Asiantuntijalta painava viesti etelään: Kannattaa harkita tarkkaan, lähteekö tänä jouluna sukuloimaan – "Tämä voi olla merkityksellinen asia, josta voi lapsenlapsille myöhemmin kertoa"
Vaasan terveyskeskuksen tartuntataudeista vastaava lääkäri kehottaa miettimään, kannattaako Uudeltamaalta lähteä viettämään joulua maakuntiin.
Kaikki Suomen sairaanhoitopiirit valmistautuvat jouluun myös koronavirustartuntojen osalta – liikkuvathan suomalaiset paljon pyhien aikaan. Samalla myös virukset liikkuvat.
Jos Uudenmaan rajoja ei laiteta kiinni joulun ajaksi, moni pääkaupunkiseudulla asuva oletettavasti suuntaa sukuloimaan maakuntiin.
Vaasan terveyskeskuksen tartuntataudeista vastaava lääkäri Heikki Kaukorannan mukaan tänä vuonna matkustamista kannattaisi kuitenkin harkita hartaasti.
– Kannattaa miettiä kaksi kertaa, lähteekö korkeamman esiintyvyyden alueelta paikkakunnalle, jossa tautitapauksia on vähemmän vai pitääkö yhteyttä muilla konstein, kuten lähettämällä paketteja tai olemalla sähköisten välineiden avulla, Kaukoranta ehdottaa.
Kaukoranta tiedostaa, ettei etäyhteyksin vietetty joulu sama asia kuin perheen voimin vietetty juhla, mutta tänä vuonna pienemmällä porukalla vietetty joulu on hyvin perusteltua.
Hänen mukaansa kyseessä on sukupolvikokemus.
– Jos käy niin onnellisesti, kuten uskon ja toivon vahvasti, että meillä on ensi vuonna toimiva rokote, tämä saattaa jäädä ainoaksi tällaiseksi jouluksi.
– Sen vuoksi tämä voi olla merkityksellinen asia, josta voi lapsenlapsille myöhemmin kertoa.
Maskin käyttö helpotti pahaa koronatilannetta
Lokakuussa Vaasan kaupungin koronatilanne näytti uhkaavalta, kun koronatartunnat suorastaan räjähtivät. Pian Vaasan kaupungin kerrottiin olevan leviämisvaiheessa.
– Kun havaitsimme olevamme leviämisvaiheessa, otimme käyttöön hyvin terhakoita toimenpiteitä. Kaksi ja puoli viikkoa myöhemmin nähtiin, että käyrät lähtivät laskuun, Kaukoranta kehuu.
Kaukoranta uskoo, että nopeat tulokset tulivat etenkin vahvan maskisuosituksen ansiosta. Lisäksi keski- ja toinen aste sekä yliopisto siirtyivät etäopetukseen.
– Uskaltaisin väittää, että maskinkäyttö on täällä merkittävästi tavallisempaa kuin muualla Suomessa.
Yhteisöllisyys kunniaan
Yhteisöllisyydellä oli iso merkitys koronaviruksen tukahduttamisessa: Kaukorannan mukaan Vaasan kaupunki korosti jokaisen asukkaan vastuuta koronaviruksen vastaisessa taistelussa.
– Me kaikki teemme töitä yhteydessä – oli kyseessä yhdistys, yritys, julkisen sektorin toimija, yksityinen henkilö – jotta joulua päästään viettämään jossain määrin normaaleissa olosuhteissa.
Kaukoranta toivookin, että myös pääkaupunkiseudulla maskin käyttö sekä hyväksi todetut perustoimet, kuten käsienpesu ja turvavälit, otettaisiin vakavasti.
Uusimmat
-
23:48
Oslossa tiukennettiin koronatoimia brittimuunnoksen takia – valtava ryntäys lähialueen viinakauppoihin
-
23:22
Alkuperäiskansat vaativat Brasilian presidenttiä tilille Amazonin tuhoamisesta: "Rikos ihmiskuntaa vastaan"
-
23:03
MTV seuraa: Moskovassa protestoitu Navalnyin tueksi – Niinistön mukaan Venäjän tilanne on vakava
-
23:01
Antti Tuomas Heikkisen sketsihahmo Auto-Seppo kertoo ystävänsä lempinimen taustoista: "Siinä tarinassa me pysytään"
-
22:46
Ferrari aloittaa heti isolla vaihteella – iso määrä testikuskeja radalla
-
22:18
Lottopotti paisui hulppeasti 10 000 000 euroon!
-
22:16
Pikkuseura oli matkalla massiiviseen voittoon – City pelasti kuitenkin cup-kunniansa
-
22:06
Heikki Rannan sketsihahmo Lapin Patja väittää olevansa Apulannan hittibiisien takana: "Met olehma musikaalista sukua"
-
21:45
Suomi vetoaa mielenosoittajien vapauttamiseksi Venäjällä – Haavisto: "Väkivalta tuomittavaa"
-
21:29
Brad Lambert, 17, esitteli rankkariosaamistaan, Mikkelissä hurja nousukäänne – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
21:18
Patrik Laine jätti sydäntäsärkevät jäähyväiset: "Kun tulin Winnipegiin 18-vuotiaana, en tiennyt mitä odottaa"
-
21:11
Juontaja Christoffer Strandberg huolestui – Maaria Nuoranteen sketsihahmo Päivi Viemää oli kuin eri henkilö
-
21:02
Remmit kiinni! MM-rallitähdille sakkoja Monte Carlossa
-
21:01
Viraston ylitarkastajalle maksettiin kaksi vuotta palkkaa, jotta hän ei tekisi mitään
-
21:00
Sketsihahmo Folke Rundqvist avaa omaa menneisyyttään: "Elämässä on ollut monta vastoinkäymälää"
-
20:56
Aija Pahkalan sketsihahmo Anja Jankka ilmoitti Christoffer Strandbergin Maajussille morsian -ohjelmaan: "Sieltä sinä löydät rotevan emännän"
-
20:51
JYPillä aivan uusi nimi nosti päätään – SaiPan tähti purkautui: "Ollut ala-arvoista"
-
20:49
Kuinka kumppanin saa kiinnostumaan suuseksistä? Raati vastaa: "Jos ei kiinnosta, niin ei kiinnosta"
-
20:48
Mikko Töyssyn sketsihahmo paljasti toimineensa Antti Holman stunt-näyttelijänä: "Hän ei ole kovinkaan hyvä räppäämään"
-
20:36
Tapahtui vuonna 1957: Pääsikö 201 000 kilometrin tuntivauhdilla paahtanut kaivonkansi matkalle kohti ulkoavaruutta?
-
Lataa lisää