Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pep Guardiola uhkaa jättää Man Cityn

Pep Guardiola esitti seurajohdolle kovan vaatimuksen.
Pep Guardiola esitti seurajohdolle kovan vaatimuksen.
Julkaistu 21.05.2025 13:51
Toimittajan kuva

Eetu Ikola

eetu.ikola@mtv.fi

@eetuikola

Pep Guardiola on uhannut jättää Manchester Cityn, jos seura ei pienennä joukkueensa kokoa tänä kesänä.

Useat ykkösjoukkueen pelaajat jäivät kokoonpanon ulkopuolelle tiistaina, kun Man City voitti Bournemouthin 3–1-lukemin Valioliigassa. Guardiola on sanonut olevansa tyytymätön siihen, että joutuu jättämään niin monta pelaajaa joukkueensa ulkopuolelle.

Abdukodir Khusanov, Savinho, James McAtee, Claudio Echeverri ja Rico Lewis jäivät kaikki tiistaina pois otteluryhmästä, johon saa nimetä 20 pelaajaa. Vaikka tilanne on vahva osoitus Man Cityn joukkueen laajuudesta, haluaa Guardiola työskennellä ensi kaudella kapeammalla ringillä.

– Kerroin seuralle, etten halua suurempaa joukkuetta. En halua jättää viittä tai kuutta pelaajaa ulkopuolelle. En halua sitä. Minä lopetan. Jos teette pienemmän joukkueen, minä jään, Guardiola sanoi BBC:n mukaan.

– Minun sieluni ei kestä kertoa pelaajilleni katsomossa, että he eivät voi pelata.

Man City on kärsinyt tällä kaudella isoista loukkaantumisista, minkä seurauksena joukkuetta vahvistettiin neljällä uudella hankinnalla tammikuun siirtoikkunassa. Muun muassa Ballon d'Or -voittaja Rodrin kausi päättyi polvivammaan jo syyskuussa.

– Kolmeen, neljään kuukauteen emme saaneet valittua 11 pelaajaa, kun meillä ei ollut puolustajia. Se oli hyvin vaikeaa. Sen jälkeen pelaajat kuntoutuivat ja palasivat, mutta ensi kaudella se ei voi olla niin, Guardiola jatkoi.

– En voi valmentaa 24 pelaajaa ja joka kerta kun valitsen, minun täytyy jättää 4-6 heistä kotiin, koska he eivät voi pelata. Näin ei voi tapahtua. Sanoin seuralle, etten halua sitä.

Pelaajia on siis saatava kaupan. Kevin De Bruyne on toistaiseksi ainut pelaaja, joka on vahvistanut jättävänsä Manchester Cityn kuluvan kauden päätteeksi. Jack Grealish on toinen, jonka lähtöä pidetään todennäköisenä.

Man City nousi tiistain Bournemouth-voitollaan Valioliigassa kolmanneksi. Sen on saatava piste kauden viimeisestä ottelusta Fulhamia vastaan, jotta se varmistaa paikkansa ensi kauden Mestarien liigassa.

Lisää aiheesta:

Man Unitedin valmentaja täräytti: "Joskus vihaan pelaajiani"Pep Guardiola tuli nyt katumapäälle – "Ehkä olisi pitänyt" Lohduton Pep Guardiola ruoskii itseään: "En voi hyvin"Jürgen Klopp ja Pep Guardiola liittyivät yhteiseen rintamaan – Valioliigan pienet seurat asettuivat vastaan: "On kyse johtajuuden puutteesta"Seuralegenda lyttää Manchester Unitedin: "Lapsilaumalla ei voi voittaa mitään"Ole Gunnar Solskjär varoittaa Manchester United -pelaajia: "Emme ole enää 90-luvulla"
ValioliigaManchester CityJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Valioliiga
  • 00:00
    Mestarien liiga

    Jude Bellingham ratkaisi jättiläisten kohtaamisen – Chelsea teki historiaa Mestarien liigassa

  • Eilen22:52
    Mestarien liiga

    Kriisi-Liverpoolilta kammoalku Mestarien liigassa – sitten alkoi paukkua

  • Eilen17:20
    Mestarien liiga

    Kuolemantapaus ennen Mestarien liigan ottelua

  • ti23:53
    Mestarien liiga

    Murskajaiset: Arsenal nöyryytti Atleticoa Mestarien liigassa – ruotsalaistähden karu putki ohi

  • ti22:40
    Mestarien liiga

    Erling Haalandilta posketon temppu – saavutti Cristiano Ronaldon ennätyksen