Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pekka, 64, kehitti nerokkaan menopelin – idea syntyi jo 40 vuotta sitten: "Suomessa ei luultavasti ole toista samanlaista"

Julkaistu 02.04.2021 20:14

MTV UUTISET – ROOSA MUSTONEN

Keksintö on jäällä kulkeva menopeli, joka jaksaa kyydittää kaksi aikuista akkuporakoneen voimalla.

Pekka Manninen on kehitellyt itselleen jäällä kulkevan laitteen, jonka avulla pääsee liikkumaan helposti kalaan.

– Tein jo 40 vuotta sitten ensimmäisen version, mutta se ei kestänyt. Laitoin ajatuksen idealaatikkoon. Nyt kun jalat eivät kestä enää kävelyä samalla tavalla, niin idea syntyi. Tuolla ajelee hyvin pilkille. Suomessa ei luultavasti ole toista samanlaista.

010421-verkko-Pekka, 64, kehitti nerokkaan menopelin – idea syntyi jo 40 vuotta sitten: ”Suomessa ei luultavasti ole toista samanlaista”

Lue myös: Lisää luistoa suksiin ja tehoa aurinkopaneeleihin – Aalto-yliopiston tutkijat kehittivät vettähylkivän panssaripinnoitteen

Kulkupeli on Mannisen mukaan tarkoitettu kalastusta harrastaville ihmisille tai muille jäillä liikkuville henkilöille.

– Voihan sitä myös hupiajelemiseen käyttää. Itsekin olen käynyt ajeluilla.

Monipuolinen keksintö

Laite on rakennettu kolmivaihteisesta polkupyörästä, rattikelkasta ja 60 litran peltitynnyristä. Moottorina toimii akkuporakone. Manninen kertoo, että yhdellä latauksella menopeli kulkee noin kaksi kilometriä. Hintaa kokonaisuudessaan tuli 200 euroa.

0104-netti-pekka, 64, kehitti nerokkaan menopeli- kuva2

– Laite on kyllä parempi kuin osasin odottaa. Se menee helposti autoon, jotta pääsee kalareissuille. Aikuinen mies on myös istunut pulkan kyydissä perässä. Hyvin jaksaa laite kulkea.

Keksinnöstä on hyötyä muuhunkin kuin liikkumiseen.

– Akkuporakoneella voi porata reiän jäähän. Menee muutama sekunti irrottaa kulkupelistä se. Monipuolinen vehje, naurahtaa Manninen.

Katso videolta, miten Pekan uniikki keksintö toimii.

Lisää aiheesta:

Kiteeläinen Eero rakensi talven jäille mielettömän menopelin: "En suosittele mummoille"Satu-Johanna rakensi oman "pilkkimunan" – tällainen se onTosielämän Pelle Peloton nikkaroi jäähdyttimen romuista – video näyttää, kuinka se toimiiTapion verraton Mökkiaura sopii autoon kuin autoon – helpottaa jo satojen suomalaisten lumitöitä: "Kun jossain tulee lunta, sieltä tulee myös tilauksia"Rovaniemellä huristellaan suomalaisten kehittämillä sähkömoottorikelkoilla – safarikelkkojen sarjatuotanto täydessä vauhdissaTeknavin testi innoitti Jaakon heräteostokseen: "Järisyttävän suuri hyöty"
KotimaaKeksinnötHarrastuksetVapaa-aikaHyvän mielen jutut

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 20:17
    Janakkala

    Janakkalassa pamahtelee

  • 19:27
    Ilmastonmuutos

    EU:n ilmastotavoitteeseen useita heikennyksiä: "Torjuntavoitto"

  • 17:43
    Etätyö

    Kelan etätöistä leimahti riita – MTV Uutiset selvitti: Myös muissa valtion virastoissa lähitöitä vaaditaan yksi päivä viikossa

  • 17:29
    Kotimaa

    Illan uutislähetyksessä nähdään jotain ennennäkemätöntä: Droonit lentävät MTV:n studioon

  • 17:14
    Jyväskylä

    Jyväskylän pääkirjasto tyhjennettiin – poliisi otti kiinni henkilön, jolla oli teräase