Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Pelicans-tähti Niklas Kokko paljasti Kärppä-leirin kuittailut – "Olen sinne muka velkaa"

1:53Lahti huutaa: Konsta Hirvonen lyö Pelicansin jatkoerämaalillaan finaaliinLahti huutaa: Konsta Hirvonen lyö Pelicansin jatkoerämaalillaan finaaliinStr / Lehtikuva
Julkaistu 13.04.2024 21:15

ILARI SAVONEN, LAHTI – MTV URHEILU

Pelicansin tähti Niklas Kokko tuuletti riehakkaasti, kun Konsta Hirvonen iski kiekon jatkoerässä verkkoon. Tämä varmisti sen, että Pelicans pelaa tänä keväänä kultamitaleista.

SEURANTA: Tappara ja Pelicans finaaleihin, Kärpille ja KalPalle pettymys – MTV seurasi välieräiltaa

– Siinä oli kaikenlaisia positiivisia fiiliksiä. Tämä oli tosi tiukka sarja, niin kuin oli HIFK:takin vastaan. Paljon sai ladata. Olen todella iloinen, niin kuin nyt saa ollakin, Kokko totesi MTV Urheilulle.

Kokko oli valokeilassa Kärpät-välieräsarjassa, sillä hän kohtasi vanhan seuransa. Kokko oli Kärppien palkkalistoilla vielä kevään alussa, kun hän palasi nuorten MM-kisoista takaisin Ouluun. Kärpät päätti kuitenkin turvautua Niclas Westerholmiin ja Tomi Karhuseen, minkä myötä Kokolle etsittiin uusi osoite.

Kokko vakuutteli ennen sarjaa, ettei Kärppien kohtaaminen aiheuta hänessä sen isompia tuntemuksia.

– Olen yhä samoilla linjoilla kuin silloin. Ei tuo omaan tekemiseen hirveästi vaikuttanut, että oliko Kärpät vastassa. Ehkä hyvä niin, Kokko vastasi.

Kaiken lisäksi Kokko kantoi koko välieräsarjan ajan Kärppä-maskia päässään. Hän kertoi puolivälierien jälkeen testanneensa Pelicansin väreillä varustettua uutta kypärää.

Se ei kuitenkaan ilmestynyt missään vaiheessa päähän.

– Eikä ollut lähellä. Se on tuolla huoltokopissa nyt. Siinä on pari kuvaa ja pari kynttilää sisällä. Kokeilin sitä kerran, mutta ei vittu kun pää ei toiminut, Kokko naurahti Lahden Isku Areenan uumenissa lauantaina.

– En sitten sitä laittanut. Tein oikean ratkaisun, Kokko huikkasi sarjan päätteeksi.

Juttu jatkuu kuvan alla.

1.04500095Tomi Natri /All Over Press

Vaihtuuko helmetti finaaleihin, on ajan kysymys.

– Ei se (Kärppä-maski) nyt niin ruma ole. Siinä on hienoja muistoja, Kokko hymyili.

Kokko oli huomioiden kohteena pelin jälkeen, kun hän kohtasi entisiä joukkuetovereitaan kättelyjonossa.

– He toivottivat tsemppejä ja mää kiitin sarjasta. Siellä on paljon huippujätkiä. Sarjan aikana oli vähän sanallista sotaa, mutta hienoa, kun sarja loppui, niin pystyimme katsomaan rehellisesti silmiin ja kiittämään.

Jäikö jotain kuitteja mieleen?

– Kovasti ne koittivat sakkoja kysellä, että olisin sinne muka velkaa. En mää nyt tuosta tiedä. Ehkä tästä jonkunlaisen bonarin saa, niin voi niitä sinne maksella, Kokko naurahti.

Kokon mukaan hän on kyllä kuitannut kaiken oululaisjoukkueen suuntaan.

– Minun mielestäni sinne ei jäänyt mitään ja jonkun muun mielestä siellä saattaa olla jotain. Ehkä ne hoidetaan myöhemmin, Kokko virnuili.

Seuraavana vastassa Tappara, ajatuksia?

– No oikein mitään. Runkosarjan voittajiahan he ovat. Mutta kyse on yhä samasta jääkiekkopelistä, Kokko huikkasi.

Finaaleissa todistetaan huimaa veskarinäytöstä, kun huippuvireisen Kokon lisäksi kehiin astelee Tapparan tähtitorjuja Christian Heljanko, joka vakuutti KalPa-välieräsarjassa.

– Lähden joka sarjassa päihittämään vastustajan veskarin. Siellä on ilmeisesti kuuma kaveri vastassa, siistiä lähteä häntä vastaan mätsäämään, Kokko ennakoi. 

Lisää aiheesta:

Marko Anttilalta jyrähdys erikoisista Leijonat-pyörittelyistä – näin hän kommentoi uransa jatkoaKärppien kohuratkaisu paljastunut emämokaksi SM-liigassa – seurapomo tunnustaa: "Minun täytyy kantaa vastuu"Juhamatti Aaltoselta hilpeä kuitti Pelicansin nuorisotähdelle – "Ei se poika tiedä vielä mistään mittään!"Pelicansin Niklas Kokko, 20, lataa suorat sanat ympärilleen luodusta asetelmasta: "Ei hetkauta"Erikoinen näky käsillä: Kärpiltä tylyt pakit saanut SM-liigatähti kantaa muistoa mukanaan – jakaa nyt kuolemattoman kuitin tulevastaNivalan Cowboy juhli olkapää romuna katsomossa HPK:n ensimmäistä kultaa – mestaruusjuhlat kestivät monta viikkoa: "Ihan joka päivältä ei ole muistikuvia"
LiigaPelicansKärpätJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • 12:26
    Pelicans

    Pelicansin riveihin tärkeä vahvistus – juuri kaukaloon palannut HIFK-konkari putosi taas rivistä

  • 11:35
    Pelicans

    SM-liigan pohjaseura kyntää jo toista kautta putkeen – "Paineita on helvetin paljon"

  • 10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • 08:19
    Leijonat

    Leijonien EHT-joukkueeseen yksi muutos

  • 08:02
    JYP

    SM-liigan pörssikärkenä poikkeuksellinen taituri – vastustajat reagoivat jo vaaralliseen uhkaan: "Sirkus pystyyn"