Patrik Laine avasi uuden NHL-kauden Montreal Canadiensin nelosketjussa, kun joukkue hävisi Toronto Maple Leafsille 2–5-lukemin. Suomalaistähden suoritus ei tuntunut keräävän kuin kritiikkiä, joka vain voimistui ottelun edetessä.
Lue myös: Jäätävä sisääntulo! Patrik Laine joutui jäähylle – suomalaislupaus iski heti avausmaalinsa NHL:ssä
Laine sai saman tien sormilleen, kun hän otti jo toisessa vaihdossaan hyökkäyspään jäähyn koukkaamisesta. Canadiens oli jo tässä vaiheessa 0–1-tappiolla Torontolle.
– Laine koukkii 200 jalan päässä omasta maalistaan. Kaksi luisteluliikettä lisää ja se olisi ollut siinä, kommentoi Montrealin NHL-toimittaja Anthony Martineau viitaten Laineen työmoraaliin.
Suomalaistähden onneksi hänen maanmiehensä Oliver Kapanen sai paikattua Laineen virheen. Kapanen tasoitti pelin alivoimalla komean kiekonriiston ja laukauksen jälkeen.
Kaksi miinustilastoa
Laineen kohokohdat jäivät kuitenkin NHL-kauden avausottelussa vähiin. Alle 13 minuuttia peliaikaa saanut suomalaistähti oli varsin näkymätön, eikä laukonutkaan kuin kerran kohti maalia.

