Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Paluun MM-ralliin tekevä Jari-Matti Latvala paljastaa, miten sai Toyotan ison pomon hyväksymään unelmakuvionsa: "Se tuntuu epätodelliselta"

1:22Jari-Matti Latvala osallistuu Suomen MM-ralliin – näin hän sai unelmakuvion toteutumaanJari-Matti Latvala osallistuu Suomen MM-ralliin – näin hän sai unelmakuvion toteutumaanVesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 03.07.2023 10:22
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

J_Hultin

Toyotan tallipäällikkö Jari-Matti Latvala osallistuu Suomen MM-ralliin elokuun alussa. Latvala ajaa kilpailun Rally1-autolla.

UUTINEN: Toyotalta yllätysveto: Jari-Matti Latvala osallistuu Suomen MM-ralliin kuninkuusluokassa

Latvala kertoo Toyotan tiedotteessa, että Rally1-auton rattiin pääseminen on ollut hänen unelmansa hyvän aikaa. Pitkän uran rallin piikkiluokassa tehnyt suomalainen ei ole vielä ajanut kyseistä autoa.

– Tarina alkoi muistaakseni kauden 2022 päättymisen jälkeen, kun olin Japanissa ja juttelin puheenjohtajamme kanssa. 

– Sanoin hänelle, että minulla on unelma Rally1-autolla kisaamisesta. Viimeisten 20 vuoden aikana olen nähnyt kaikki WRC-autot ja niiden kehitysvaiheet, mutta Rally1-autosta minulla ei ole kokemusta. Halusin kokea sen ennen kuin täytän 40 vuotta, Latvala, 38, kertoo.

Toyotan Akio Toyoda innostui ideasta. Tämän vuoden alussa kuviosta sovittiin.

– Vuoden alussa Akio sanoi, että voimme tehdä sen tänä vuonna, tehdään se nyt, Latvala taustoittaa.  

Näin unelmakuvio toteutui – katso pääkuvan videolta Jari-Matti Latvalan mietteet.

LUE MYÖS:

Jari-Matti Latvalan yllätyspaluu herättää asiantuntijassa ristiriitaisia ajatuksia: "Miten pystyy tekemään rennon suorituksen?"

Latvala saa vapautuksen tallipomon hommista kilpailuviikonlopun ajaksi. Suomalainen on intoa täynnä päästessään ajamaan kotikisaansa. 

– Hän (Akio Toyoda) sanoi tulevansa Suomen MM-ralliin, joten ajattelimme, että ehkä tässä voisi olla hyvä tilaisuus. Akio sanoi, että minä voin ajaa. Sitten sanoin hänelle, että sinä voit olla tiimipäällikkö, niin se meni. 

– Täytyy sanoa, että se tuntuu hieman epätodelliselta ja olen hieman jännittynyt, sillä Suomessa ajaminen on etuoikeus, kun kyseessä on kotikisani ja yksi parhaista ralleista koko sarjassa.  

Latvalan mukaan kyseessä on kertaluontoinen tapaus. Hän ei ole tekemässä pitkäkestoista comebackia.

– Tiedän, että huipputulokseen pääseminen tulee olemaan todella vaikeaa, koska tämä on ensimmäinen kertani Rally1-autolla. Aion mennä yhdellä testipäivällä. En ole rakentamassa uutta uraa kuljettajana. 

Pitkän aktiiviuransa aikana Latvala ajoi yhteensä 209 WRC-osakilpailua. Hän sijoittui MM-sarjassa kolme kertaa toiseksi. 

Latvalan kartturina Jyväskylässä toimii suomalainen Juho Hänninen.

– Minun on katsottava videoita erikoiskokeista, se on varmaa. On muutamia pätkiä, joita en ole ajanut, kuten Vekkula. Se ajettiin ensimmäistä kertaa viime vuonna, joten en ole ajanut sitä. 

Toyotan tehdaskuskeina Suomessa ajavat Kalle Rovanperä, Elfyn Evans ja Takamoto Katsuta. Suomen MM-ralli ajetaan 3. elokuuta alkaen.

Lisää aiheesta:

Rallitähti Esapekka Lappi teki Hyundaille vielä yhden ehdotuksenYllätysveto: Jari-Matti Latvala tekemässä poikkeuksellisen ratkaisunJari-Matti Latvalalta herkullinen vihjaus: "Asiasta keskustellaan tiimin sisällä"Rallin MM-sarjaan palaavan Teemu Sunisen merkittävä riskipäätös osoittautui oikeaksi: "Väitän, että homma olisi loppunut siihen"Toyotan tallipäälliköksi nimitetty Jari-Matti Latvala sai jo elokuussa puhelun Japanista – ymmärsi sen sisällön vasta kuukausia myöhemmin: "Hänellä oli vielä yksi kysymys"Jari-Matti Latvala paljasti: työpaikka Toyotan leivissä lähellä – "Olemme keskustelleet"
MM-ralliSuomen MM-ralliMoottoriurheiluUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 19:47
    Ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • 12:41
    Sami Pajari

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta