Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jani Mäkelä: Palestiinan tunnustamiseen ei minkäänlaisia edellytyksiä: "Adlercreutzin puheet ovat yksityisajattelua"

17:55Pitääkö Suomen tunnustaa Palestiinan valtio?Katso video: Eduskunnan takahuone: Pitääkö Suomen tunnustaa Palestiinan valtio?
Julkaistu 20.05.2025 15:18(Päivitetty 20.05.2025 15:27)
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Palestiinan tunnustaminen ei ole ajankohtaista, eikä hallituksessa tarvita keskustelua aiheesta, sanoo Jani Mäkelä Eduskunnan takahuone -ohjelmassa.

Palestiinan tunnustamiseen ei ole tällä hetkellä minkäänlaisia edellytyksiä, perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja Jani Mäkelä sanoo Eduskunnan takahuone -ohjelmassa.

– Palestiina ei ole valtio. Siellä valtaa pitävät tahot eivät tunnusta Israelin oikeutta olemassaoloon, eivätkä juutalaisten oikeutta oleskella alueella, vaan pyrkivät tuhoamaan heidät. Ei sellaista valtiota tai hallintoa voi tunnustaa, siihen ei ole tällä hetkellä minkäänlaisia edellytyksiä.

Lue myös: Pääministeri Orpo: Gaza-kannanotto tuotiin keskeisten ministerien tietoon

Hallituspuolue RKP:n puheenjohtaja, opetusministeri Anders Adlercreutz vaatii eilen julkaistussa blogissaan hallitusta keskustelemaan Palestiinan valtion tunnustamisesta. Adlercreuzin mukaan Palestiinan tunnustaminen jo nyt ei olisi dramaattista, sillä Suomi kannattaa jo kahden valtion mallia.

– Adlercreuzin puheet ovat häneen yksityisajatteluaan. Tällä hetkellä keskusteluun ei ole mitään erityistä tarvetta, Mäkelä sanoo.

Lue lisää: RKP:n Adlercreutz vaatii keskustelua Palestiinan valtion tunnustamisesta

Orpo kommentoi Palestiinan tunnustamista

Suomen ulkopoliittinen johto on aiemmin linjannut, että Suomi tulee tunnustamaan Palestiinan valtion "jossain vaiheessa", kun aika on oikea.

Eilen maanantaina Suomen pääministeri Petteri Orpo (kok.) sanoi, että Palestiinan valtio voidaan tunnustaa, kunhan rauhanprosessi kahden valtion mallin pohjalta on edennyt, humanitäärinen apu on saatu perille, ja panttivangit on vapautettu.

Oppositiopuolueet Sdp, vihreät ja vasemmistoliitto ovat vaatineet Suomea tunnustamaan Palestiinan valtion.

Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä kannattaa Palestiinan valtion tunnustamista. Hän katsoo, että Israel syyllistyy Gazassa kansanmurhaan. 

Kivelän mielestä Suomen tulisi ajaa aktiivisesti EU:n jäsenenä taloudellisia painostuskeinoja Israelia kohtaan.

– On paljon, mitä Israelin painostamiseksi voitaisiin tehdä. Jos olisi halua, voisimme laittaa Israel kauppasaartoon, ja kunnon sanktiot päälle, Kivelä sanoo Eduskunnan takahuone -ohjelmassa.

Juttua päivitetty 20.5.2025 kello 15.30 MTV Uutisten omilla tiedoilla aiheesta.

Lisää aiheesta:

KD-pomon Palestiina-väite kuohutti Huomenta Suomessa: "Sehän ei tietenkään pidä paikkaansa"Pääministeri Orpon mukaan humanitaarinen kriisi Gazassa on raastavaZyskowicz: Ymmärrän, jos Suomi tunnustaa Palestiinan isojen Euroopan maiden vanavedessäVasemmistoliiton Koskela Orpolle: Onko asiallista, että kokoomuksen kansanedustaja irvailee Gazasta somessa?KD ei ole hallituksessa, joka tunnustaa Palestiinan, linjaa Päivi RäsänenRKP:n Adlercreutz vaatii keskustelua Palestiinan valtion tunnustamisesta
GazaPerussuomalaisetPalestiinaIsraelIsraelin ja Hamasin sotaAlexander StubbPetteri OrpoOrpon hallitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Gaza
  • Eilen05:15
    Donald Trump

    Trumpin Gaza-suunnitelmalle vihreää valoa: "Onnittelut maailmalle"

  • ma08:56
    Israelin ja Hamasin sota

    Trumpin Gaza-suunnitelma eteenpäin? Hylkäämisellä mahdollisesti tuhoisat seuraukset

  • 15.11.10:26
    Israel

    Guardian: USA:n uusi Gazan jakava suunnitelma on vuotanut – Suomellakin ehkä tehtävä

  • 13.11.23:26
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel ilmoitti vastaanottaneensa jälleen yhden ruumiin

  • 12.11.10:52
    Israelin ja Hamasin sota

    Israel avasi uudelleen rajatarkastuspisteen Gaza-avustuksille