Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääministeri Kallaksen puolue voitti Viron vaalit – Eesti 200 -puolue kasvoi nollasta isoksi tekijäksi: "Kaivataan uudistusta ummehtuneeseen politiikkaan"

3:31Pääministeri Kallaksen reformipuolue on voittanut Viron vaalitKatso kirjeenvaihtaja Petri Sarasteen arvio vaaleista.
Julkaistu 06.03.2023 05:17(Päivitetty 06.03.2023 07:42)

MTV UUTISET – STT

Riigikoguun nousi liberaalipuolue Eesti 200, joka sai 14 paikkaa.

Pääministeri Kaja Kallaksen reformipuolue on voittanut Viron parlamenttivaalit, kun kaikki äänet on laskettu, kertoo Viron yleisradio ERR. Reformipuolue sai 101-paikkaiseen Riigikoguun 37 paikkaa, eli kolme enemmän kuin sillä oli aiemmin.

– Tämä on paljon parempi tulos kuin odotin, Kallas sanoi tulosten valmistuttua uutistoimisto AFP:lle.

Reformipuolue on keskustaoikeistolainen liberaalipuolue, joka vetoaa yrittäjiin sekä nuoriin. Puolue on luvannut nostaa Viron puolustusmenot 3 prosenttiin bruttokansantuotteesta, keventää yritysverotusta sekä hyväksyä samaa sukupuolta olevien avioliitto-oikeuden.

Suurin häviäjä vaaleissa on keskustapuolue, joka menetti 10 paikkaa. Puolueella oli aiemmin 26 paikkaa.

Vaalien yllättäjäksi nousi liberaali Eesti 200 -puolue, jolla ei ollut aiemmin yhtäkään paikkaa parlamentissa, mutta joka sai nyt 14 paikkaa. MTV Uutisten kirjeenvaihtaja Petri Saraste kuvailee tätä tulosta "melkoiseksi ihmeeksi".

– Vienyt äänestäjiä oikeastaan kaikilta muilta paitsi reformipuolueelta, Saraste sanoo.

– Täälläkin kaivataan uudistusta ummehtuneeseen politiikkaan.

Kallas äänikuningatar

Viron parlamenttivaalien ehdoton ääniharava on pääministeri Kallas. Hän sai lähes 32 000 ääntä.

– Kallaksen saama äänipotti oli historian suurin, Saraste sanoo.

Toiseksi eniten henkilökohtaisia ääniä sai keskustan ehdokas Mihhail Kölvart, lähes 14 600 ääntä.

Riigikogun toiseksi suurimmaksi puolueeksi nousi kansalliskonservatiivinen Ekre-puolue, vaikka se menetti kaksi paikkaa. Ekre sai 17 paikkaa, mikä on yhden enemmän kuin keskusta, joka sai 16 paikkaa.

Kallas sanoi AFP:lle ilmoittaneensa, ettei käy Ekren kanssa hallitusneuvotteluja ja että aikoo pysyä sanojensa takana.

Sosiaalidemokraattinen puolue menetti yhden paikan, ja sen paikkamäärä on yhdeksän. Isamaa-puolue menetti neljä paikkaa ja sai Riigikoguun kahdeksan paikkaa.

Äänestysprosentti oli 63,5.

Lisää aiheesta:

Kirjeenvaihtajan kommentti: Viron parlamenttivaalit olivat monella tavalla historialliset – suomalaissyntyinen miljonääri saattaa nousta ministeriksiNämä asiat puhututtaneet Viron "suuren panoksen" parlamenttivaaleissa – Eesti 200-puolue yllättää nousullaan Valta vaihtuu Norjassa: Työväenpuolue voittamassa suurkäräjävaalit, Jonas Gahr Størestä tulossa pääministeriViron oppositioon pelattu vaalivoittaja suunnittelee yhä maan johtoon nousemista – "Heidän tavoitteenaan oli pitää meidät ulkopuolella"Näin muu Eurooppa äänesti eurovaaleissa: Oikeistopopulistit kärjessä Italiassa, Ranskassa ja Britanniassa – Saksassa nousi vihreä aaltoMarkkinaliberaali reformipuolue voitti Viron vaalit selvällä erolla – oikeistopopulistit yli tuplasivat kannatuksensa
ViroVaalitUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Viro
  • ma16:31
    Turvallisuus

    Työntekijä sai hengenvaarallisen sähköiskun, kun nostopuomi osui voimalinjaan – virolaisyritykselle tuomio

  • 16.10.18:43
    Europol

    Iso operaatio Itämerellä: Poliisi sai kiinni 40 rikollista

  • 12.10.19:27
    Venäjä

    "Suomen syytä varautua" – tutkijoilla selvä näkemys Viron rajalle ilmestyneistä sotilaista

  • 12.10.16:03
    Ukrainan sota

    Puolustusvaliokunnan Heikki Autto asejoukoista Viron rajalla: Venäjä pyrkii aiheuttamaan hämmennystä

  • 12.10.13:36
    Venäjä

    Video näyttää: Aseistettu venäläisyksikkö sai Viron sulkemaan rajansa