Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ja eduskuntaryhmän puheenjohtaja Kai Mykkänen muistelevat MTV Uutisten haastattelussa vakavaan sairauteen 74-vuotiaana menehtynyttä Ilkka Kanervaa.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kertoo, että Ilkka Kanervan menehtyminen on iso menetys niin kokoomukselle kuin suomalaiselle yhteiskunnallekin.
– Hän oli sydämestään paneutunut tämän yhteiskunnan asioiden hoitamiseen. Se on poikkeuksellista. Hän toimi kaikilla eri tasoilla, kuntapolitiikassa, urheilujärjestöissä, maakuntapolitiikassa, valtakunnan politiikassa ja vielä kansainvälisillä areenoilla. Hänen tietotaitonsa, osaaminen ja kokemus olivat aivan erityistä. Todella kova isku koko suomalaiselle yhteiskunnalle.
Orpon mukaan Kanerva oli myös työkaverina poikkeuksellinen.
– Ilkka oli todella huomaavainen ja ystävällinen. Hänen kykynsä kohdata ihmiset oli jotain poikkeuksellista.
Myös Orpon ensimmäinen kohtaaminen Kanervan kanssa 90-luvun puolivälissä Orpon ollessa mukana opiskelijapolitiikassa on jäänyt pysyvästi mieleen.
– En ollut missään asemassa tai rooleissa, mutta jäi mieleen, miten hän kohtasi nuoren opiskelijapojan ja oli hyvin kiinnostunut siitä, kuka olin ja mistä tuli. Siitä lähtien hän muisti aina.
Lue myös: Poliitikko loppuun asti: Näin Eeva Lehtimäki muistelee Ilkka Kanervaa –"Iken tunsivat kaikki ja tuntui, että hän tunsi kaikki"
Suomen pitkäaikaisin kansanedustaja
Ilkka Kanerva oli Suomen pitkäaikaisin kansanedustaja valtiopäivien lukumäärän mukaan laskettuna. Hän toimi kansanedustajana vuodesta 1975 lähtien.
Orpo uskoo, että Kanervan sitoutuminen yhteisten asioiden hoitamiseen ja kiinnostus asioiden hoitamiseen ja ratkaisemiseen pitivät hänet suosittuna edustajana.
– Hän oli ihmisrakas ja ystävällinen. Se myös kantoi siinä, että vaaleista toisiin historiallisin määrin äänestäjät antoivat hänelle valtakirjan jatkaa tehtävissä.
