Latviaan matkustaneet suomalaisfanit toteavat, että lajin seuraaminen paikan päällä ei välttämättä vaadi suuria rahasummia.
Vaikka Susijengin kannattajat joutuivat heittämään hyvästit suurimmalle unelmalle EM-finaalista, olivat suomalaiset hyvissä tunnelmissa Latvian Riiassa perjantaina. Yhteisöllisyys on monille tulostakin tärkeämpi.
– Yhteisöllisyyttä on joukkueiden lisäksi meidän fanien keskuudessa. Toisten kunnioittamista ja tsemppaamista. Ei mitään jääkiekkoörvellystä. Anteeksi vain, sanoo Juha "Putte" Nykänen.
Lue myös: Susijengin unelma EM-finaalista murskaksi – kylmää kyytiä Saksalta
Innokkaimmat fanit varasivat lentolipun Riikaan jo vuosi sitten. Koripallomatka ei välttämättä tee kannattajasta keppikerjäläistä.
– Liput ja majoittuminen on ulkomailla yleensä kotimaata edullisempaa. Jos et vaadi luksusta, pääset aika pienellä budjetilla, kertoo Jogiksi esittäytyvä kannattaja.
– Siteeraisin mun hyvää ystävää. Rahaa kuluu, mutta se ei lopu, toteaa Hanni Tyrry.
Voit katsoa tunnelmia Riiasta ylhäältä videolta!
3:51