Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pelaaminen tekee lapsista fiksumpia, kertoo tuore tutkimus – "Tätä ei tietenkään pidä pitää itsestäänselvyytenä"

9:12Mikä on sopiva määrä ruutuaikaa lapselle?Paljonko on sopiva määrä ruutuaikaa lapselle?
Julkaistu 14.06.2022 20:16

Emmi Niiniaho

Tuoreen tutkimuksen mukaan lapsista, jotka viettävät eniten aikaa tietokonepelien pelaamiseen, tulee älykkäämpiä.

Ruutuaika ja lasten pelaaminen on ollut runsaasti tapetilla viime vuosina. Lähtökohtaisesti keskustelun ytimessä on aina ollut se, että ruutuaikaa tulisi vähentää, koska on pelätty, mitä liiallinen pelaaminen tekee lapsen kehitykselle.

Tuoreen tutkimuksen mukaan, pelaamisella ei ole negatiivista vaikutusta ainakaan lasten älykkyyteen, kirjoittaa Dagbladet.

Lue myös: Wordle-ilmiö villitsee: Psykologi selittää, mikä sanapelissä koukuttaa

Tutkimukseen osallistui yli 5000 lasta

Karolinska Institutetissa Ruotsissa sekä Vrije Universiteitissa Amsterdamissa tehtyyn tutkimukseen osallistui kahden vuoden aikana yli 5000 9–10 vuotiasta lasta Yhdysvalloista.

Tutkimukseen osallistuneiden lasten tuli suorittaa sarja erilaisia älykkyystestejä, jonka lisäksi heitä pyydettiin kirjoittamaan muistiin oma ruutuaikansa. Kahden vuoden jälkeen lapset suorittivat samat testit uudelleen.

Tutkimuksessa huomioitiin myös lasten vanhempien koulutustausta sekä sosioekonominen asema.

ruutuaikaLapset raportoivat päivittäisen ruutuaikansa ja erottelivat erikseen pelaamisen, television katselun sekä sosiaalisen median.Shutterstock

Keskimäärin lapset raportoivat viettävänsä päivästä 2,5 tuntia katsellen televisiota, puoli tuntia sosiaalisessa mediassa ja tunnin pelaten videopelejä.

Tutkimuksen valmistuttua tutkijoiden päätelmä oli, että 16 prosentilla eniten tietokonepelejä pelanneista lapsista oli keskimäärin 2,5 pistettä korkeampi älykkyysosamäärä kuin keskiarvolla.

Television katselusta tai sosiaalisen median käytöstä ei raportoitu positiivisia tai negatiivisia vaikutuksia.

Lue myös: Saksalaismiehen niskaan tuli rasitusmurtuma – syyksi epäillään VR-pelaamista

Positiivinen vaikutus lasten älykkyyteen

Tutkimuksen tulosten mukaan tietokone- tai videopelit eivät siis suinkaan tyhmennä lapsia.

– Pelaaminen ja tietokonepelien käyttö vaikuttivat positiivisesti lasten älykkyyteen, tutkimusraportin toinen kirjoittaja, kognitiivisen neurotieteen professori Torkel Klingenberg kommentoi Videnskap.dk-julkaisulle.

Samaiselle julkaisulle asiaa kommentoi Andreas Lieberoth, joka tutkii lasten tietokoneen käyttöä Tanskassa Århusin yliopiston kasvatustieteiden instituutissa. Lieberothin mukaan tutkimuksen tulokset olivat mielenkiintoisia.

– Se, että tutkijat ottavat huomioon vivahteet, kuten genetiikan ja vanhempien tulot, voi antaa selkeämmän kuvan tietokonepelien vaikutuksesta. Lisäksi tutkimusta on tehty pitkän ajan kuluessa, Lieberoth kommentoi Videnskab.dk:lle.

lapsi pelaa tietokoneellaTietokonepelin pelaaminen voi tehdä lapsesta älykkäämmän.Shutterstock

Laajasta tutkimuksesta huolimatta tutkimuksen tuloksia ei pitäisi Lieberothin mukaan ottaa liian kirjaimellisesti, sillä samankaltaista tutkimusta ei olla tehty aikaisemmin.

Myös tutkimusraportin kirjoittaja Klingenberg toteaa, ettei tulos ole missään nimessä tekosyy antaa lasten pelata tietokoneella ilman mitään rajoitteita. 

– Emme ole tutkineet, miten tietokoneen käyttö vaikuttaa lasten fyysiseen aktiivisuuteen, uneen, hyvinvointiin tai koulunkäyntiin. Tätä ei tietenkään pidä pitää itsestäänselvyytenä. Tutkimus osoittaa, että tietokonepeleillä ei ainakaan ole negatiivista kehitystä lapsen älykkyyteen, Klingenberg toteaa.

Tutkijoiden tiedotteen mukaan tutkimuksessa ei myöskään tehty eroa sen välillä, minkälaisia videopelejä lapset pelasivat. Tutkimustuloksissa tulee huomioida myös pieni virheen riski sen suhteen, että tutkimukseen osallistuneet raportoivat ruutuaikansa itse.

Lue myös: Kolme asiaa, jotka lapsen päivään pitää mahtua – näin liiallinen ruudun tuijottaminen voi näkyä

Lue myös: Kahdeksan asiaa, joita et välttämättä haluaisi puhelimesi tietävän sinusta – nyt lienee jo myöhäistä

Katso myös: Digipelihaittoja pohtivan hankkeen suunnittelija: Näistä asioista tiedät, että pelaaminen on muuttunut ongelmaksi

3:14Digipelihaittoja pohtivan hankkeen suunnittelija: Näistä asioista tiedät, että pelaaminen on muuttunut ongelmaksiMilloin pelaaminen on muodostunut ongelmaksi?

Lähteet: Dagbladet, EurekAlert, Scientific reports

Juttua muokattu 15.6. klo 8.10: Korjattua muotoilua älykkyysosamäärän noususta eniten pelanneiden lasten keskuudessa.

Lisää aiheesta:

Paljonko ruutuaikaa lapselle? Tutkimus: Ongelmia ilmenee, jos nämä ajat ylittyvät Pilaako puhelin muistin? Tutkimuksessa yllätystulos "digidementiasta"Tämän ikäisellä lapsella ei pitäisi olla ollenkaan ruutuaikaa, sanoo tutkimusNäin ruutuaika voi vaikuttaa pikkulapsiin – tutkimus löysi yhteyden kehitysviiveisiinTuore tutkimus paljastaa: Näin ruutuaika vaikuttaa pikkulapsen kehitykseenLupasitko lapselle palkkioksi ruutuaikaa? Tästä syystä se ei kannata
PelaaminenLapsetTutkimustuloksetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Pelaaminen
  • 1.10.16:57
    Rahapelit

    Mistä tunnistaa rahapeliongelman? "Hälytysmerkki, jota ei kannata jättää huomiotta"

  • 10.3.20:14
    Lautapelit

    Oleellinen muutos: Klassikkopeli Monopoly uudistuu

  • 21.2.17:59
    Kyberturvallisuus

    Uskottava huijaus leviää pelialustalla

  • 03.11.202420:22
    Talousrikokset

    Talouspäällikkö kavalsi perheyrityksestä yli puoli miljoonaa euroa ja tuhlasi kaiken nettipeleihin

  • 09.09.202413:49
    Vieraslajit

    Henri teki vuoden isoimman tilin tuhoamalla kasveja – MTV:n video triplasi käyttäjämäärän