Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pikkuleijonien pysäytettävä käsittämätön maalipyssy – pistämässä Aleksandr Ovetshkinin ennätystä murskaksi

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 25.04.2019 10:15

MTV URHEILU – STT

Neljänä peräkkäisenä keväänä alle 18-vuotiaiden poikien jääkiekon MM-kilpailujen loppuottelussa pelannut Suomi on tänään kovassa tilanteessa. Tuttu vastustaja Yhdysvallat on vastassa jo puolivälierässä.

USA voitti puhtaalla pelillä oman lohkonsa, Pikkuleijonat puolestaan selviytyi puolivälieriin vasta voittamalla alkusarjan päätösottelussa Sveitsin murskaavasti 12-0.

– Meidän täytyy pelata kurinalaisesti ja jäähyttömästi. Erikoistilanteet ovat iso juttu, Suomen päävalmentaja Mika Marttila ennakoi.

Ovetshkinin ennätys menossa murskaksi

Yhdysvallat luisteluttaa jäälle muun muassa 11 maalia tehneen Cole Caufieldin, joka on enää kolmen täysosuman päässä Aleksandr Ovetshkinin yksien kisojen maaliennätyksestä.

Caufield on siis tehnyt maaleja lähes kolme per ottelu: kolme Ruotsia vastaan, neljä Slovakiaa vastaan, sekä kaksi niin Venäjää kuin Latviaakin vastaan. Jos sama tahti jatkuu ja USA etenee mitalipeleihin, Ovetshkinin ennätys on paperia.

Hyökkääjä Jack Hughes on tehoilla 5+7=12 pisteen päässä Caufieldistä.

Jenkeillä on pistepörssin viidestä kärkisijasta hallussa neljä, joten hyökkäysvoimaa riittää. Siinä on silti myös Suomen mahdollisuus.

– Yhdysvallat antavat vastaan jonkin verran eli ylihyökkäävät. Se on meidän paikkamme iskeä, päävalmentaja Marttila näkee.

Hyökkäysintoinen joukkue saattaa siis kompastua viisikkopelin pettämiseen.

Suomella oli alkusarjassa vaikeuksia pelata ehjää ottelua, mutta Marttilan mukaan tasonnosto alkusarjan päätöskamppailuun oli huomattava.

Suomi kohtasi Yhdysvallat ennen MM-kilpailuja harjoitusottelussa Heinolassa ja voitti 1–0.

Luja karvaus ja tiivis puolustus

Yhdysvallat ja Suomi ovat kohdanneet alle 18-vuotiaiden MM-kilpailujen pudotuspeleissä neljänä keväänä peräkkäin. Vuosina 2015 ja 2017 Yhdysvallat voitti Suomen loppuottelussa. Vuonna 2016 Suomi nitisti Yhdysvallat välierässä ja vuosi sitten loppuottelussa.

Suomella peräkkäisiä mitaleja on neljä, mutta Yhdysvalloilla peräti 15. Pelaajisto on vaihtunut lähes kokonaan edellisten MM-kilpailujen jälkeen, mutta kumpikin maa on pystynyt jatkamaan menestyssarjaansa.

Suomen viime vuoden mestarijoukkueesta mukana ovat edelleen Anton Lundell, Leevi Aaltonen ja Mikko Kokkonen.

– Jos pelaamme hyvin yhdessä, se tuo meille paikkoja. Yhdessä pitää karvata lujaa ja puolustaa tiiviisti, Lundell tuumii.

Lundell ei halua nostaa esiin Yhdysvaltojen tiettyjä pelaajia.

– Eiköhän kaikki tiedä, ketä siellä pitää tarkkailla, HIFK-hyökkääjä virnisti.

– Niillä on monta taitavaa jätkää, hän lisäsi.

Lundellilla on tältäkin kaudelta kokemusta Yhdysvaltojen voittamisesta arvokilpailuissa, kun hän pelasi vuodenvaihteessa alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa. Siellä Suomi kukisti Yhdysvallat loppuottelussa.

– Olen tämän porukan (2001-syntyneet) mukana ollut maajoukkuepolun alusta asti ja tunnen porukan. Osa jätkistä on tuntenut toisensa 3–4 vuotta, ja toiset jopa pidempään, Lundell korosti Pikkuleijonien hyvää yhteishenkeä.

Örnsköldsvikissä pelattava ottelu alkaa kello 16.30 Suomen aikaa. Muut puolivälierät ovat Kanada–Latvia, Ruotsi–Tshekki ja Valko-Venäjä–Venäjä.

Lisää aiheesta:

Suomen edessä jättimäinen vuori – kuuden vuoden takaisen MM-ihmeen toistuttavaNuorilla Leijonilla on MM-välierässä yksi merkittävä vahvuus puolellaan – "Vielä kovempi kuin Yhdysvaltoja vastaan"Tuomo Ruutu naurahtaa USA-kohtaamisen alla – "Se oli kesäturnaus"Raimo Helminen linjaa Nuorten Leijonien teesit – "Siten tulee tulostakin"Lundell löytää yhteyden alle 20-vuotiaiden kultakisojen ja Pikkuleijonien takkuisen MM-urakan väliltäJussi Ahokas letkautti Nuorten Leijonien isosta kysymysmerkistä: "He ovat säästäneet parhaansa loppuun"
LeijonatMM-jääkiekkoJääkiekkoAleksandr OvetshkinUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Leijonat
  • Eilen17:30
    Ville Peltonen

    Leijonat: Ville Peltosen rooli kasvaa

  • ma13:18
    Liiga

    Antti Pennaselta painava näkemys valtavaan SM-liigakohuun – "Ainoa, mitä minä toivon..."

  • ma12:25
    Antti Pennanen

    Jesse Puljujärvi Leijoniin – Antti Pennanen sai tähdet kasaan

  • 26.10.15:06
    NHL

    Patrik Laine: Kovaa tekstiä leikkauksen jälkeen

  • 25.10.19:39
    NHL

    Patrik Laine joutui leikkaukseen: Olympialaiset vaarassa