Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja antoi puoluetoverille väärän ohjeen – näin saamelaiskäräjälaki kaatui

Perustusvaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä /All Over Press
Julkaistu 25.02.2023 15:30(Päivitetty 25.02.2023 22:45)

MTV UUTISET – STT

Ojala-Niemelä sanoo HS:lle, ettei ymmärtänyt käsittelyn eskaloituvan äänestykseen niin nopeasti.

Perustuslakivaliokunnan puheenjohtaja Johanna Ojala-Niemelä (sd.) antoi perustuslakivaliokunnan varajäsenelle, demarikansanedustaja Merja Mäkisalo-Ropposelle huono-onniseksi osoittautuneen ohjeen siitä, moneltako tämän tulisi olla paikalla perustuslakivaliokunnan saamelaiskäräjälain mietintöä koskevassa kokouksessa perjantaiaamuna.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Helsingin Sanomat.

Mäkisalo-Ropponen vahvistaa STT:lle tekstiviestitse ilmoittaneensa Ojala-Niemelälle, että hän pääsee perustuslakivaliokunnan kokoukseen kello yhdeksältä. Kokous alkoi kahdeksalta. Ojala-Niemelä oli kuitenkin ilmoittanut, että kokoukseen tarvitaan hänet vasta kello 10.

Mäkisalo-Ropponen oli varautunut menemään valiokunnan kokoukseen kello kymmenen, mutta hän saikin viestin, että kokous loppuukin aiemmin eikä tarvitse tulla.

–  Luulen, että kokous eteni nopeammin kuin mitä puheenjohtaja ajatteli, sillä alun perin kokoukseen oli varattu aikaa kello 13 saakka, Mäkisalo-Ropponen viestittää.

STT ei ole tavoittanut Ojala-Niemelää kommentoimaan asiaa. Hän sanoo HS:lle, että ei ymmärtänyt kokouksen tiimellyksessä, että käsittely eskaloituisi äänestykseen niin nopeasti.

Eduskunnan valiokuntaoppaan mukaan valiokunnan puheenjohtajan on syytä välttää äänestyksiä, jos valiokunnassa on tilapäisesti sen varsinaisia voimasuhteita vastaamaton kokoonpano. SDP:n eduskuntaryhmästä täsmennettiin lauantai-iltana, että voimasuhteet olivat oikein, sillä kokouksessa oli läsnä oikea määrä hallituksen ja opposition edustajia.

Lohi: Ojala-Niemelä soitti ja sanoi pöydässä olevan tilaa

HS uutisoi eilen, että SDP:n kansanedustajien poissaolot saattoivat ratkaista lain kohtalon valiokunnassa.

Perustuslakivaliokunnan varsinaisen jäsenen, SDP:n Tuula Väätäisen tilalla kokouksessa oli keskustan kansanedustaja, perustuslakivaliokunnan varajäsen Markus Lohi, koska sekä Väätäinen että SDP:n varaedustajat Johannes Koskinen ja Mäkisalo-Ropponen eivät olleet paikalla. Sen vuoksi kokoukseen pääsi toiseksi suurimman hallitusryhmän varaedustaja eli Lohi.

Lohi sanoo STT:lle, että Ojala-Niemelä oli ottanut häneen yhteyttä torstai-iltana valiokunnan sijaisjärjestelyistä.

–  Hän sanoi, että tilaa on pöydän ympärillä, Lohi sanoo.

Lohi kertoo ilmoittaneensa, että hän voi käväistä valiokunnassa, mutta ei ehdi olemaan siellä koko aikaa

Ojala-Niemelä oli Lohen mukaan varmistanut neuvokselta, minkälainen sijaantulojärjestys on.

–  Ja että minä voin olla niin kauan kuin Mäkisalo-Ropponen tulee paikalle, Lohi sanoo.

Varajäsen Lohi ehdotti, että mietintöä ei anneta

Perustuslakivaliokunta äänesti eilen siitä, tehdäänkö saamelaiskäräjälaista mietintö vai ei. Mietintö piti saada valmiiksi perjantaina kello 13 mennessä, jotta asia ehditään käsitellä eduskunnan suuressa salissa vielä tällä vaalikaudella.

Asia ratkesi äänin 9–7 siten, ettei mietintöä tehdä. Perustuslakivaliokunnassa äänet jakaantuivat niin, että SDP, vasemmistoliitto, vihreät ja RKP olivat sen kannalla, että mietintö olisi laadittu. Perussuomalaiset, kokoomus ja keskusta olivat sitä mieltä, että ei.

Perustuslakivaliokunnan pöytäkirjan mukaan keskustan Lohi ehdotti valiokunnan toteavan, että valiokunnalla ei ole edellytyksiä laatia asiasta mietintöä.

Perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immonen kannatti Lohen esitystä.

Koskinen kertoi HS:lle olleensa Wienissä Etyjin parlamentaarisessa yleiskokouksessa. Facebookin mukaan Väätäinen oli puolestaan europarlamentaarikko Eero Heinäluoman kiertueella Kuopiossa ja Varkaudessa.

Juttua oikaistui kello 22.42: Jutun otsikossa ja alussa kerrottiin aiemmin virheellisesti, että Ojala-Niemelä olisi antanut Mäkisalo-Ropposelle väärän tiedon kokouksen äänestysaikataulusta. Äänestysaikataulu selvisi Ojala-Niemelälle yllättäen kuitenkin vasta kokouksen aikana.

Lisää aiheesta:

Sote-valiokunnan maratonkokous käynnissä – HS: Sairaalaverkon mietintö valmis, vääntö vammaispalveluista jatkuuKrista Kiuru Halla-ahon tempusta: "Varmaan kaikki suomalaiset haluaisivat norppakameran sinne sote-valiokunnan huoneeseen"Halla-aho teki poikkeuksellisen teon kuohuvassa sote-valiokunnassa – näin perusteleePerustuslakivaliokunta joutui äänestämään käännytyslaista – kaksi kansanedustajaa vastustiPerustuslakivaliokunnan puheenjohtaja: Tein virheen saamelaiskäräjälain käsittelyssä – ei pitänyt silti jääväystään tarpeellisena, vaikka hänen miehensä on saamelainenMTV Uutisten tiedot perustuslakivaliokunnan mietinnöstä: Ulkoministeri Haavisto toimi lainvastaisesti, mutta syytekynnys ei ylity – vihreiltä tulossa vastalause
PolitiikkaSDPSaamelaisetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • Eilen19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • Eilen18:37
    Veneet ja laivat

    Tilanne päällä Kotkassa – MTV todisti erikoista veneselkkausta

  • Eilen18:19
    Riikka Purra

    Anarkistit jättivät haistattelevan banderollin Riikka Purran kodin luo

  • Eilen16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen