Noin kuukausi sitten eräs kirje aiheutti kuhinaa ja iloa Rovaniemellä Saarenkylän paloasemalla. Vapaapalokunnassa toimivan Markus Aarton nimellä saapuneen kirjeen lähettäjä oli kaikille heti selvä: Tasavallan presidentti Sauli Niinistö puolisoineen.
Yllä olevalla videolla uutisjuttu suomalaisavun saapumisesta Ruotsiin heinäkuulta.
Kirje oli saapunut Saarenkylän paloasemalle mahdollisesti jo muutamia päiviä aiemmin.
– Siinä joku kävi postilaatikkoa katsomassa sammutustehtävän jälkitoimien lomassa ja kirjeen sieltä toi. Avasin sen heti. Työkavereita nauratti ja he iloitsivat siitä, että yksi meistä pääsee tänä vuonna Linnaan juhlimaan.
Presidentti Niinistö oli käynyt tervehtimässä palomiehiä lokakuun alkupuolella ja samalla kiittämässä vapaaehtoisten joukkoa, joka oli kesällä rientänyt Ruotsin puolelle auttamaan poikkeuksellisen rajuissa maastopaloissa.
– Hän oli oikein miellyttävä henkilö. Olihan se hieno ele häneltä meitä vpk:laisia kohtaan, sillä tätä tehdään rakkaudesta lajiin, kiitollinen mies kertoo.
Näkyjä, jotka eivät unohdu
Aarto toimi kesällä yhden Ruotsiin lähteneen sammutusryhmän johtajana.
– Apua Ruotsissa olisi tarvittu jo aikaisemmin, mutta täällä Suomessakin oli aika tiukka metsäpalokesä. Pari viikkoa olimme aamusta iltaan sammutushommissa täällä kotimaassakin.
Lopulta avuntarjous hyväksyttiin Ruotsissa ja kotimaan palotilanne salli tiimin lähteä kohti Ruotsia. Kesällä pahin tilanne on Keski-Ruotsissa Taalainmaalla, Gävleborgissa ja Jämtlandin läänissä.
Aikaa valmistautumiseen jäi noin vuorokausi, matkaa palopaikalle paloautolla ajellen oli noin 950 kilometriä.
– Oli kuitenkin helppo lähteä. Kokemuksena se oli sellainen, että tiesin heti, että pitää mennä. Eihän ne metsäpaloja kummempia olleet, mutta se mittakaava oli aivan toisenlainen kuin mitä olen ennen nähnyt, Aarto kertoo.
– Siellä kun ajettiin paloautolla, niin esimerkiksi viiden kilometrin matkalta aivan kaikki oli palanut maan tasalle.
Hyviä muistoja sen sijaan on jäänyt ihmisten kiitollisuudesta.
– En ole koskaan ollut sellaisessa tilanteessa, että ihmiset ovat vastassa meidän 15 auton letkaa ja osoittavat suosiotaan taputtaen. Olo oli kuin kuninkaallisilla, mikä oli jopa hieman hämmentävää, Aarto kertoo.
