Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pelkääkö lemmikkisi ilotulitteita? Koiranomistaja kehottaa lopettamaan valittamisen ja kokeilemaan tätä taktiikkaa

Shutterstock
Julkaistu 06.11.2019 10:04

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Brittimies jakoi oman kikkansa koirien ilotulitepelon kitkemiseksi.

Moni koiranomistaja jännittää jo lähestyvää uuttavuotta.  Koirille paukkuvat raketit voivat olla kauhun paikka. Esimerkiksi viime vuonna sosiaalisessa mediassa levisi koskettava video Charlie-koirasta, joka vapisi hallitsemattomasti ilotulitusten aikana. Winston-koira puolestaan kuoli sydänkohtaukseen ilotulitusten vuoksi.

Hiljattain Briteissä on kohistu niin ikään sydänkohtaukseen kuolleesta pienestä koiranpennusta sekä kanista, joka vapisi tunteja ennen kuolemaansa. Molempien omistajat syyttävät kuolemista ilotulitusten aiheuttamaa stressiä ja vaativat, että ilotulituksia saisi järjestää vain niille erikseen varatuissa paikoissa.

Englantilainen Charles Steward on ottanut osaa keskusteluun kertomalla oman yksinkertaisen tekniikkansa, jolla sanoo parantaneensa amerikanbulldogginsa pelon ilotulituksia kohtaan, kertoo The Sun.

Jos video ei näy, voit katsoa sen täältä.

Aloita ajoissa

Charles kertoo laittaneensa televisiosta pyörimään YouTube-videoita ilotulituksista. Alkuun videot pyörivät hiljaisella äänentasolla, jotta koirat rekisteröivät äänen, mutta eivät pelästy. Hiljalleen viikkojen aikana Charles on nostanut ääntä kovemmalle.

Mies kertoo Bulldog Bob -ryhmässä jaetulla videolla, että siinä missä toinen hänen koiristaan ei ole koskaan pelännyt, toinen puolestaan pelkäsi kuollakseen kirkkaita valoja ja kovia ääniä, mutta pystyy nyt siedätyshoidon ansiosta helposti nukkumaan niiden aikana.

– Tätä pitäisi tehdä kuukausia ja kuukausia ennen ilotulitusiltaa, mies ohjeistaa.

"Pitää ratkaista ongelma, ei valittaa"

Miehen mukaan koiranomistajien pitäisi turvautua tähän tekniikkaan sen sijaan, että he yrittäisivät saada ilotulitteet kielletyiksi.

– Niin ei koskaan tule tapahtumaan, Charles sanoo.

– Meidän pitäisi ratkaista ongelma, ei valittaa siitä. Minun käy kyllä sääliksi koiria, jotka pelästyvät, mutta meidän pitäisi tehdä asioita estääksemme niin tapahtumasta.

Charles tekee myös töitä koirien parissa.

LUE MYÖS:  Riski, josta moni koiranomistaja ei ole kuullutkaan – lemmikkinsä menettänyt nainen jakoi varoittavan tarinan tietämättömyydestään

LUE MYÖS:  Kultainennoutaja kuoli tuiki tavallisen lelun vuoksi – murtunut omistaja varoittaa: "Näitä ei pitäisi myydä koirille"

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit.

Lähteet: The Sun, Mirror

Lisää aiheesta:

Kymmenet tuhannet koirat viettävät uuttavuotta pelosta sekaisin – nämä keinot voivat auttaa lemmikin uuteenvuoteenLabradorinnoutajan reaktio kotipihan halloween-koristeisiin ihmetyttää somessa: "Kuin olisit pistänyt sen paussille"5-vuotias Lily-koira menetti 17 hammasta, koska pelästyi ilotulitteita – eläinlääkäri Karoliinalta muistutus uudestavuodestaLemmikin outojen oireiden syy piili kotona – Marianne varoittaa nyt muita koiranomistajiaSurullinen video leviää netissä: Tällaista ilotulitus tekee koiralleKoira kuoli sydänkohtaukseen pelästyttyään ilotulituksia – “Winston oli uskollisin koira, jonka olen ikinä tuntenut”
UusivuosiIlotulitteetKoiratVinkitLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Uusivuosi
  • 11.1.20:20
    Onnellisuus

    Tekeekö elämäntaparemontti onnelliseksi? Onnellisuustutkija ei usko "uuteen vuoteen, uuteen minään"

  • 3.1.20:16
    Säästäminen

    Starttaa vuosi viikkohaasteella! 10 tapaa säästää rahaa

  • 2.1.10:05
    Yhteiskunta

    Hätänumeroon soitettiin uutenavuotena 14 200 kertaa – vuoden ensimmäisen tunnin aikana "aika kova täräys"

  • 1.1.19:18
    Luonto ja eläimet

    Kanadanhanhen suusta valui verta ja sitten se kuoli – tämä on monen eläimen kohtalo uutena vuotena

  • 1.1.18:43
    Kotimaa

    Näin vuosi vaihtui: Useita tulipaloja, veteen putoamisia sekä liikenneonnettomuuksia