Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Petteri Orpo nettikolumnissaan: Äänestäjille myydään lupauksia, joiden rahoitusta ei vaivauduta miettimään – Suomi ei tarvitse eläkepopulismia

1:18Petteri Orpo varoittaa ennenaikaisesta vaalikiimasta:"Täysi rähinä päällä"
Julkaistu 31.08.2018 16:02

MTV UUTISET – PETTERI ORPO

Saan ikäihmisiltä paljon arvokasta palautetta. Monet heistä ovat huolissaan toimeentulosta. Monet heistä kantavat huolta myös lastensa ja lastenlastensa pärjäämisestä. Löytääkö jälkikasvu paikkansa nopeasti muuttuvassa maailmassa? Kuinka Suomi ja suomalaiset yleisesti pärjäävät? Tätä pohtii Petteri Orpo nettikolumnissaan.

Moni ikääntynyt kokee ikävänä sen, että väestön ikääntymisestä puhutaan useimmiten ongelmana.

Olen tästä täysin samaa mieltä. Seniorit eivät ole kestävyysvaje, vaan voimavara! Se, että suomalaiset elävät entistä terveempinä entistä pidempään on hieno asia, merkki elintasomme ja hyvinvointimme kasvusta.

Seniorit ovat rakentaneet työllään ja yrittämisellään Suomesta yhden maailman parhaista yhteiskunnista elää. On meidän työikäisten velvollisuus huolehtia sen rakentajien laadukkaasta hoidosta ja hoivasta.

"Parhaiten pidämme huolta senioreista turvaamalla palvelut"

Julkisessa keskustelussa hyvin vähälle huomiolle jää, että ikävuosien karttuminen ei ole vain hoivakysymys.

Seniorimme ovat tänään hyvin erilaisia kuin aiempina vuosikymmeninä. Iso osa suomalaisista eläkeläisistä on aktiivisia, meneviä ja yhteiskunnassa tiukasti mukana. 

Parhaiten pidämme huolta senioreistamme, kun turvaamme heille laadukkaat peruspalvelut, jotka muotoutuvat heidän yksilöllisten tarpeidensa mukaan.

Meidän on pidettävä Suomen talous hyvässä kunnossa, jotta voimme varmuudella sanoa, että palvelut pystytään turvaamaan jatkossakin.

"Kiihtyvässä huutokaupassa äänestäjille myydään lupauksia, joiden rahoitusta ei ole mietitty"

Olen huolissani kiihtyvästä huutokaupasta, jossa äänestäjille myydään lupauksia, joiden rahoitusta ei olla vaivauduttu miettimään.

Hallitus sopi tällä viikolla, että pienituloisimpien eläkeläisten takuueläkkeitä korotetaan hieman ensi vuonna. Lisäksi sovimme, että sekä palkansaajien että eläkeläisten ansiotuloverotus pysyy ensi vuonna lähes ennallaan.

Pienituloisten verotusta kevennetään edelleen työnteon kannustimien ja toimeentulon vahvistamiseksi. Veronkevennykset rahoitetaan nostamalla ympäristö- ja haittaveroja maltillisesti.

"Ruotsi kannustava esimerkki"

Viimeinen asia, mitä Suomi tarvitsee, on eläkepopulismi.

Vahva talous on meidän kaikkien paras vanhuuden turva. Siksi meidän on saatava Suomeen sekä lisää ahkeria työntekijöitä että mahdollisimman moni työikäinen töihin. Silloin Suomella ja suomalaisilla on kaikki edellytykset pärjätä.

Yksi kannustava esimerkki on länsinaapurimme Ruotsi, jossa on parhaillaan käynnissä vaalien loppukiri.

Ruotsissa julkinen talous on ylijäämäinen ja julkinen velka matala. Ruotsissa vaalien alla keskustellaan siitä, mihin talouden jakovaraa tulisi panostaa.

Suomessa kyllästymiseen asti toisteltu kestävyysvaje on Ruotsissa tuntematon käsite. Väestön ikääntymiseen liittyvät haasteet ovat huomattavasti pienempiä kuin Suomessa.

Uudistukset Ruotsin menestyksen taustalla

Ruotsi on tehnyt viime vuosikymmeninä lukuisia uudistuksia, jotka ovat vahvistaneet taloutta ja turvanneet palvelut.

Suomalaisen hyvinvoinnin puolustajat ovat niitä, jotka uskaltavat pitää kiinni vastuullisesta taloudenpidosta. Eivät niitä, jotka lupailevat satasia kaikille ja puhut jakovarasta tilanteessa, jossa valtio ottaa edelleen uutta velkaa.

Ennen kun voidaan luvata lisää, Suomen julkinen talous on saatava kestävälle ja vahvalle pohjalle. Muuten ainoa perintömme lapsillemme on jättimäinen velka.

Lisää aiheesta:

Lue pääministeri Sanna Marinin uudenvuoden tervehdys kokonaisuudessaanSanna Marin piti vappupuheensa – otti kantaa hallitusta horjuttaneisiin kriisineuvotteluihin: "Ne eivät olleet helpot"Kommentti: Syntyvyys romahti ja Suomi on näivettymisen tiellä – nyt tarvitaan hyvinvointivaltion puolustusselonteko!Kommentti: Nuoret – käyttäkää ääntänne! Tulevissa vaaleissa ratkaistaan, toteutuuko sukupolvien välinen tasa-arvoEU vaatii lisätietoja Suomen rahankäytöstä – ministeri Orpo kertoo, miten vastasi komissiollePetteri Orpo nettikolumnissaan: Nyt pitää pystyä työllisyyttä lisääviin päätöksiin
Petteri OrpoPetteri OrpoKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Petteri Orpo
  • 26.9.17:10
    Dronet

    Ei muuri vaan kilpi – asiantuntija kertoo, kuinka Suomi voi torjua drooneja

  • 25.9.19:27
    Dronet

    Ulkoministeri Valtoselta viimeisin tieto drooniuhkasta: "Sopisi Venäjän pelikirjaan"

  • 25.9.18:13
    Kotimaa

    Orpo lupasi veronkevennyksiä kaikille – laskelma näyttää, keille satoja euroja todellisuudessa sataa lisää

  • 18.9.17:06
    Hallitus

    Pääministeri Orpo ei osaa sanoa, miksi hänen kansliansa salaa asiakirjoja

  • 10.9.10:36
    Puola

    Venäjän droonit lensivät Nato-maan taivaalla – presidentti Stubb: "Rauhan sijasta Venäjä hakee eskalaatiota"