Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Piilotyö huolestuttaa Akavaa – digitalisoituminen tuo työn kaikkialle

3:00Työaikalain uudistus puhuttaa – piilotyö lisääntynyt
Julkaistu 14.02.2017 07:39
Toimittajan kuva

Johanna Lehtola

johanna.lehtola@mtv.fi

LehtolaJo
Toimittajan kuva

Jouni Sipilä

jouni.sipila@mtv.fi

Työelämän digitalisoituminen jatkui viime vuonna ennätystahtiin.

Työ- ja elinkeinoministeriön tänään julkistettavan työolobarometrin mukaan sosiaalisen median ja sähköisten työtilojen käyttö on lisääntynyt selvästi aiemmista vuosista.

Myös erilaisten pikaviestinten käyttö töissä on yleistynyt nopeasti, samoin etätöiden tekeminen. Akavan vastaava lakimies Jaana Meklin toteaa, että korkeasti koulutetuilla digitalisoituminen tarkoittaa usein sitä, että ollaan yhä enemmän töissä.

– Koko ajan viestitellään jossain. Käytetään sähköpostia, puhelinta ja somea ja sitä myös työnantaja edellyttää. Eli työntekijä on 24/7-tavoitettavissa, Meklin kuvailee MTV:n Huomenta Suomen uutisissa.

Tällaista työtä ei yleensä lasketa työajaksi. Tämä johtuu Meklinin mukaan pääosin vanhentuneesta työajankäsitteestä. Työaikalain kokonaisuudistus onkin parhaillaan käynnissä. Työaikalain uudistaminen on yksi hallituksen nimittämiä kärkihankkeita. Valtioneuvoston sivujen mukaan Työaikalain uudistuksen valmistuttua käynnistetään vuosilomalain kokonaisuudistus.

– Osittain tämä johtuu myös siitä, että työajan seuraaminen on monessa työpaikassa aivan retuperällä.

"Työajan seurantaa tehostettava"

Akavan mukaan piilotyötä olisi syytä seurata.

– Työaikalain kokonaisuudistuksen yhteydessä olisi hyvä puuttua laissa olevaan työajan käsitteeseen ja määritellä se nykyaikaan sopivaksi. Kaikki työ, mitä tehdään ja aika mikä ollaan työnantajan käytettävissä pitäisi olla työaikaa. Riippumatta siitä, missä ja milloin se tehdään.

– Toisaalta sitten työajan seurantaa pitää tehostaa. Juurikin digitalisaatio helpottaa työajan seurantaa, tehtiin se työ sitten etänä, matkoilla tai ihan missä vaan. Kolmantena, joka ei liity lainsäädäntöön, on se, että pelisäännöt käydään työpaikoilla läpi. Milloin pitää olla käytettävissä, milloin pitää työn takia käyttää sosiaalista mediaa ja miten nämä työajan käytöt sitten korvataan?

Työaikalaki on vuodelta 1996 ja vuosilomalaki vuodelta 2005. Työ- ja elinkeinoministeriö asetti viime vuonna työryhmän selvittämään työaikasääntelyä. Työryhmän toimintakausi kestää vielä ensi vuoteen.

Elinkeinoelämän Keskusliitto on kannanotoissaan painottanut työaikalain kokonaisuudistuksessa paikallista sopimista ja sitä, että uudistus tehdään niin, että se edistää yritysten kilpailukykyä. EK:n mukaan myös yrityskohtaista päätösvaltaa työajassa pitäisi lisätä.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Johanna Lehtola
MTV Uutiset
Toimittajan kuva
Jouni Sipilä
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

MTV selvitti: Etätöistä halutaan yhä joustavampia, luopuminen Suomessa mahdotonta – "Yli puolet vaihtaisi työpaikkaa, jos...""Harmaa ylityö" on voinut vähentyä etätyön vähenemisen myötä – "Työntekoa ei ehkä vedetä enää samalla tavalla överiksi"Uusi työaikalaki on puutteellinen, sanoo Lounais-Suomen avi – mahdollistaa työnantajalle keplottelun Uusi työaikalaki tuo lisää joustoja – EK kritisoi: "Lisää ammatteja sääntelyyn"Uutta työaikalakia pohtivilla kiperiä kysymyksiä: Mitä nollatyösopimuksille käy?Ranskalaislaki suojelee vapaa-aikaa – Akava: Työajan seuranta ei ole Suomessa ajan tasalla

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:42
    Sudet

    Suden metsästys alkoi – ensimmäisenä päivänä tapettu jo 13 eläintä

  • 21:29
    Tulipalot

    Oulussa paloi suuri autotallirakennus – paikalle tarvittiin poliisi kivääreineen

  • 20:07
    Sähkö

    Tuhannet taloudet yhä ilman sähköä Hannes-myrskyn jäljiltä

  • 19:02
    Antti Häkkänen

    Häkkäsen mukaan kaapelirikko ei ole sotilaallinen uhka – kommentoi myös Venäjän tarjoamaa apua

  • 18:54
    Lahti

    Lahdessa aloitettiin vuosi kauniin valoilmiön keskellä – "En ollut uskoa silmiäni"