Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pandemiasta "landemia"? "Miljoona suomalaista haaveilee maallemuutosta"

10:47Pandemia lisäsi muuttointoa - täällä suomalaiset haluavat asuaMiten inflaatio ja korot ovat vaikuttaneet muuttoliikkeisiin Suomessa? Katso video!
Julkaistu 27.01.2023 06:42

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Korona-aikana syntynyt maaseudun suosion kasvu ei ole täysin hiipunut vieläkään.

Aluekehittämisen konsulttitoimisto MDI:n tekemän selvityksen mukaan muuttotappiota korona-aikana kärsinyt pääkaupunkiseutu on elpymään päin, mutta pääsi silti viime vuonna vain hieman muuttovoiton puolelle. Tämä poikkeaa merkittävästi 2010-luvun tilanteesta. 

Maaseudulla mentiin sen sijaan huonompaan suuntaan viime vuonna, mutta muutos koronaa edeltävään aikaan on edelleen suuri.  

Viime vuonna noin viidennes maaseutukunnista sai MDI:n mukaan muuttovoittoa. Luku voi vaikuttaa pieneltä, mutta vuosina 2015–2019 muuttovoittokuntia oli vain yhdeksän eli joka kahdeskymmenes.

Suurena vaikuttajana muuttuneeseen tilanteeseen on lisääntynyt etätyö.

– Pandemian myötä merkittävästi lisääntyneet etätyömahdollisuudet ovat johtaneet siihen, että ihmiset voivat hieman aiempaa enemmän asua niissä paikoissa, missä he haluavat asua. Valitettavasti vieläkään se ei ole kaikille mahdollista, sanoo asiantuntija Rasmus Aro MDI:stä Huomenta Suomen haastattelussa.

– Totuimme kaupungistumiskehitykseen ja urbanisoituvaan Suomeen, kunnes tuli korona. Olemme puhuneet pandemian jälkeisestä landemiasta ja yhtäkkisestä maallemuutosta, Suomen Kylät ry:n toiminnanjohtaja Aleksi Koivisto säestää.

Maaseutukuva
Rasmus Aro vasemmalla ja Aleksi Koivisto oikealla. / MTV, AOP

"Emme palaa koronaa edeltävään maailmaan"

Mutta kuinka pysyvä tilanne on? Tuleeko pääkaupunkiseutu jatkossakin menettämään väestöä ja maaseudut vahvistumaan.

Tulevaisuutta on vaikea arvioida, sanoo Rasmus Aro, mutta hän ei usko kehityksen kääntyvän 2010-luvun lopun voimakkaan kaupungistumiskehityksen kaltaiseksi.

– Isoin piikki, mikä korona-aikana tuli, näyttää olevan takanapäin. Väittäisin kuitenkin, että emme palaa koronaa edeltävään maailmaan. Ihan pelkästään sen takia, että etätyö on uusi normaali.

Lue lisää: Tampereella ja Turussa vuokrien nousu viime vuonna selkeästi pääkaupunkiseutua suurempaa – loppuvuodesta vuokrien nousutahti kiihtyi myös pääkaupunkiseudulla

"Tähtialueita ja tähtikyliä"

Voittaja-alueita korona-ajan ja sen jälkeisessä Suomessa ovat muun muassa Lapin matkailukohteet, mökkikunnat, jotkut tunnetut kylät sekä opiskelijakaupungit.

– Meillä on ihan selviä tähtialueita ja tähtikyliä. Meillä on esimerkiksi Lapin kylät hirveässä nosteessa. Siellä on lumilautapariskuntia, joilla oli unelma Lapista, ja he ovat muuttaneet, Vaasan kaupunginvaltuustossakin keskustan valtuutettuna toimiva Koivisto sanoo.

– Muuttoliiketilastoissa näyttää siltä, että esimerkiksi Tampereen seutu on yksi maan suurimmista voittajista ja Kuopion seutu myös. Oma hypoteesi tähän on, että se linkittyy siihen, että vastavalmistuneiden opiskelijoiden ei enää ole pakko muuttaa koulutuskaupungista pääkaupunkiseudulle, Aro pohtii.

