Lentokentän työntekijät jättivät pyörätuolilla liikkuvan naisen yöksi kentälle, kun hänen lentonsa peruuntui, kertoo Newsweek.
Video: Helsinki-Vantaan lentoasema laajenee.
67-vuotias pyörätuolilla liikkuva Olimpia Warsaw joutui viettämään yön lentokentällä. Warsaw oli lentämässä ex-miehensä hautajaisista takaisin kotiin Detroitiin.
Kotimatka kuitenkin pysähtyi Chicagon lentokentälle lennon peruuntuessa. Nainen oli sonnustautunut jo valmiiksi hautajaisasuun.
Warsawin poika saattoi äitinsä lentokentän portille saakka. Hän jopa varmisti portilta, että lento todella on lähdössä ajallaan. Portilla ollut virkailija vahvisti pojalle, että lento on ajoissa ja lupasi pitää huolta pyörätuolilla liikkuvasta äidistä. Toisin kuitenkin kävi.
Toinen matkustaja auttoi vessaan
Kun tieto lennon peruuntumisesta tuli julki, lentoyhtiö tarjosi naiselle hotellihuonetta. Parkinsonin tautia ja diabetestä sairastava Warsaw ei kyennyt pääsemään hotellihuoneeseen ilman apua, ja vahtimestarin lähdettyä jäi yksin lentokentälle.
Video: Helsinki-Vantaan lentoasema laajenee.
Warsawin perheenjäsen kertoo, että satunnainen matkustaja oli auttanut naisen vessaan.

