Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pitäisikö kirkkoon kuulumattoman saada kirkkohäät? Esitys kirkkoon kuulumattomien vihkimisestä palautettiin valmisteluun

Kirkkohallituksen esitys ei lakivaliokunnan mielestä tue kirkon jäsenyyttä eikä edistä kirkon asemaa yhteiskunnassa. Kuvituskuva.
Kirkkohallituksen esitys ei lakivaliokunnan mielestä tue kirkon jäsenyyttä eikä edistä kirkon asemaa yhteiskunnassa. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 11.05.2023 22:01
Toimittajan kuva
Petri Tyynmaa

petri.tyynmaa@mtv.fi

Suomessa kirkkoon kuulumatonta ei ainakaan toistaiseksi vihitä kirkossa.

Kirkkohallituksen esitys kirkkoon kuulumattomien kirkollisesta vihkimisestä palautettiin lakivaliokuntaan uuteen käsittelyyn, Suomen evankelis-luterilainen kirkko kertoo tiedotteessa.

Kirkkohallitus esitti kirkolliskokoukselle, että kirkollinen vihkiminen voitaisiin toteuttaa myös niissä tapauksissa, joissa ainoastaan toinen vihittävistä on rippikoulun käynyt kirkon jäsen.

Nykysäädösten mukaan kummankin puolison tulee olla rippikoulun käyneitä ja kirkon jäseniä. Kirkollinen vihkiminen on mahdollista myös silloin, kun toinen vihittävistä kuuluu evankelis-luterilaiseen kirkkoon ja toinen johonkin muuhun kristilliseen kirkkoon tai kristilliseen uskontokuntaan Suomessa tai ulkomailla.

Lakivaliokunta näki esityksessä ongelmia

Kirkkohallituksen esitys ei lakivaliokunnan mielestä tue kirkon jäsenyyttä eikä edistä kirkon asemaa yhteiskunnassa. Valiokunta näki ongelmallisena myös muutoksen vaikutuksen rippikouluopetukseen ja rippikoulun suosioon.

Myös kirkollisen vihkimisen mahdollisuuden avaaminen kirkkoon kuulumattomille ja muiden uskontojen edustajille nähtiin lakivaliokunnassa merkittävänä poikkeuksena siihen linjaan, että kirkon toimitukset on lähtökohtaisesti tarkoitettu kirkon jäsenille.

Lakivaliokunnan mietintö sai 42 ääntä ja kirkkohallituksen esitystä tukeva vastaehdotus 53. Äänestyksessä annettiin kaksi tyhjää ääntä. Kirkkojärjestyksen mukaisesti asian käsittely keskeytettiin ja se palautettiin lakivaliokunnalle.

Kirkon tiedotteen mukaan Kirkkohallitus haluaa esityksellään mahdollistaa moninaistuneessa yhteiskunnassa kirkolliseen vihkimisen myös silloin, kun tuleva puoliso ei ole kirkon tai muun kristillisen yhteisön jäsen.

Kirkon mukaan samalla turvattaisiin kirkon jäsenen oikeus harjoittaa uskontoa myös avioliittoon vihkimisen yhteydessä.

Lue myös: Uskonnottomien hautajaisten suosion odotetaan kasvavan

Lisää aiheesta:

Onko muita kuin miehen ja naisen välisiä avioliittoja, pohtii kirkolliskokousOnko kirkko valmis homoliitoille? Pappien enemmistö kannattanut jo vuosia, kirkon päättäjät eivät vieläkään – MTV seuraa kirkolliskokoustaPiispa perää asiallisempaa keskustelua kirkon avioliittolinjasta: "Lääke kovuuteen tulee ristiltä"Piispainkokous: Kirkossa voi olla kaksi rinnakkaista avioliittokäsitystä – "Otamme ison askeleen"Kirkon repivään kiistaan tarjotaan kahta rinnakkaista avioliittokäsitystäPappien näkemykset homoparien vihkimisistä hajaantuvat yhä – tulenarka aihe jo vuosia
KirkkoHäätUskonnotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kirkko
  • 13:35
    Räjähdykset

    Joroisten räjähdys tallentui seurakunnan videolle: "Hajosiko meiltä katto?"

  • 31.10.08:55
    Barcelona

    Risti teki Sagrada Familiasta maailman korkeimman kirkon

  • 30.10.11:11
    Päivi Räsänen

    Päivi Räsänen: "Pamfletti on sisällöltään vanhentunut" – näin hän perustelee kirjoituksiaan homoseksuaaleista

  • 23.10.22:48
    Turku

    Arkkipiispa Luoma lauloi Turussa

  • 8.10.11:13
    Työpaikat

    Rippileiriläisille törkeyksiä puhuneelle papille uusi työ seurakuntapastorina