Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Elina Kanerva löysi uuden kumppanin

0:56Elina Kanerva kertoo, miten on saanut arkensa jatkumaan Ilkka Kanervan kuoleman jälkeenVideolla: Elina Kanerva kertoi vuonna 2022 kuinka sai arkensa jatkumaan Ilkka Kanervan menehtymisen jälkeen
Julkaistu 20.08.2024 17:25
Toimittajan kuva
Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Elina Kanerva kertoo Iltalehdelle löytäneensä uuden kumppanin.

Edesmenneen poliitikon Ilkka Kanervan  leski Elina Kanerva  (ent. Kiikko) kertoo Iltalehdelle löytäneensä elämäänsä jälleen rakkauden. Ilkka Kanerva menehtyi huhtikuussa 2022. Pariskunta oli yhdessä vuodesta 1999 lähtien ja naimisiin he menivät 2019. 

Puolison menehdyttyä Elina Kanerva oli vannonut jatkavansa elämäänsä yksin. Hän kertoo saaneensa miehensä menehtymisen jälkeen paljon erilaisia yhteydenottoja sekä treffipyyntöjä, muttei hän pitänyt sitä mahdollisena, että voisi tavata enää ketään uutta.

Lopulta mieli kuitenkin muuttui ja aika alkoi tuntua oikealta. Kanerva kertoo Iltalehdelle olleensa yhdessä uuden kumppaninsa kanssa loppukeväästä lähtien. 

– Minulla on elämässäni tärkeä ihminen. Olen onnellinen hänen kanssaan. Meillä on tosi mukavaa yhdessä ja me tapaamme mahdollisuuksien mukaan usein. 

Kanerva kertoo edesmenneen puolison olevan yhä hänen mielessään päivittäin ja pariskunnan hääkuva on pysynyt hänen kotinsa seinällä. Kanervan mukaan aika on auttanut häntä surutyössä sekä huomaamaan sen, että elämä jatkuu kuitenkin, menetyksestä huolimatta. 

– Uskon, että Ilkkakin olisi halunnut sitä, että minä kuitenkin jatkan elämää, enkä ole koko loppuelämääni yksin. Uskon, että hän olisi minulle sen suonut.

Ilkka Kanervan menehtymisen jälkeen Elina Kanerva muutti Helsinkiin, mutta muutti viime keväänä jälleen takaisin Turkuun, sillä halusi olla lähempänä äitiään, joka niin ikään tuli leskeksi viisi vuotta sitten. Kanerva ei ole kertomansa mukaan vielä varma, mihin kaupunkiin haluaa jatkossa asettua, vaikka hänen elämänsä on nyt Turussa. 

– Halusin muuttaa lähemmäs äitiäni. Hän on osannut auttaa myös minua omien kokemuksiensa kautta. Se on ollut minulle todella suuri asia, olemme aina olleet läheisiä ja muutto on lähentänyt meitä vieläkin enemmän.

Vuonna 2023 Kanerva kertoi Viiden jälkeen -ohjelmassa elämästään kumppanin poismenon jälkeen. Tuolloin Kanerva kertoi kaipaavansa eniten hänen ja Ilkka Kanervan arkisia, yhteisiä hetkiä, kuten esimerkiksi illallisia sekä kävelyhetkiä. 

– En ole koskaan esimerkiksi asunut yksin, niin siihenkin on ollut iso totutteleminen, Kanerva pohti tuolloin.

Lue myös: 

Me Naiset: Ilkka Kanerva salasi sairautensa pitkään tyttäreltään Julialta – ei tavannut viimeisinä elinviikkoinaan lastaan enää ollenkaan

Elina Kanerva ensimmäisessä suorassa tv-haastattelussaan – muistelee hänen ja Ilkka Kanervan rakkaustarinan alkua

Lisää aiheesta:

Elina Kanervasta tuli leski lähes kolme vuotta sitten – terapiaopinnot ovat auttaneet surutyössä: "Elämässä on rakkautta"Elina Kanerva muistelee edesmenneen puolisonsa Ilkka Kanervan tekstiviestikohua: "Koen, että Ilkalle tehtiin suuri vääryys"Elina Kanerva ensimmäisessä suorassa tv-haastattelussaan – muistelee hänen ja Ilkka Kanervan rakkaustarinan alkuaElina Kanerva kertoo, miten arki on jatkunut Ilkka Kanervan poismenon jälkeen: "Menen eteenpäin päivä kerrallaan"Elina Kanerva muutti Helsinkiin – uusi koti on tuttu paikka: "Viihdyn todella hyvin"Elina Kanerva pääsi vihdoin käyttämään hänen ja Ilkka Kanervan voittaman matkan: "Ajattelen, että Ilkkakin olisi toivonut..."
Elina KanervaIlkka KanervaSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Elina Kanerva
  • 4.6.08:24
    Ilkka Kanerva

    Me Naiset: Elina Kanerva on eronnut

  • 26.2.14:06
    Ilkka Kanerva

    Elina Kanervasta tuli leski lähes kolme vuotta sitten – terapiaopinnot ovat auttaneet surutyössä: "Elämässä on rakkautta"

  • 27.01.202415:02
    Kultainen Venla

    Nämä haastattelut ovat jääneet Viiden jälkeen -juontajien mieleen erityisellä tavalla: "Häntä jännitti älyttömän paljon"

  • 19.04.202309:10
    Ilkka Kanerva

    Elina Kanerva muistelee edesmenneen puolisonsa Ilkka Kanervan tekstiviestikohua: "Koen, että Ilkalle tehtiin suuri vääryys"

  • 18.04.202321:22
    Ilkka Kanerva

    Elina Kanerva ensimmäisessä suorassa tv-haastattelussaan – muistelee hänen ja Ilkka Kanervan rakkaustarinan alkua