Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Perhe siirsi risteilyä vatsatautiepidemian takia – joutui pulittamaan satoja euroja lisää

Ensimmäiset havainnot Silja Symphonyllä leviävästä vatsataudista tulivat julkisuuteen viime sunnuntaina. Kuvituskuva.
Ensimmäiset havainnot Silja Symphonyllä leviävästä vatsataudista tulivat julkisuuteen viime sunnuntaina. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 02.06.2016 21:03

MTV UUTISET

Porvoolaisäiti päätti siirtää perheensä risteilyä Silja Symphonylla laivalla jyllänneen vatsatautiepidemian takia. Yllätys oli suuri, kun matkan hinta nousikin sadoilla eurolla.

Porvoolainen Anna Granfelt moittii Tallink Silja -yhtiön Silja Symphony vatsatautiepidemiaan liittyvää viestintää tökeröksi. Hän on harmissaan etenkin siitä, miten matkan siirtäneitä asiakkaita on kohdeltu.

Granfelt oli lähdössä miehensä ja vuoden vanhan poikansa kanssa risteilylle eilen. Tieto mahataudista tavoitti hänet kuitenkin pari päivää ennen matkaa.

– Sain maanantaina viestin siskoltani, joka oli huomannut uutiset vatsataudista samalla laivalla. Otin heti yhteyttä laivayhtiöön kysyäkseni asiasta ja pyysin saada siirtää matkaa, Granfelt kertoo.

Matkan siirtäminen onnistui, mutta ei ihan niin kuin Granfelt oli arvioinut. Matkalle olisi nimittäin tullut yllättäen lisähintaa 450 euroa.

– Jos olisimme halunneet uudelle matkalle suurin piirtein samana ajankohtana ja siirtäneet risteilyämme vain hieman, lisähintaa olisi tullut 450 euroa. Silloin kun varasimme risteilyä, hinta oli sama suunnilleen juhannukseen saakka. Tämän epidemian takia hinnat olivat kuitenkin nousseet roimasti jo ennen juhannusta.

– Olisin siis pitänyt kohtuullisena, että olisimme saaneet edes maksutta siirtää risteilyä hieman eteenpäin etenkin, kun kyseessä olivat alun perin samanhintaiset lähdöt aina juhannukseen saakka. Ja tuleehan siirtelystä meille itsellekin kuluja ja lisävaivaa, kun on esimerkiksi pyydetty lomapäiviä töistä ja niitä pitää siirrellä, Granfelt toteaa.

Tallink Siljan näkemys oli Granfeltin mukaan se, että koska tautiepidemia ei johtunut yhtiöstä, yhtiön ei tarvitse tulla ”euroakaan vastaan”. Granfeltin perheen alun perin 650 euron risteily olisi siis tullut maksamaan 1 100 euroa.

– Saimme lopulta siirretyksi matkan heinäkuun puoleen väliin, ja lisähintaa tuli ”vain” 250 euroa.

Granfeltin mukaan matkan perumista ja rahojen palauttamista ei missään vaiheessa esitetty vaihtoehtona.

– Tallink Siljan asiakaspalvelija sanoi, että matkan voi vain siirtää. Minun käsittääkseni tilanne olisi siis ollut se, että jos emme olisi siirtäneet risteilyä, olisimme menettäneet jo maksamamme 650 euroa ja parinsadan ruuat siihen päälle.

Granfelt toivoo, että asiakkaat eivät lopulta joudu Siljan mahatautiepidemian maksumiehiksi.

– Toivoisin, että me asiakkaat emme joudu kantamaan vastuun koko asiasta. Se ei tunnu oikeudenmukaiselta, Granfelt toteaa.

Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd kertoo, että yhtiö on päättänyt eilen antaa asiakkailleen mahdollisuuden perua tai siirtää matkansa kuluitta. 

– Eilen lähetettiin tekstiviesti kaikille lähtijöille. Siinä kerrottiin, että vatsatautia on vielä liikkeellä ja että he voivat halutessaan siirtää tai perua matkan. 

Nöjd kertoo, että niihin aikoihin kun Granfelt oli laivayhtiöön yhteydessä ei vielä tiedetty, kuinka vakavasta epidemiasta on kyse. Matka-ajankohdan siirrosta kertyi ylimääräisiä kuluja, sillä heinäkuu on yhtiölle sesonkiaikaa.

– Ainahan matkoja saa muuttaa ja siirtää, mutta tiettyjen sääntöjen puitteissa. 

– Toiveena ja uskossa oli se, että tautikierre saataisiin katkaistua hyvinkin nopeaa. Tuolloin ei oltu vielä päätetty, että matkoja saa siirtää kuluitta. 

Granfeltin mukaan hän ei ollut saanut mitään tekstiviestiä yhtiöltä eilen eikä tänään.

Lisää aiheesta:

Satu Tuomiston Finnairin lennon määränpää siirrettiin toiseen kaupunkiin ylibuukkauksen vuoksi: "Ajattelin, että ei helvetti, miten näin voi tehdä"Katso kuvat: Elisan unelmalomasta tulikin traumaattinen kokemus homeisessa hotellissa – näin vastaa TjäreborgSuomalaismatkaajat kertovat kalvavasta epätietoisuudesta: "Tjäreborgin suunnalta ei ole kuulunut pihaustakaan""Ostetaanko kaikille ämpärit?" – matkustajat suuntaavat Symphonylle käsidesi kainalossa MTV Silja Symphonylla: Noro-epidemia ei ole ohi – Helsingistä nousi kyytiin siivousiskuryhmäSilja Symphonyn vatsatautiepidemia jatkunut jo lähes viikon – yli 100 sairastunut
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 09:42
    VR

    VR laseroi junien ikkunat sitkeän ongelman poistamiseksi

  • 09:25
    Mökkeily

    Näin laitat mökkisi talvikuntoon – katso vinkit optimilämpötilaan ja kosteudenpoistoon

  • 08:32
    Syntyvyys

    Suomalaisten elinajanodotteet nousivat ennätyslukemiin – täällä eletään pisimpään

  • 06:10
    Pankit

    Yrittäjät kokevat lainavaikeuksia pankkien kanssa – Nordea sanoo haluavansa enemmän riskiä

  • 05:00
    Asian ytimessä.doc

    Janne, 12, karkasi kotoa ja ajautui kodittomana vankilakierteeseen – yksi kohtaaminen käänsi elämän suunnan