Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Palkitulta Cristiano Ronaldolta huima lausunto uransa jatkosta

3:48Tiistai 18.1. klo 6:40Tulosruutu: Fifa valitsi Robert Lewandowskin ja Alexia Putellasin vuoden 2021 parhaiksi pelaajiksi.2022 FIFA
Julkaistu 18.01.2022 10:41
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen

Tähtipelaaja Cristiano Ronaldo sai erikoispalkinnon maaottelujen maaliennätyksestään Kansainvälisen jalkapalloliiton Fifan gaalassa maanantaina. 36-vuotias portugalilainen aikoo kasvattaa ennätystään vielä vuosien ajan. 

Pääkuvan video: Fifa valitsi Robert Lewandowskin ja Alexia Putellasin vuoden 2021 parhaiksi pelaajiksi. Cristiano Ronaldo pokkasi puolestaan erikoispalkinnon. 

Ronaldo ohitti edellisen listaykkösen, Egyptin Ali Daein viime syyskuussa. Hänellä on nyt kasassa peräti 115 maajoukkuemaalia. 

– Tämä on unelma. Haluan kiittää kaikkia maajoukkuekavereitani viimeisen 20 vuoden ajalta, palkinnon pokannut Ronaldo totesi. 

LUE MYÖS: "Erotuomari pyysi välittömästi anteeksi" – Milanin tappiossa räikeä tuomarivirhe, katso lisäajan dramaattiset hetket

Helmikuun 5. päivänä 37 vuotta täyttävä Ronaldo vakuutti, että hänellä on edelleen valtavasti motivaatiota harjoitella ja tehdä maaleja. Samalla hän lausui huimia sanoja uransa jatkosta.  

– Jatkan kovaa työntekoa. Rakastan peliä ja minulla on intohimoa. Haluan jatkaa. Toivon, että pystyn pelaamaan vielä 4-5 vuotta. Kyse on mielentilasta. Jos kohtelet kehoasi hyvin, se antaa takaisin, kun tarvitset sitä, maalitykki summasi. 

GettyImages-1237791143Cristiano Ronaldo sai Fifa-erikoispalkinnon maaotteluiden maaliennätyksestä.2022 FIFA

Nykyisin Manchester Unitedia edustava Ronaldo mahtui myös Fifan Vuoden joukkueeseen. Parhaan pelaajan palkinnon sai Bayern Münchenin Robert Lewandowski ennen PSG:n Lionel Messiä ja Liverpoolin Mohamed Salahia. 

Lähde: Daily Mail

Lisää aiheesta:

Cristiano Ronaldo sai arvovaltaisen tukijan MM-kohun keskelläCristiano Ronaldo jätti Lionel Messin ja Pelen kauas taakseen – edessä vielä 13 vuotta sitten uransa lopettanut maalitykki: "Hän rikkoo ennätykseni varmasti, olen varma siitä""En seuraa ennätyksiä, ennätykset seuraavat minua" – Cristiano Ronaldo ilmoitti ansaitsevansa enemmän Kultaisia palloja kuin Lionel Messi, kiistää kaksikon välisen ystävyydenCristiano Ronaldo jäi nuolemaan näppejään – parhaan pelaajan palkinto ex-seurakaverille: "Häpeällistä!"Cristiano Ronaldosta kova kommentti Portugali-luotsilta – "Toisin kuin muut"Huomasitko Cristiano Ronaldon erikoisen tuuletuksen? Vihjaili olevansa kaikkien aikojen paras
JalkapalloCristiano RonaldoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jalkapallo
  • Eilen23:58
    Mestarien liiga

    Liverpool oli sulaa karulla tavalla – Diego Simeone otti yhteen fanin kanssa

  • Eilen22:47
    Mestarien liiga

    Päätuomari erikoisen tapahtumasarjan keskiössä – Bayern rokotti tylyllä tavalla

  • Eilen22:20
    Mestarien liiga

    Jäätävä startti: Liverpool murjoo Atletico Madridia

  • Eilen21:51
    Mestarien liiga

    Pikkukaupungin norjalaisseuralta huima nousu – upea volley toi historiallisen pisteen

  • Eilen20:30
    Mestarien liiga

    Mestarien liiga -debytantille raju takaisku – luottopelaaja hölmöili ulosajon: "Ihan älytön"