Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Päiväkodin hoitajaa syytettiin pienen lapsen teippaamisesta tuoliin – oikeus hylkäsi syytteet vapaudenriistosta

Naisen omien sanojen mukaan hän oli käyttänyt tilanteessa maalarinteippiä lapsen molempien reisien päällä merkkinä siitä, miltä osin lapsen jalkojen tulisi olla pöydän alla ruokailutilanteessa. 
Naisen omien sanojen mukaan hän oli käyttänyt tilanteessa maalarinteippiä lapsen molempien reisien päällä merkkinä siitä, miltä osin lapsen jalkojen tulisi olla pöydän alla ruokailutilanteessa. All Over Press
Julkaistu 23.06.2022 12:23

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Savon käräjäoikeus hylkäsi torstaina päiväkodin hoitajan vapaudenriistosyytteen.

Naista syytettiin päiväkodissa hoidossa olleen 3-vuotiaan lapsen jalkojen teippaamisesta kiinni tuoliin. Syyttäjä vaati naiselle rangaistusta vapaudenriistosta, sillä katsoi, että nainen oli rajoittanut lapsen liikkumisvapautta.

Naisen omien sanojen mukaan hän oli käyttänyt tilanteessa maalarinteippiä lapsen molempien reisien päällä merkkinä siitä, miltä osin lapsen jalkojen tulisi olla pöydän alla ruokailutilanteessa. 

Oikeuden mukaan nainen oli teipannut jalat tuoliin kiinni. Syyttäjästä poiketen oikeus kuitenkin katsoi, että teippi oli katkennut lähes välittömästi sen laiton jälkeen ja lapsi olisi täten päässyt halutessaan vapaasti lähtemään tilanteesta.

– (Naisen) menettelyä ei voida pitää hyväksyttävänä tai kasvatuksellisessa mielessä asianmukaisena, mutta huomioiden sen, ettei maalarinteippi ollut riistänyt (lapsen) liikkumisvapautta lainkohdan tarkoittamalla tavalla, syyte vapaudenriistosta on hylättävä, perusteli oikeus tuomiotaan.

Lisää aiheesta:

Joensuun 4-vuotiaan kuolema: Isäpuoli yli 7 vuodeksi vankilaan, äidillekin vankeustuomio
Syyte: Päiväkodin ohjaaja teippasi 3-vuotiaan lapsen jalat tuoliin ruokailutilanteessa
Alle kaksivuotias löytyi piharakennuksesta likaisena ja reagoimattomana – äidille sakot ja lapselle 2000 euron korvaukset
Puupölkky putosi pikkulapsen päähän päiväkodin pihalla, lapsi sai lievän aivovamman – KKO hylkäsi lastenhoitajia vastaan nostetut syytteet
Erikoinen oikeusjuttu: Aikuinen mies tönäisi 7-vuotiaan kumoon ja joutui oikeuteen – tuomiota ei tullut, koska teko tapahtui HopLopissa eikä lasta välttämättä sattunut
Sairaanhoitaja yritti hiljentää sänkyyn sidotun mielenterveyspotilaan painamalla tyynyä tämän kasvoille Helsingissä – tuomittiin rikoksesta
OikeudenkäynnitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Oikeudenkäynnit
  • ke17:26
    Anneli Auer

    Asiantuntija Auer-käräjistä: "Mikään fyysinen näyttö ei tue sitä, että ketään lapsista olisi hyväksikäytetty"

  • ke14:46
    Rikospaikka

    Eetu Jaakkola teki julman soralouhosmurhan kymmenen vuotta sitten: "Se ottaa aikansa, kun ajatusmaailma muuttuu"

  • ke14:30
    Tuomiot

    Ruotsalaismies murhasi liikuntarajoitteisen miehen nojatuoliin Oulussa – tuomittiin murhasta

  • ke14:13
    Anneli Auer

    Lääkäri pitää Auerin lapsille tehtyjä vammatutkimuksia "virheellisinä" ja "puolueellisina" – MTV seurasi

  • ti16:18
    Työtapaturmat

    Työntekijä loukkaantui vakavasti lipunnostossa – työnantajalle sakot