Lue myös: Korot nousevat, mutta asuntolainojen korkovähennys on nyt nolla – Finanssiala: "Varoitimme"

Uusi arvomaailma?

Suomen Kylät ry:n Koiviston mielestä myös suomalaisten arvomaailma on muuttunut, mikä vaikuttaa muuttoliikkeeseen.

– Turun yliopiston tutkimuksen ja nuorisobarometrin mukaan nuoret haaveilevat, että kun he vakiintuvat kolmekymppisenä, he haluavat asua kaupungin läheisellä maaseudulla, oman työhuoneen, takapihan ja väljyyttä. Tämä arvoilmasto on muuttunut, Koivisto sanoo. 

– Tarina pelkästään kaupungistuvasta Suomesta ei ole enää totuus. Miljoona suomalaista haaveilee maallemuutosta. Uskomme, että tämä tästä jatkuu, hän jatkaa.

Koiviston mukaan haaveilevien määrä on entistä suurempi. 

Lue myös: Hypon pääekonomisti varoittaa ikävästä ilmiöstä: Suomi voi ajautua "laantumaan"

MDI:n Aro muistuttaa, että kaupungistuminen jatkuu myös tulevaisuudessa, vaikka kaupunkeihin ei jatkossakaan muutettaisi entiseen malliin.

– On tärkeä ymmärtää, että 2020- ja 2030-luvulla Suomessa, vaikka maalle muuttaisi porukkaa, niin siitä huolimatta Suomi kaupungistuu, koska maahanmuutto kohdistuu suuriin kaupunkeihin, Aro sanoo.

– Toiseksi maaseudun väestö on huomattavasti iäkkäämpää, jonka takia kuolleiden määrä on merkittävästi syntyneitä korkeampi.

Koko Suomen yhteinen ongelma onkin syntyvyyden ja kuolleisuuden epäsuhta.

– Muuttoliike on taivaaseen koko Suomessa, tiivistää Suomen Kylien Koivisto pilke silmäkulmassa.

Lisää aiheesta:

Pori on malliesimerkki onnistuneesta brändäyksestä – nämä suomalaiset kunnat vetävät ihmisiä eniten puoleensaKuinka säilyttää pienten kuntien elinvoimaisuus, kun väki vähenee? Tutkijat ehdottavat "itsensä pettämisen" sijaan avuksi etätöitä, naisten huomiointia ja älykästä supistumistaPääekonomisti tyrmää valtiovarainministeri Kulmunin teettämän selvityksen asumisen hintojen eriytymisestä: "Asialle ei voida juurikaan mitään tehdä"Asuntomarkkinoilla määrää nyt ostaja: Puoli miljoonaa suomalaista kotia sijaitsee alueilla, joilla tehdään alle sata asuntokauppaa vuodessaOnko asuntomarkkinoilla luvassa taajama-ilmiö? – Asiantuntijat: Pieniä merkkejä onSuomalaisten omaisuus kiinni asunnoissa – kaupungistuminen kasvattaa vaurauseroja
AsuminenYhteiskuntaTalousHuomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Asuminen
  • 9.11.19:12
    Kuluttajariidat

    Vesivahinko pilasi huoneiston: Paljonko vuokralaisen pitää maksaa pelkästä irtaimiston säilyttämisestä?

  • 4.11.20:50
    Kuluttajariidat

    Vuokranantaja lähetti 9 000 euron laskun kissan tuhoamasta asunnosta

  • 2.11.20:42
    Räjähdykset

    Turvallisuusasiantuntija Joroisten räjähdyksestä: Olisi voinut käydä paljon pahemmin

  • 31.10.10:13
    Omistusasuminen

    Nämä kaupungit ovat parasta A-ryhmää

  • 30.10.19:15
    Sisäilma

    Poltatko tällaisia kynttilöitä? "Kannattaa välttää"