Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Pääanalyytikko MTV:lle: Näin paljon asuntojen hinnat voivat tulla alas – korkohuipulla merkittävä vaikutus

3:19Asuntojen hintojen lasku jatkuu ensi vuonna –"Kannattaa olla huolissaan"Asuntojen hintojen lasku jatkuu ensi vuonna – "Kannattaa olla huolissaan"
Julkaistu 31.12.2022 11:42

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5
Toimittajan kuva

Anu Korhonen

anu.korhonen@mtv.fi

anukoooo

Asuntojen hintojen lasku jatkuu myös ensi vuonna, ennustaa Nordean pääanalyytikko Jan von Gerich.

Tänä vuonna asuntojen hinnat ovat kääntyneet poikkeuksellisen jyrkkään laskuun. Marraskuussa laskua oli yli kolme prosenttia vuoden takaisesta.

Von Gerichin mukaan asunnon arvon laskusta kannattaa olla huolissaan, mutta katastrofiskenaarioita on turha maalailla.

Valmistaudu Linnan juhliin ja seuraa juhlahumua erikoislähetyksissä

Linnan juhlat 2024 koko tiimi

Klo 17–19 Valmiina Linnan juhliin -erikoislähetys Katri Utulan ja Katja Lintusen juontamana.

Klo 19–22 Juhlatunnelmaa ja mielenkiintoisia vieraita suorana Presidentinlinnasta.

Lähetyksiä voi seurata suorana MTV Uutisten verkkosivuilla ja Katsomossa itsenäisyyspäivänä 6. joulukuuta. 

 

– Toki verrattuna moneen muuhun Pohjoismaahan, esimerkiksi Ruotsissa hinnat laskevat vielä paljon kovempaa. Ei toki tarkoita sitä, että meillä ei ole mitään ongelmaa, Von Gerich toteaa MTV Uutisten haastattelussa.

– Huolissaan kannattaa olla, mutta monet talouden perustekijät ovat ihan kunnossa: asuntovelallisten maksukykyä on testattu paljon korkeammilla korko-odotuksilla, koronasta on jäänyt säästöjä ja työllisyystilanne on hyvä.

Lue myös: Varoitus taloustieteilijältä: Suomella ei ole varaa nykyisen kaltaisiin julkisiin palveluihin – edessä kiperä paikka

Von Gerich arvioi, että asuntojen hinnat saattavat tulla alas 5–10 prosenttia huippulukemista. Näin ollen esimerkiksi 300 000 euron asunnon arvosta voisi leikkaantua 30 000 euroa tai jopa enemmän. 

– Toki on riskejä, jos korkojen nousu jatkuu pidempään, korjausta voi tulla enemmänkin, hän sanoo.

Asuntolainojen korkohuipun hän ennustaa jäävän 3–4 prosentin väliin.

Katso pääkuvan videolta, missä asuntojen hinnat voivat laskea toisia enemmän.

Lisää aiheesta:

Suomi tarvitsee nyt korkojen ripeää laskua, linjaa Risto Murto Uutisextrassa: "Suomi ei kestä edes näitä normaaleja korkoja"OP: Asuntojen hinnat kääntyvät nousuun vasta ensi vuoden lopullaNäillä keinoin hyytynyt asuntokauppa saadaan elpymään – yksi edellytys on ehdotonAsuntojen hinnat putoavat nyt Ruotsissa ja alamäki jatkuu pitkään – sama ilmiö osuu SuomeenkinAsuntojen nopea hinnannousu jatkuu Suomessa – OP:n Timo Ritakallio ei silti pelkää asuntomarkkinakuplaa, ja syy on selväKoronavirus iski rajusti asuntomarkkinoihin, pääekonomisti rauhoittelee: "Asuntovelallinen voi olla korkojen kanssa varsin huoletta" – velallisen todellinen riski on muualla
AsuntokauppaKorotTalousMTV Uutiset Live

Tuoreimmat aiheesta

Asuntokauppa
  • ma07:15
    Asuntolaina

    Pankit entistä tarkempia asuntolainojen suhteen – "Ennen pankinjohtaja päätteli silmistä, voiko luottaa ja myöntää lainaa"

  • 29.11.13:39
    Sijoittaminen

    70 sijoituasuntoa hankkinut Tellu päätti hypätä oravanpyörästä pois

  • 26.11.09:29
    Talous

    Asuntokaupoista odotuksiakin karumpia madonlukuja – "Ei hyvältä näytä"

  • 20.11.10:49
    Asuminen

    Vanhojen omakotitalojen hinnat laskivat – kauppamäärät nousussa

  • 7.11.01:30
    Rakentaminen

    Suomessa tehtiin lokakuussa eniten asuntokauppoja yli kolmeen vuoteen