Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Paperittomana Suomeen – "Togon tyrmäyskone" haluaa suomalaiseksi maailmanmestariksi

Nordeen "Ukunta" Toure, tuleva suomalaisen nyrkkeilyn supertähti?
Nordeen "Ukunta" Toure, tuleva suomalaisen nyrkkeilyn supertähti? Str / Lehtikuva
Julkaistu 21.11.2015 07:45
Toimittajan kuva

Janne Itkonen

janne.itkonen@mtv.fi

Lauantai-iltana Helsingin Kisahallissa käytävässä ammattinyrkkeilyillassa nähdään Euroopan mestari Edis Tatlin ja maailmanmestari Eva Wahlströmin lisäksi kehässä mahdollinen tuleva mestari, Nordeen ”Ukunta” Toure. 24-vuotias tyrmäyskone on kulkenut vaikean tien suomalaisiin ammattinyrkkeilykehiin.

Välisarjassa (67 kg) iskevä Toure on kotoisin Länsi-Afrikasta Togosta. Suomeen hän saapui pitkän tien kautta helmikuussa 2011, ilman rahaa ja henkilöpapereita. Suomessa sympaattinen nuori mies ei halunnut jäädä kaupungille maleksimaan. Vastaus löytyi Helsingin Työväen Nyrkkeilijöiden (HTN) salilta.

- Elämä oli vaikeaa. Täällä kaikki mitä minulla on on nyrkkeily. Haluan tehdä elämästäni paremman. Kun olin nuori, minulla ei ollut mitään. Ei koulua, ei mitään, Toure kertoo MTV Sportille.

Ennen Suomeen tuloaan Nordeen Toure ei ollut koskaan nyrkkeillyt. Nuoren afrikkalaispojan elämässä aikaa harrastuksille ei muutenkaan ollut liikaa.

- Vain jalkapalloa. Kaikki pikkupojat haluavat pelata jalkapalloa. Mutta ensimmäiset ja ainoat harjoitteluni ovat nyrkkeilyä, Toure kertoi.

Ammattilaiseksi Toure siirtyi toukokuussa 2014. Nyrkkeilyoppien lisäksi HTN:n salilta tarttui mukaan myös nimi ”Ukunta”.

- Se ei tarkoita mitään. Vanhat treenikaverini Helsingin Työväen nyrkkeilijöissä antoivat sen minulle. Nyt kaikki tietävät paremmin ”Ukuntan” kuin minun oman nimeni, Toure naurahtaa.

Tyrmäyksille jatkoa lauantaina?

Nordeen Ukunta Toure
Iloinen Ukunta Toure on kotiutunut hyvin Ringside Gymille Helsingin Pitäjänmäkeen.Str / Lehtikuva

Ammattilaisuralla Ukuntaa luotsaa eteenpäin pitkän linjan suomalaisvalmentaja Pekka Mäki. Tähän mennessä käydyt viisi ottelua paidattomana ovat tuoneet neljä voittoa, kaikki tyrmäyksellä.

- Vahva, kovalyöntinen, kovapäinen, rohkea, Mäki luonnehtii suojattiaan.

Lauantain nyrkkeilyillan kolmanneksi viimeisessä ottelussa Ukunta kohtaa 31-vuotiaan georgialaisen Giorgi Ungiadzen. Mäki ennustaa lauantain ottelusta kovaa iskusotaa.

- Uskon, että lauantaina nähdään tyrmäys, vaikka vastustajalla onki 59 ottelua ja lievästi voitollinen lista. Ungiadze on hävinnyt vain neljä ottelua keskeytyksellä. Hän on kova luu, mutta jos Ukunta pystyy hänet lyömään ennen täyttä aikaa, niin se on aika kova sulka hattuun.

Suomen kansalaiseksi haluavan Touren ammattilaisuran ainoa tappio tuli edellisessä ottelussa elokuussa Savonlinnassa Jarkko Putkosta vastaan. Nyrkkeilijä itse on tuomarien ratkaisusta eri mieltä.

- Kaikki ihmiset eivät sitä tiedä, mutta väärä mies voitti sen ottelun. Mutta kaikki mitä tapahtui Savonlinnassa, se on takanapäin. Minun katseeni on pelkästään eteenpäin, Ukunta toteaa.

Vääräksi koettu tappio antaa lisävoimaa myös lauantain otteluun.

- Varmasti tulee kova ottelu. Se on varmasti hyvä paikka näyttää, että aiemmista virheistä on opittu ja tehdä asiat paremmin.

