Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtiovarainministeri Kulmuni: Hallitus päätti kausityövoimasta ja ravintolapaketti valmis, yritysten yleistuki vielä kesken

3:45Turvapaikanhakijoiden pääsyä maataloustöihin helpotetaan – näin myös kotimaista työvoimaa kannustetaan kausitöihinTurvapaikanhakijoiden pääsyä maataloustöihin helpotetaan – näin myös kotimaista työvoimaa kannustetaan kausitöihin.
Julkaistu 06.05.2020 10:30(Päivitetty 06.05.2020 12:50)
Toimittajan kuva

Juha Kaija

juha.kaija@mtv.fi

Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Valtiovarainministeri Katri Kulmunin (kesk.) mukaan hallitus on tehnyt tänään ratkaisun kausityövoiman järjestämisestä maatalouteen ja myös ravintoloiden korvauspaketti on saatu valmiiksi. Kulmuni twiittaa, että yritysten yleistuen valmistelu jatkuu vielä.

Ennen neuvottelujen alkua selvisi, että hallitus ei vielä tänään ollut valmis päättämään uusista yritystuista, toisin kuin jotkut julkisuudessa olleet tiedot ennakkoon kertoivat. Pääministeri Sanna Marin (sd.) kertoi MTV Uutisille, että valmistelu on vielä kesken.

– Me olemme tänään käsittelemässä pääasiassa kausityöntekijöiden tilanteeseen liittyvää kysymystä. Yritystukiasiaa on valmisteltu, mutta käsitykseni mukaan valmisteluvaihe on sellainen, että meillä ei ole tänään mahdollista päättää asiasta, Marin sanoi mennessään Säätytaloon.

– Asiaa (yritystukia) varmasti kuullaan infoluonteisesti, eli saamme tietoa, missä vaiheessa mennään. Asia ei ole varsinaisesti käsittelyssä sen vuoksi, koska valmistelu ei ole vielä valmis, Marin jatkoi.

Muut ministerit olivat hyvin vaitonaisia kokouksen alla.

– Toivon, että yritysten tukemisessa päästään eteenpäin, koska tarve on huutava, valtiovarainministeri Katri Kulmuni (kesk.) kertoo.

Hallitus toivoo, että yritystuista saadaan päätös aikaan ensi viikon alussa.

Ennakkotietojen mukaan hallitus olisi suuntaamassa yrityksille satojen miljoonien eurojen arvosta suoraa tukea. Tukea annettaisiin yrityksille, joiden liikevaihto on vähentynyt koronaviruskriisin aikana merkittävästi.

Tukea annettaisiin kiinteisiin kuluihin, kuten vuokriin. Tiedot saadaan verottajalta.

Yritystukipaketin pohjana on työelämäprofessori Vesa Vihriälän johtaman talousviisaiden ryhmän esitys. Vihriälän ryhmä sai viikon lisäaikaa. Ryhmän raportin on määrä valmistua perjantaina.

Lue myös: Näin koronarajoitusten höllentäminen näkyy jo käytännössä: ravintolaterasseja rakennetaan, taiteilijat harjoittelevat ja taidenäyttelyt avautuvat

Uskallatko lähteä kesäkuussa ravintolaan ja kuluttamaan - oppositio penää hallitukselta testejä ja maskeja

Ravintoloille tukipaketti

Lisäksi hallitukselta on tulossa pitkään odotettu ravintoloiden tukipaketti. Paketti olisi MTV Uutisten tietojen mukaan noin sata miljoonaa euroa. Työministeri Tuula Haatainen (sd.) kertoi, että ravintolapaketti olisi menossa eduskunnan käsittelyyn torstaina.

Tuella on tarkoitus korvata henkilöstö- ja kiinteistökuluja.

Kausityöntekijöiden tilannetta käsitellään tänään, koska maataloudessa on heistä pula. Tosin Ukraina on hiljattain suostunut siihen, että Suomi voi lennättää ukrainalaisia kausityöntekijöitä Suomeen töihin, kunhan työntekijöille taataan töitä kolmeksi kuukaudeksi, terveydenhuolto ja kunnollinen palkkaus.

Maa- ja metsätalousministeri Jari Leppä (kesk.), sisäministeri Maria Ohisalo (vihr.) ja sosiaali- ja terveysministeri Aino-Kaisa Pekonen (vas.) kommentoivat kausityöntekijäpäätöstä tänään iltapäivällä eduskunnassa.

Lisää aiheesta:

STT:n tiedot: Hallitus luopumassa kolmesta kiistanalaisesta lakiuudistuksesta – sisäisiin riitoihin mahdollisesti löytymässä sopuKeskustaministeri Kurvinen huojentunut leikkausten perumisesta – koko sotkun taustalta uutta tietoaHallitus paljasti ennätyssuuren koronalisäbudjetin sisällön – kokonaisuus 5,5 miljardia, kestävyysvajeen paikkaus siirretään vuosikymmenen loppuunEnnätyslisäbudjettia sorvataan, Sanna Marin jäi etätöihin – kaksi demariministeriä poistui yllättäen terassille heti neuvottelujen alettua: "Käydään tarkistamassa pari asiaa"4 ydinkohtaa: Hallitus vääntää jättimäärästä koronarajoitusten purkutoimia – nämä asiat neuvottelujen sisällöstä nyt tiedetäänUusimaa halutaan eristää, ravintolat ja baarit suljetaan – Sanna Marin: "Tavoitteena on se, että saisimme nämä huomenna eduskuntaan"
Marinin hallitusKoronavirusTalousYrittäjyysKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • 29.10.00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 17.5.00:01
    Politiikka

    Kysely: Orpon hallitus häviää kansan mielestä Marinin hallitukselle lähes kaikessa

  • 5.5.14:58
    Politiikka

    Hedelmöityshoitojen Kela-korvaus herättää hämmennystä

  • 22.4.16:10
    Kehysriihi

    Näin kehysriihen neuvottelut pyörivät kulissien takana – ilmasto voi aiheuttaa suurimmat väännöt

  • 14.4.20:21
    Vaalit 2025

    MTV:n politiikan toimittaja: Perussuomalaisten vaalitappion taustalla muutakin kuin hallitusvastuu