa tapahtumasta.
Poliisi julkaisi kaksi kuvaa tapahtumasta.
Julkaistu 24.05.2019 11:12

MTV UUTISET – STT

Poliisi on aloittanut uudelleen 17 vuoden takaisen arvokuljetusryöstön yrityksen aktiivitutkinnan. Poikkeuksellisen teko tapahtui Turussa 5. elokuuta vuonna 2002 .

Neljä tai viisi naamioitunutta ja konetuliasein varustautunutta ihmistä yritti murtautua arvokuljetusautoon Vanhan Tampereentien Prisman pihalla.

Ryöstäjät tunkeutuivat kulmahiomakoneen avulla pihalla olleeseen lukittuun mutta vartioimattomaan rahankuljetusautoon. Työskentely auton kimpussa kesti muutamia minuutteja. Tällöin kolme suomea puhunutta haalaripukuista miestä hätisteli konepistooleilla Prisman asiakkaita kauemmas ryöstökohteena olleesta autosta.

Joku Prisman asiakas hälytti poliisin, jonka lähin partioauto lähti paikalle. Samaan aikaan ryöstäjät olivat jostakin syystä jättäneet toimensa kesken ja lähteneet pakoon aikaisemmin Helsingistä varastetulla Chevrolet Chevy Van -pakettiautolla.

Tulittivat päin poliisia

Miehet tulivat poliisiautoa vastaan, ja poliisi tunnisti ryöstöauton, koska sen kuljettajalla oli edelleen naamari kasvoillaan.

Pakomatkallaan epäillyt ampuivat peräänsä lähteneitä poliiseja kohti ja levittivät tielle ajoesteitä tai piikkejä, kunnes poliisi menetti näköyhteyden autoon Polttolaitoksen kadulla. Pakoauto löydettiin myöhemmin palaneen Hevoskadun päästä pururadalta. Epäillyt jäivät kadoksiin.

– Tapahtuma on ollut poikkeuksellinen Suomen rikoshistoriassa. Teko on ollut suunnitelmallinen ja ammattimaisesti organisoitu. Teko on ollut myös erittäin vaarallinen sekä sivullisia että poliisia kohtaan, poliisi kertoo tiedotteessaan.

"Kyllähän poliisin pitää sitä yrittää selvittää"

Uudelleen avatun tutkinnan tutkinnanjohtaja Aki Lahtinen sanoo, että poliisilla ei ole mitään uutta tietoa tapauksesta.

–  Juttu on ollut hyvin poikkeuksellinen. Ennen kuin törkeän ryöstön yritys vanhenee 20 vuodessa, niin kyllähän poliisin pitää sitä yrittää selvittää. Poliisi aina palaa näihin vanhoihin juttuihin.

Lahtisen mukaan epäillyistä ei ole poliiseilla mitään käsitystä. Se on Lahtisen mukaan selvää, että ryöstäjät eivät ole olleet amatöörejä.

–  Se on vaatinut yhteistyötä, organisoitumista, välineitä. Teko on suunniteltu, pakoa on suunniteltu. Tekotapa vaatii erityisosaamista.

Lahtinen ei kommentoi uusia keinoja, joita tutkinnassa nyt käytetään. Tutkintaan on Lahtisen mukaan annettu "riittävä" määrä resursseja.

–  Me pyrimme ratkaisemaan tämän jutun, Lahtinen toteaa.

Poliisi pyytää vinkkejä

Poliisi tutkii juttua törkeän ryöstön yrityksenä. Poliiseja päin ampumista tutkitaan kahtena murhan yrityksenä.

Lounais-Suomen poliisi pyytää ryöstöyrityksestä jotain tietäviä ottamaan yhteyttä sähköpostitse vihjeet.lounais-suomi@poliisi.fi tai puhelimitse 0295 449 142.

–  Toivomme, että yleisöllä olisi jotain, millä pääsisimme eteenpäin. Siinä on neljä tai viisi ryöstäjää ollut paikalla, todennäköisesti siitä tietää vielä paljon isompi joukko, Lahtinen sanoo.

Lisää aiheesta:

Turun arvokuljetusryöstön yrityksessä 2002 oli elokuvamaisia piirteitä – vain yksi saatiin tuomittuaSuomea kohahduttaneista poliisien murhan yrityksistä Porvoossa ja Pirkanmaalla vuosi – poliisi houkuteltiin tekopaikalle ja takaa-ajo kärjistyi luotisateeseenPoliisi vangitsi miehen lähes 20 vuotta sitten tehdystä arvokuljetusryöstöstä – mieheltä löytyi sarjatuliase, ryöstö liittyi rikollisliigaanYllättävä käänne 17 vuotta vanhassa poikkeuksellisessa rikoksessa: Poliisi otti kiinni miehen, jonka epäillään olleen mukana elokuvamaisen arvokuljetusryöstön yrityksessäPoliisi tutkii uudestaan lähes 20 vuotta siten tapahtunutta arvokuljetusryöstön yritystä Turussa – poliisia kohti konetuliaseella ampuneet ryöstäjät pääsivät pakoonNeljä outoa yksityiskohtaa – arvokuljetusauton ryöstöä yrittäneet pakenevat yhä
ArvokuljetusryöstöTurkuPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Arvokuljetusryöstö
  • 14.05.202309:35
    Turku

    Turun arvokuljetusryöstön yrityksessä 2002 oli elokuvamaisia piirteitä – vain yksi saatiin tuomittua

  • 25.10.202105:15
    Hovioikeus

    Turun hovioikeudessa puidaan liki 20 vuoden takaista arvokuljetusryöstön yritystä – oikeus: Keskeiset todistajat jätettiin kuulematta, tästä tapauksessa on kyse

  • 30.09.202017:09
    Helsinki

    MTV Uutiset seuraa Vuosaaren palkkamurhakäräjiä: Aarnio ja ex-rikollispomo Vilhunen puhuvat täysin ristiin Volkan Ünsalin murhasta: "Löyhä huhu"

  • 18.07.202007:32
    Rikospaikka

    Suomen tunnetuin arvokuljetusryöstäjä Matti Sarén on tehtaillut 20 keikkaa – näin hän ajautui rikolliselle tielle: "Hanskat päälle, pipo päähän…"

  • 16.05.202019:24
    Ruotsi

    Sen piti olla viimeinen keikka – suomalaissyntyisen Tonin arvokuljetusryöstö Ruotsissa meni karmivalla tavalla pieleen: "Minun piti tehdä vielä yksi onnistunut isku"