Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Poliisi ajoi päin punaista ja törmäsi henkilöautoon nopeuden ollessa yli 100 km/h, sen jälkeen pelti rytisi kuorma-auton kanssa – näin oikeus tuomitsi virkamiehen

All Over Press
Julkaistu 12.12.2019 15:08

MTV UUTISET – STT

Hälytysajossa kolarin ajanut poliisimies syyllistyi liikenneturvallisuuden vaarantamiseen, Länsi-Uudenmaan käräjäoikeus katsoi torstaina antamassaan tuomiossa. Oikeus ei kuitenkaan määrännyt miehelle rangaistusta.

Kyse oli tapahtumista Espoossa Kehä II:lla viime vuoden helmikuussa. Poliisipartio sai kiireellisen hälytystehtävän huoltoasemalle, jonka pihassa kaksi päihtynyttä miestä oli nousemassa autoon.

Partio lähti tehtävälle ääni- ja valomerkit päällä muuta liikennettä ohitellen.

Poliisi törmäsi henkilöautoon ajettuaan päin punaista

Kolari sattui Kehä II:n ja Karapellontien risteyksessä. Poliisimies ajoi risteyksessä punaisia päin ja törmäsi yli sadan kilometrin tuntivauhdissa oikealta tulleeseen henkilöautoon, jossa oli kaksi ihmistä.

Sen jälkeen poliisiauto ajautui vielä vastaantulevien kaistalle ja osui kuorma-autoon, jossa oli yksi ihminen.

Syyttäjän mukaan henkilöautossa olleet kaksi ihmistä saivat muun muassa useita murtumia ja kaikki kolme ajoneuvoa vaurioituivat.

Henkilöauton kuljettaja ei nähnyt poliisiautoa

Syyttäjä haki poliisimiehelle tuomiota törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta. Syyttäjän mukaan mies ei ollut noudattanut tarpeellista erityistä varovaisuutta poiketessaan liikennesäännöistä eikä ollut sovittanut ajonopeuttaan sellaiseksi, että pystyi edelleen säilyttämään ajoneuvon hallinnan.

Poliisimies kiisti syytteen sekä syyttäjän väitteen, että auto ei olisi ollut hänen hallinnassaan. Mies kertoi työskennelleensä poliisissa yli 20 vuotta ja ajaneensa hälytysajoa lähes joka päivä ilman yhtäkään kolaria.

Mies kertoi nähneensä oikealta tulleen auton. Hänen mukaansa auto lähti kuitenkin risteyksestä liikkeelle niin hitaasti, että hän luuli kuljettajan havainneen poliisiauton. Toisen auton kuljettaja taasen kertoi, ettei ollut huomannut poliisiautoa ollenkaan.

Oikeus: Poliisi ei noudattanut tarpeellista varovaisuutta

Käräjäoikeuden mukaan jutussa oli riidatonta, että partion saama tehtävä oli kiireellisyydeltään sellainen, että hälytysajoneuvon kuljettaja sai poiketa liikennesäännöistä. Poliisilla oli siis sinänsä oikeus ylittää suurin sallittu nopeus sekä ajaa punaisia päin.

Oikeuden mukaan poliisimies ei kuitenkaan ollut noudattanut tarpeellista varovaisuutta risteysalueelle ajaessaan. Toisaalta hän oli pyrkinyt olemaan varma siitä, että muut tienkäyttäjät havaitsivat hänen ajamansa poliisiauton, oikeus sanoi.

Syyllisyys oli varsin vähäinen

Oikeus katsoi miehen syyllistyneen vain perusmuotoiseen liikenneturvallisuuden vaarantamiseen. Se tuomitsi hänet myös tuottamuksellisesta virkavelvollisuuden rikkomisesta.

Oikeuden mukaan mies oli huolimattomuuttaan aiheuttanut virkatoimellaan suurempaa vahinkoa kuin tehtävän suorittamiseksi olisi ollut välttämätöntä.

Oikeuden mukaan miehen syyllisyys oli kuitenkin varsin vähäinen, kun otettiin huomioon onnettomuuden olosuhteet ja kokonaistilanne. Näin ollen oikeus katsoi, että hänet voidaan jättää tuomitsematta rangaistukseen.

Lue myös: Suomalaisia virkamiehiä maalitetaan entistä enemmän – presidentti Sauli Niinistö jyrähtää: "Tämä on vakava asia"

Lisää aiheesta:

Rattijuoppo ajoi hurjaa vauhtia päin pysäyttävää poliisia – käsittämätön toiminta tallentui videollePoliisimies selvisi täpärästi hengissä – järkyttävä törmäys puhallusratsiassa tallentui videolleHälytysajossa puukotustehtävälle ajanut poliisimaija törmäsi suojatietä ylittäneeseen naiseen – hurja onnettomuus tallentui videolle12-vuotias poika kuoli raitiovaunun alle – kuljettajalle tuomio törkeästä kuolemantuottamuksestaVideo: Poliisimaija joutuu vesiliirtoon ja ajaa rajusti ulos tieltä – mittarissa jopa 180km/hVanhempi konstaapeli sai liki 900 euron sakot: Ajoi päin punaisia risteykseen ja rysäytti päin toista poliisiautoa Turun yössä
PoliisiLiikennerikoksetLiikenneturvallisuusLiikenneRikos

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • Eilen21:42
    Brasilia

    Brasilian historian verisin viranomaisoperaatio: Toistasataa ruumista rivissä

  • Eilen20:16
    Räjähteet

    Rauman satamasta löytyi lentopommi – katso kuva tapahtumapaikalta

  • Eilen18:49
    Palkinnot

    Tässä on vuoden poliisi

  • Eilen17:38
    Rikospaikka

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • Eilen16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"