Tavoitteena maailmanmestaruus

Nordeen Ukunta Toure 3Str / Lehtikuva

Nuorten nyrkkeilijöiden kohdalla puheet maailmanmestaruuden tavoittelemisesta ovat pikemminkin sääntö kuin poikkeus. Samaa haluaa myös Ukunta Toure, jonka kohdalla haaveiden toteutuminen antaisi aiheen todelliselle ryysyistä rikkauksiin –elokuvalle.

- Minun tavoitteeni on tulla maailmanmestariksi. Harjoittelen kovaa, minulla on hyvä valmentaja ja hyvä tiimi, hyvä maa ja paljon faneja. Ensin pitää kuitenkin ottaa lisää voittoja, hän kertoo.

Valmentaja Pekka Mäki tietää, että edessä on vielä pitkä tie ennen kuin edessä kimaltelevat mestaruusvyöt.

- Ukuntan pitäisi saada aika reipasta vauhtia ottelumäärä sinne 10-11 paikkeille. Sen jälkeen voi ruveta kolkuttelemaan mahdollisia mestaruusotteluita. Kyllä minä näen, että kaverissa on potentiaalia, jos harjoittelumotivaatio ja oma halu menestymiseen riittää. Sitä ainakin tällä hetkellä näyttää olevan, Mäki toteaa.

Tekniikan puolella tehtävää on vielä paljon. Erityisesti liikkuvuuden, jalkatyöskentelyn ja liikkeessä lyömisen kanssa riittää kehitettävää. Toure ei ole Mäen mukaan myöskään erityisen nopea oppimaan uutta, vaan uusien asioiden oppiminen vaatii paljon työtä. Tekniikkaa on kuitenkin mahdollista parantaa harjoittelulla, voitontahdon ja työmoraalin kehittäminen on hankalampaa.

- En epäile yhtään miehen päättäväisyyttä, jos ottaa huomioon miten päättäväinen hän on ollut omassa elämässään. Matkustanut tänne kaukaa Afrikasta, asettunut tänne, hakee Suomen kansalaisuutta, käy koulua, opettelee puhumaan suomea. On sitkeä kaveri, josta tullaan ihan varmasti kuulemaan vielä tulevaisuudessa, Mäki toteaa.

Nyrkkeilijät janoavat mestaruuksia, nyrkkeilyä seuraava yleisö tyrmäyksiä. Nordeen ”Ukunta” Tourella on loistavat edellytykset tulla todelliseksi yleisön villitsijäksi.

- Tällainen kaveri, joka lyö kovaa ja vastustajaa kaatuu, niin se kiinnostaa aina, Pekka Mäki muistuttaa.

Nordeen ”Ukunta” Touren ja Giorgi Ungiadze kohtaavat Helsingin nyrkkeilyillassa lauantaina 21.11. Ilta nähdään suorana MTV Katsomossa klo 19.00 alkaen. 

Lisää aiheesta:

Raskaansarjan ihmetyrmääjä hämmästyttää – painosti maailmanmestaria jo 16-vuotiaana: "Ei toista samanlaista"Supertähti joutui lajilegendan kouluun: "Kusetti sitä" – selkäsaunasta käynnistyi häikäisevä muutosRobert Heleniuksen haastava toimitusjohtaja ei aio nyrkkeilysäkiksi – hämmästelee saamaansa mahdollisuutta: "Nyrkkeily on itselleni aika tuore homma"UFC:n tappelusaarella "omaa kehoaan kusettaneen" ja elvytystöihin joutuneen Makwan Amirkhanin hölmöilyt on hölmöilty: "Minusta tulee mestari UFC:ssä"Huippukunnossa oleva Robert Helenius ei lepää ennen kuin suuri unelma on saavutettu, uran tärkein voitto seurausta erityiselle tapahtumaketjulle – "Iso kivi tippui hartioilta"Nyrkkeilyn Euroopan mestarin Edis Tatlin tarina – ”Olisinko muualla jo maailmanmestari?”
UrheiluNyrkkeily

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • Eilen21:30
    Liiga

    Vaaratilanne jäähyaitiossa – JYP-hyökkääjä kilahti: "Herranjumala!"

  • Eilen21:10
    Liiga

    Tulikuuman JYPin taika murtui! HIFK osui lokakuussakin vieraissa

  • Eilen19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen19:18
    Sulkapallo

    Suomalaissensaatio muhii Saksassa

  • Eilen18:40
    Liiga

    SM-liigan kulisseissa valtava myrsky – näin reagoi SaiPa